Arrivederci, Italia. Známy festival tento rok nebude

Festival Made in Slovakia, ktorý organizuje to isté združenie, však sľubuje viac remeselníkov i kultúry.

Festival Viva Italia je o talianskej gastronómii a kultúre. Snímka: Pre mesto

Ak ste sa tešili na ďalší ročník talianskeho festivalu Viva Italia, tento rok budete sklamaní. Viac pozornosti sa rozhodli organizátori z občianskeho združenia Pre mesto venovať 6. ročníku podujatia Made in Slovakia. „Pravdepodobne festival Viva Italia bude mať dvojročnú periodicitu. Keď chceme pripraviť festival na úrovni, okrem toho, že treba mať ukotvenú spoluprácu s mestom, je potrebné mať tím ľudí a zapojiť do toho aj ďalšie organizácie a inštitúcie, aj v Taliansku. Bez toho sa ťažko robí program celého podujatia. Tohto roku neboli podmienky na to, aby sme mohli garantovať úroveň podujatia, na ktorú sme sa postupne dostali,“ uviedol hlavný organizátor podujatia a predseda združenia Pre mesto Fabio Bortolini.

Výrobcov si už vyberajú

Druhé spomínané podujatie Made in Slovakia získalo vlani ocenenie Naj produkt Prešovského samosprávneho kraja. „Pre nás toto ocenenie nie je cieľový, ale štartovací bod. Aj preto chceme posilniť kultúrne podujatia na Made in Slovakia a je tu aj požiadavka, aby sme dali akcii aj medzinárodný rozmer. Súčasťou tohtoročného podu­jatia Made in Slovakia bude samostatná sekcia pod názvom Made in Europa. Tu by sa mali prezentovať partnerské mestá Popradu,“ povedal Fabio Bortolini.
Sekcia Made in Europa bude mať samostatný priestor na parkovisku na Námestí sv. Egídia. Festival Made in Slovakia sa uskutoční od stredy do soboty 2. až 5. augusta. Hlavnú časť podujatia bude tvoriť trh remeselníkov a výrobcov zo Slovenska. Na námestí bude okolo 120 stánkov. Viac sa ich tu z kapacitných dôvodov nezmestí. Už teraz majú organizátori problém s tým, že musia mnohých záujemcov odmietať. „Prichádza veľa žiadostí, ale my si vyberáme,“ uviedol Bortolini. Mimo toho bude samostatná sekcia Made in Europa. Organizátori sľubujú aj bohatší kultúrny program. Už teraz sa môžu obyvatelia i návštevníci Popradu tešiť na Beatu Dubasovú, H16, Bratislava Hot Serenaders, Heľenine Oči, Paru, Babjakovcov, Martina Haricha či In time.

Festival Made in Slovkia ponúkne bohatší program. Snímka: Pre mesto

Viva Italia na vyššej úrovni

Festival Viva Italia sa na budúci rok uskutoční v mierne pozmenenom termíne. Z polovice júna sa presunie na posledný júnový týždeň a končiť bude v sobotu 30. júna. Súčasťou programu bude konferencia a pietna spomienka pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny. Časť kultúrneho programu pripravujú organizátori s partnermi z talianskeho regiónu Marche, ktorí pripravia stredovekú večernú šou. Z tohto regiónu prídu do Popradu aj remeselníci a zástupcovia regionálnej gastronómie. Väčší priestor dostane organizácia Slow Food. V spolupráci s ňou pripravujú podujatie Archa chutí, kde budú mať možnosť návštevníci ochutnať rôzne chute z celého sveta. Organizátori by chceli nadviazať aj na projekt workshopov Wigwam lokálnych komunít, ktorý bol súčasťou podujatia v roku 2015.

Rastislav Ovšonka