Sezónu otvorí aj hradný šašo, šermiari či pernikári

V nedeľu 30. apríla sa naplno začne turistická sezóna na Hrade Ľubovňa, program poteší deti aj dospelých.

Hrad Ľubovňa láka stále viac turistov aj vďaka zaujímavým podujatiam. Snímka: rov

„Všetko sa to začne rímskokatolíckou svätou omšou v hradnej kaplnke sv. Michala na Hrade Ľubovňa o 14.00 h. Potom o 16.00 h bude sprístupnená nová celosezónna výstava pod názvom Kríž, láska, moc, sláva a utrpenie,“ hovorí riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Tento rok pre návštevníkov pripravili animačný program Keď kráľ na hradnú bránu zaklope. „Bude to vystúpenie šermiarov, sokoliarov, divadelné predstavenie a nebude chýbať ani hradný šašo,“ pokračuje Mikulík. Program si pozriete o 11.00, 13.00, 15.00 a 16.30 h. Tešiť sa môžete aj na detský kútik na hrade, zábavky na skanzene či remeselníkov – keramikárov, kováčov a pernikárov.

Výstavy o Muchovi aj Jurkovičovi

Už pár rokov razia v Starej Ľubovni filozofiu vystavovať vlastný zbierkový fond a nezapožičiavať výstavy zvonku. Inak to nie je ani v prípade celosezónnej výstavy Kríž, láska, moc, sláva a utrpenie. „Budeme prezentovať veľmi vzácny zbierkový fond krížov a cez prizmu kríža priblížime aj dejiny hradu. Máme zapožičanú aj jednu exkluzivitu, keďže je aj päťsté výročie postavenia najvyššieho gotického dreveného oltára Majstra Pavla z Levoče a jedno z jeho umeleckých diel je aj v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa, dielo sa nám podarilo zapožičať,“ vysvetľuje Mikulík. Počas sezóny uvidíte aj diela európskeho predstaviteľa secesie Alfonza Muchu a výstavu venovanú známemu architektovi Dušanovi Jurkovičovi. Autora stanice lanovky na Lomnický štít Ľubovnianci predstavia ako interiérového dizajnéra. Na hrade by mala vystúpiť Jana Kirschner a kapela Nocadeň.

Jarné upratovanie na hrade

Nebudú chýbať ani novinky. V skanzene pribudla drevenica z obce Údol a po minuloročnom začatí prác na gotickom paláci by sa malo pokračovať v konzervácii a rekonštrukcii paláca. „Po zime odstraňujeme na hrade veľké množstvo defektov, veď si to aj zaslúži, má viac ako 700 rokov, takže sú to skôr také údžbársko-bezpečnostné práce,“ hovorí Dalibor Mikulík. Okrem toho má hrad ešte jednu novinku – defibrilátor. V tomto jedinom prípade múzejníci dúfajú, že tento „prírastok“ návštevníci nevyužijú.

Jana Tomalová