Popradčania môžu na Záhorí spečatiť postup do finále pohára

Futbalisti spod Tatier síce nepostúpili do prelínacej fázy II. ligy s tímami zo západu, ale jar majú napriek tomu nabitú, pretože sú v hre o Slovenský pohár. FK Poprad si aspoň takto môže zmerať sily s víťazom západnej vetvy II. ligy – so Skalicou.

Semifinálový duel v popradskom NTC videlo 2 250 divákov. (Snímka: mik)

Stredajší podvečer bol síce daždivý, ale na historický semifinálový duel Slovnaft cup-u bolo pod Tatrami zvedavých 2 250 divákov. Pre Podtatrancov to bol po dlhej ceste navyše prvý domáci duel Slovenského pohára v aktuálnej sezóne, pretože doteraz vždy hrávali u súperov. Záhoráci však do NTC neprišli predať svoju kožu lacno a chceli si domov odviezť čo najpriaznivejší výsledok pre odvetu. Popradčania išli od úvodného hvizdu jasne za svojím cieľom – poraziť náročného súpera, čím by urobili jasný krok k finálovému stretnutiu. Po fantastickom výkone sa im ho napokon aj podarilo naplniť. Neinkasovali gól a o víťazstve 1:0 rozhodol v druhom polčase kanonier Šesták, keď dokonale zužitkoval vynikajúcu Kukoľovu prihrávku. Potom sa navyše dostal do roztržky s Pankarinćanom, po ktorej dostali obaja žlté karty. Srb však už jednu zo začiatku stretnutia mal, takže Skalica dohrávala v oslabení. V tábore hostí v závere vzplanuli vášne a tréner Kostelník ani neprišiel na pozápasovú tlačovú konferenciu. Jeho náprotivok v František Šturma bol určite spokojnejší: „Videli sme veľmi kvalitné stretnutie s vysokou úrovňou prvoligového duelu. Aj terén napomohol k tomu, že na ihrisku sa hral rýchly a kombinačný futbal. V úvodných minútach sme boli málo odvážni, pričom aj súper vynikal spoľahlivou obranou, čo znamenalo, že sme si vytvorili minimum gólových príležitostí. Postupom času sme sa  už však osmelili a ak by sme dnes zvíťazili aj rozdielom triedy, súper by sa nemohol čudovať. Nám sa podarilo zaznamenať iba jeden presný zásah, ale aj za ten som veľmi rád, pretože máme o niečo viac nakročené k postupu do finále. V Slovenskom pohári je motivácia v mužstve omnoho väčšia, pričom naším snom je zahrať si finále doma v Poprade.“ Finálový duel, ktorý sa uskutoční 1. mája, má už na dosah bratislavský Slovan, ktorý dokázal zvíťaziť v Michalovciach 1:2. Popradčanom by na postup stačila na Záhorí aj remíza a ak by sa im podarilo skórovať, Skaličania by potrebovali streliť minimálne o dva góly navyše.

Šašinka v hlavičkovom súboji. (Snímka: mik)

Ligy „o nič“  veľmi  nelákajú

NTC Poprad malo poriadne nabitý týždeň, pretože už v piatok hral pred 153 divákmi Prešov. Šarišania dokázali Senicu poraziť 1:0 gólom popradského odchovanca Lukáša Kubusa. V sobotu v rámci východnej skupiny o zotrvanie v II. lige privítali Podtatranci Hanisku. Na toto stretnutie v rámci popradskej „povinnej jazdy“ bolo zvedavých iba 113 fanúšikov. Domáci favorit nastúpil do stretnutia so zámerom plného bodového zisku a hostí zatlačil do defenzívy. Od úvodných minút túto úlohu začal aj napĺňať, keď hostí zatlačil do defenzívy a z neustáleho útočného náporu sa usiloval otvoriť skóre. Grucovu strelu ešte brankár vytlačil nad brvno, no potom už po umnej kombinačnej akcii rozvlnil sieť Lukáč. Pred prestávkou mohol Veliu prestreliť z priameho kopu múr, no lopta smerovala do Malecovej náruče. Po zmene strán mu pomohla aj žrď po ojedinelom protiútoku Hanisky zakončenom Beckom. Deronjovi na druhej strane pomohlo v Maťašovej tutovke brvno i žrď po pokuse Liptáka. Víťazstvo Popradu 2:0 nakoniec podčiarkol po peknom centri Bilasa výborne umiestnenou hlavičkou Šuľa. Malec si svojpomocne udržal aj čisté konto, keď zmaril nájazd Veliua. František Šturma však po triumfe nejasal: „Môžem byť spokojný len s výsledkom, ale vôbec nie s predvedeným výkonom niektorých jednotlivcov, ktorí dostali priestor ukázať svoje herné schopnosti a umenie. V predchádzajúcich stretnutiach veľa času nedostávali a plakali mi na ramene. Som sklamaný, pretože som si predstavoval úplne iný prístup spomínaných hráčov. V priebehu stretnutia sme mali v prevažnej miere hru pod kontrolou, ale mrzí ma, že sa nám podarilo vsietiť len dva góly, pretože sľubných šancí na skórovanie sme si vytvorili veľmi veľa.“

Duel Popradu s Haniskou. Kapláň bojuje o loptu. (Snímka: mdc)

Tento týždeň môže byť pre Popradčanov prelomový. V stredu môžu v Skalici potvrdiť postup do finále Slovnaf cup-u a cez víkend by si v Rimavskej Sobote mohli zabezpečiť aj matematickú definitívu druholigovej baráže. Tam by sa mali stretnúť s „béčkom“ Trnavy alebo Novým Mestom nad Váhom. (mdc, mik)