Podarí sa štadión na tretí pokus?

Mesto Stará Ľubovňa sníva svoj sen o umelej ľadovej ploche už 30 rokov.

Nedokončený zimný štadión v Starej Ľubovni. Snímka: Mário Veverka

Po dvoch neúspešných pokusoch, ktoré skončili v ruinách skôr, než mohli slúžiť verejnosti, samospráva stále živí nádej na dokončenie rozostavaného zimného štadióna. Mesto sa zapojilo do výzvy Slovenského zväzu ľadového hokeja na výstavbu športových centier. Stará Ľubovňa by chcela dokončiť už 30 rokov nedostavaný projekt zimného štadióna s umelou ľadovou plochou. Zimný štadión bol aj jednou z tém ostatného rokovania mestských poslancov.

Mesto má na výber

Podľa primátora Starej Ľubovne Ľuboša Tomka má samospráva na výber niekoľko možností na dokončenie rozostavaného štadióna. Prvou je dobudovanie objektu súkromným investorom, ktorému by mesto muselo do šiestich rokov celú investíciu splatiť, a ten by halu istý čas aj prevádzkoval. Odhadované náklady sú približne 2,3 milióna eur bez DPH. Druhou možnosťou je dobudovanie haly z vlastných zdrojov, prípadne úveru, podľa aktualizovaného projektu.
Odhadované náklady sú okolo 1,7 milióna eur. Treťou alternatívou je dobudovanie a prevádzkovanie štadióna súkromným investorom, ktorý by dostal pozemky i existujúce objekty s technológiou do dlhodobého prenájmu. V tejto alternatíve je aj možnosť, ktorú ponúka samosprávam Slovenský zväz ľadového hokeja. „Osobne sa prikláňam najviac k alternatíve Slovenského zväzu ľadového hokeja,“ uviedol primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko.

Nedokončený zimný štadión v Starej Ľubovni, v pozadí športová hala. Snímka: Mário Veverka

V Ľubovni chcú riadne hokejové klzisko

SZĽH oslovil približne 150 samospráv po celom Slovensku s ponukou vybudovania hokejových hál, záujem prejavilo 107. Len z Prešovského kraja má záujem o vybudovanie hokejových hál 16 samospráv. Jednou z nich je aj mesto Stará Ľubovňa. Hokejový zväz plánuje podporiť výstavbu desiatich športových centier v rámci celého Slovenska. Projekt SZĽH ráta s ľadovými plochami s rozmermi 40 krát 20 metrov. Stará Ľubovňa však má záujem postaviť halu s klziskom s minimálnymi rozmermi pre ľadový hokej – 56 krát 26 metrov. Ak by sa mesto dohodlo so zväzom, do projektu by vložilo pozemky, existujúce objekty a technológiu. Prevádzkovateľom štadióna by bol po dokončení nasledujúcich 40 rokov hokejový zväz. Mesto by si povinne objednávalo a platilo minimálne 60 „ľadohodín“ mesačne. „Naším zámerom je zimný štadión dokončiť a sprevádzkovať. Cítim mierny závan optimizmu,“ povedal o projekte s podporou zväzu primátor. Zväz zatiaľ nerozhodol, ktoré projekty podporí. Mesto sa ešte bude musieť vysporiadať s neukončeným súdnym sporom, ktorý súvisí s druhým pokusom o dostavbu hokejovej haly z roku 2010. „Súdny spor stále prebieha. Vynesenie rozsudku očakávame v tomto roku,“ povedal primátor.
Ešte krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2010 získalo mesto dotáciu vo výške jeden milión eur od vlády na dostavbu štadióna, ktorý sa začal stavať už v roku 1988. Onedlho sa s prácami aj začalo, avšak 9. februára 2013 došlo pod náporom snehu k zrúteniu novopostavenej oceľovej oblúkovej konštrukcie. Mesto tak nemá ani peniaze, ani funkčný zimný štadión.

Rastislav OVŠONKA