Speleomíting sa odsťahoval z regiónu

Tradičné stretnutie jaskyniarov – Speleomíting vo Svite je už minulosťou.

Belianska jaskyňa. Ilustračná snímka: red

Po nultom ročníku, ktorý sa konal ešte v roku 1973 v Bystrej a 25 ročníkoch vo Svite, kde sa toto podujatie konalo od roku 1991, sa tohtoročný Speleomítng uskutoční na Liptove. „Speleomíting bude v Liptovskom Jáne prvýkrát a týmto ročníkom by sme chceli započať novú tradíciu. Ide o iniciatívu dvoch mladých jaskyniarok urobiť akciu v novom krásnom prostredí plnom jaskýň, čo Liptovský Ján bez pochýb je,“ uviedla Monika Tršková, ktorá je spolu s Nelou Filipčíkovou novou organizátorkou Speleomítingu.

Speleomíting bude už len pre pozvaných

Tohtoročný Speleomíting sa bude konať už tento víkend 28. a 29. apríla. Jaskyniarske stretnutia vo Svite organizovala Oľga Mihálová. Hlavným cieľom pri zakladaní Speleomítingu vo Svite bolo dať príležitosť jaskyniarom prezentovať výsledky svojej činnosti širokej jaskyniarskej verejnosti. „Vzhľadom k tomu, že predošlá organizátorka už predošlé ročníky vždy podotkla, aby Speleomíting robil už niekto iný, chopili sme sa jeho usporiadania. Myslíme si, že pre rozvoj jaskyniarstva do budúcna a pre pozývanie zahraničných speleológov je Liptovský Ján výborná lokalita. Slovensko vďaka tomu môže rásť v očiach zahraničných speleológov,“ dodala M. Tršková. Zmení sa aj charakter podujatia. Kým doteraz bolo podujatie určené aj pre širokú verejnosť, po novom už bude určené len pre členov Slovenskej speleologickej spoločnosti alebo členov zahraničných jaskyniarskych organizácií. Či je to správny krok, budú musieť vyhodnotiť organizátori po jeho skončení. Okrem tradičného programu, ktorým je prezentácia výsledkov práce jaskyniarov za uplynulý rok formou foto a videoprojekcií, budú súčasťou podujatia aj návštevy jaskýň v oblasti Liptovského Jána.

Vlani pribudli nové jaskyne

Aj za uplynulý rok sa slovenským jaskyniarom podarilo viacero nových objavov na Slovensku i v zahraničí. „Jaskyňa strateného prsteňa dosiahla 125 metrov a v apríli 2017 klesla až na hľadanú podzemnú rieku. Zaujímavosťou je, že sa nachádza v Starohorských vrchoch, kde podobne veľké jaskyne nenájdeme. Novou jaskyňou je Vtáčia jaskyňa na Muránskej planine. Momentálne je 200 metrov dlhá. Jaskyňa sa možno neskôr spojí s Bobačkou, ktorá je najväčšou jaskyňou Muránskej planiny. V Bobačke sa tento a minulý rok podarilo objaviť približne 1,5 kilometra nových priestorov. K úplným novinkám patria jaskyňa Mangalica pri Tisovci, ktorú objavili len začiatkom roka 2017. Zatiaľ má dĺžku 500 metrov a hĺbku 100 metrov. Najnovším je objav jaskyne Chladivý dych v Demänovskej doline z marca tohto roku.
V zahraničí sa slovenským jaskyniarom podarilo objaviť novú vetvu jaskyne Slovačka jama na planine Jakupica v Macedónsku, ktorá siaha do hĺbky 650 metrov. Táto jaskyňa je stále najhlbšou v Macedónsku. Jej názov je odvodený od Slovákov, ktorí ju objavovali a skúmali. Čiastkové postupy zaznamenali aj jaskynní potápači na Sardínii a v Mexiku.
Slovenskí jaskyniari vedú aj rebríčky najdlhších a najhlbších jaskýň na Slovensku. Podľa údajov zverejnených v prvom tohtoročnom čísle časopisu Spravodaj Slovenskej speleologickej spoločnosti je najdlhšou jaskyňou u nás stále Demänovský jaskynný systém v Nízkych Tatrách, ktorý má 40 812 metrov. Na druhom mieste je jaskyňa Mesačný tieň vo Vysokých Tatrách s dĺžkou 31 840 metrov a treťou systém Stratenskej jaskyne v Slovenskom raji s dĺžkou 23 670 metrov. Údaje boli aktualizované ešte k 1. marcu 2016. Minimálne v prípade jaskyne Mesačný tieň už ani toto neplatí. Na webstránke venovanej tejto jaskyni sa uvádza, že jaskyňa má dĺžku 32 879 metrov, avšak ani to nebude konečný údaj, keďže stále sa tu uskutočňuje výskum.
Najhlbšou jaskyňou je systém Hipmanových jaskýň v Nízkych Tatrách s 499 metrami. Na druhom mieste je Javorinka vo Vysokých Tatrách s 480 metrami a na treťom Mesačný tieň s 451 metrami. Na Slovensku máme okolo 7 100 jaskýň.

Rastislav Ovšonka