Kežmarčania v Skalici dvakrát prehrali, no aj striebro je historickým úspechom

Cez víkend vyvrcholila finálová séria Hokejbalovej extraligy.

K Teplickému a Pospíšilovi zradil tréner Roháčik mladého Reľovského (vpravo). (Snímka: mik)

Tréner MŠK Vippokerpro Kežmarok Filip Roháčik nemohol ani na Záhorí počítať s Ľubomírom Malinom, no ešte citeľnejšou stratou bol Patrik Svitana, ktorý sa uplynulý víkend ženil. Príležitosť v elitnej formácii tak dostal mladík Dávid Reľovský. „Patrikove kvality sú známe minimálne po celom Slovensku, ale taký je hokejbalový život i osobný život. Chlapci zabrali na 150 percent aj za neho. Určite chcel byť s nami, ale mal krajšie povinnosti,“ povedal na margo absencie dôležitého útočníka tréner Roháčik.

Šimon Pisarčík (vľavo) má za sebou vydarenú sezónu, v ktorej premiérovo nakukol aj do reprezentácie. (Snímka: mik)

Petrovičova nula

O slávnostné buly pred sobotným tretím finálovým duelom sa postaral obranca Komety Brno, ktorá získala český hokejový titul, Tomáš Malec. Úvod pripomínal prvé stretnutia v Kežmarku. Oba útočne ladené celky si vzhľadom na dôležitosť stretnutia  dávali pozor, aby nerobili zbytočné chyby, ale zároveň rolu hrali aj emócie. Na skalickej strane prišli aj dve vylúčenia, no Podtatranci ich nedokázali zužitkovať. V prvej tretine sa súperi oťukali a v druhej už predvádzali ofenzívnejší hokejbal aj vďaka niekoľkým presilovkám na oboch stranách. Napriek tomu sa diváci gólu nedočkali a neujala sa ani dovtedy najväčšia šanca, keď nedorozumenie domácich bekov využil Libor Teplický na samostatný nájazd, ktorý mu však Petrovič zlikvidoval. Hneď skraja tretej časti však z rohu ihriska Válek našiel v ľavom kruhu číhajúceho Patrika Janáča, ktorý vystrelil presne do horných poschodí Glevaňákovej bránky. Následne prišla pre Kežmarok pohroma, pretože Radovan Dejneka nešťastne zasiahol hokejkou Škadru do čela a krv znamenala 2 + 2 minúty. Hneď prvý Dejnekov trest Záhoráci potrestali, keď spoza brány našiel Romančík v ideálnej pozícii v medzikruží Vadíka a Glevaňák nemal šancu. Filip Roháčik si zobral oddychový čas, no domáci si pohodlný náskok kontrolovali, Kežmarčania sa trápili v koncovke a keď na tom nezmenila nič ani power-play, Skalica po triumfe 2:0 získala mečbal vo finálovej sérii. „Z obidvoch strán sa začalo opatrne. Postupne súper zvyšoval tlak, ale aj my sme mali nejaké šance, no brankári zachytali perfektne. Bolo to o jednom góle, ktorý pramenil z našej individuálnej chyby. Vzápätí prišlo štvorminútové vylúčenie za vysokú hokejku a opäť sme inkasovali, čo bolo zlomové. Už sme sa nedostali do hry ani do záverečného tlaku,“ vyjadril sa tréner Kežmarku Filip Roháčik.

Zlato vďaka skúsenosti

Nedeľný duel mal trochu odlišný vývoj. Už po pár sekundách šiel trestnú lavicu zohriať domáci Martinusík. Kežmarčania v presilovke príliš nešpekulovali, Libor Teplický skúsil vystreliť od pravého mantinelu a zrušil Petrovičovo čaro zo soboty. Záhoráci odpovedali rovnako, keď vylúčenie Kromku potrestal Salajka. Skalica mala od tohto momentu miernu hernú prevahu, Podtatrancov dokázala dostať pod tlak, no skóre sa nemenilo a viac sa na ihrisku iskrilo medzi hráčmi. V prostrednom dejstve dokázali domáci prevziať hru pevne pod svoju kontrolu a Lantoš s Romančíkom to korunovali aj gólmi. Hostia v tretej časti zabojovali a aj vďaka presilovkám už prišli aj náznaky šancí. Tiekli opäť aj nervy, keď Pisarčík sekol Mikésku a faulovaný Skaličan sa s ním pustil do bitky. Husársky kúsok sa podaril Podtatrancom, keď v oslabení piatich proti trom unikol domácej defenzíve Boris Oravec a z jeho práce vyťažil kontaktný zásah Bednár. Prakticky okamžite však presilovku zužitkoval Martinusík a kežmarský tréner Roháčik si vyžiadal oddychový čas. Niečo vyše dvoch minút gólom vykresal iskierku nádeje ešte Libor Teplický, ale keď sa pri záverečnej power-play cez Šlachtiča predral Holaza a spečatil na 5:3, majstrovský titul mohla oslavovať Skalica. „Hrali sme vabank. Bol to šialený zápas plný obratov. Divácky najlepšie stretnutie v sezóne. Stiahli sme náskok súpera, no dostali sme gól do prázdnej bránky a Skalica získala zlato.

Žlto-modrí sú spokojní aj so striebornými medailami. (Snímka: Stanislav Kovalčík)

Na ich strane boli skúsenosti, ktoré pretavili na zlatú medailu. Za posledné dva roky vždy odišli z finále porazení a mali po titule strašný hlad. Naše mladé mužstvo je len na začiatku tvrdej driny. Striebro je pre Kežmarok veľký úspech a chlapci ho doniesli pre mesto,“ zhodnotil Filip Roháčik, ktorý v úvode sezóny avizoval, že vo funkcii nezotrvá: „Nevieme, čo bude, čo nebude, ale či mám motiváciu pokračovať? Chcem strhnúť Skaličanom z krkov zlato a doniesť ho do Kežmarku.“

Kormidelník Podtatrancov Filip Roháčik chce Záhorákom zlato v nasledujúcom ročníku zobrať. (Snímka: archív/mik)

Po klube nasleduje „repre“

„Ja som vo vyjadreniach opatrnejší. Viem, že liga je megavyrovnaná a vyhrať môže hocikto. Stále som však veril, že toto mužstvo na titul má. Viac okolností hralo v prospech Skalice. Chýbalo nám veľa hráčov. Paťo Svitana sa ženil, Ľubo Malina mal nejaké povinnosti, ale asi to tak malo byť a sme šťastní, že sme dosiahli takýto úspech. Tréner to mal ťažké, na začiatku sezóny sme hrali na jeden a pol päťky, keďže Boris Oravec i ďalší kľúčoví hráči chýbali. Naučil nás taktické myslenie v hre a chcem mu poďakovať za celý ročník. Partia bola úžasná. Takú som za tých šesť rokov asi ešte nezažil. Každý veril úspechu aj v ťažkých časoch,“ povedal kapitán Libor Tepický, ktorý sa aj s Maděrom, Svitanom, Oravcom i brankárom Glevaňákom predstaví na júnových majstrovstvách sveta v Pardubiciach. Tréner Jozef Ďuris má v zálohe aj obrancu Radovana Dejneku.

MŠK Vippokerpro Kežmarok viedol z pozície kapitána Libor Teplický. (Snímka: mik)

„Z Kežmarku a okolia je veľa talentovaných hokejbalistov. Potrebovali sme tri-štyri roky na to, aby sme dozreli. To, že sme v širšej nominácii je vyvrcholením. Majú na to všetci, no Slovensko má taký káder, že aj päťdesiati môžu hrať na šampionáte, ale dostať sa tam môže len 25. Pomaličky sa začneme pripravovať na majstrovstvá sveta, aj keď nám len teraz skončila liga a je to trošku natesno. Do Pardubíc si však ideme po zlatý hetrik. Potom nás čaká turbulentné leto i Svetový pohár klubov a verím, že na budúci rok si už na zlato siahneme,“ doplnil Teplický, ktorý sa v národnom tíme môže tešiť aj na exspoluhráča z klubu Matúša Liptáka, ten momentálne hráva vo švajčiarskom Sierre Lions.

Michal KLEIN