Múzejníci vás pozývajú stráviť nevšedný večer

Tento štvrtok oslavujú múzejníci a galeristi Medzinárodný deň múzeí.

Hrad Ľubovňa. Snímka: archív.

Bohatý program pri tejto príležitosti múzeá, galérie a hrady nášho regiónu návštevníkom pripravili zväčša na sobotu 20. mája.

V Poprade divadlo aj lego

V Tatranskej galérii sa začne program za symbolické vstupné jedno euro už od 10.00 h a potrvá do 22.00 h, výstavy sú prístupné do 19.00 h. Zasúťažiť si môžete aj o najlepšiu a najoriginálnejšiu selfie v interiéri alebo exteriéri Tatranskej galérie. O 10.00 a 14.00 h sa môžete realizovať na tvorivých dielňach na témy spontánna alebo skupinová maľba, geometrická koláž a voľná kresba. Čaká na vás aj obrázkové „človečko“, skladanie maxi puzzle a zápolenie v maxi pexese. O 20.00 h si môžete pozrieť divadelné predstavenie Darca na motívy rovnomennej knihy Lois Lowryovej v réžii Aleny Váradyovej. Pobočka Podtatranského múzea v Spišskej Sobote vás od 14.00 do 22.00 h pozýva na Legovanie v múzeu. Z lega uvidíte model námestia v Spišskej Sobote, tatranský omnibus či architektonické dominanty svetových miest a máte možnosť zažiť aj komentovanú prehliadku expozícií a námestia.

Oslavujú aj hrady a Múzeum TANAP-u

Na Kežmarskom hrade si pri príležitosti dňa múzeí pripravili prednášku Maríny Čarnogurskej Tajomstvá hrobiek čínskych cisárov už vo štvrtok 18. mája o 18.00 h v priestoroch podkrovia hradu. Na Hrade Ľubovňa si užijete Noc na Ľubovnianskom hradnom panstve. Múzejníci vás pozývajú prežiť niekoľko momentov zo života rodiny Raisz, ktorá obývala hrad v rokoch 1825 až 1880. Raiszovci túžili po vlastnom sídle hodnom kráľov, ako je však dobre známe, život na dlh sa nezvykne vyplatiť. Vstupy sú o 21.00, 21.15, 21.30 a o 21.45 h. V Kaštieli Strážky budú od 10.00 do 17.00 h každú polhodinu prehliadky pre verejnosť, od 11.00 do 13.00 h si môžete vytvoriť vlastné umelecké dielo na workshope Malí veľkí umelci, o 13.00 h sa dozviete pútavé informácie o remeslách Spišských Nemcov, o 15.00 h pomôžte hľadať tajomnej pani zo Strážok vzácne listiny a drahocenné predmety. Netradičnú večernú prehliadku Život v tieni si môžete vychutnať o 18.00, 19.30, 21.00 a 22.30 h, v réžii ju má ochotnícke divadlo z Malého Slavkova.

V Múzeu TANAP-U v Tatranskej Lomnici sa na vás tešia od 15.30 h, o 17.00 h je naplánovaná prednáška botaničky Zuzany Kyselovej na tému Malebná kvetena, o 18.00 hodine bude mať premiéru najnovšia snímka lesníka a filmára Pavla Kráľa s príznačným názvom Príroda v dobrých rukách a o 19.00 h dostanú priestor speleológovia z Jaskyniarskej skupiny Spišská Belá. Nezabudnite si pripraviť otázky do diskusie s pracovníkmi Parazitologického ústavu SAV Košice a včelármi z podhoria a Strednej odbornej školy Pod Bánošom z Banskej Bystrice. Vstup je zdarma a pozor, nezabudnite si čelovky a baterky. Múzejníci na Spišskom hrade vás čakajú medzi 19.30 a 23.00 h so vstupom každých 30 minút. Uvidíte nočnú prehliadku Tajomná noc na Spišskom hrade, kde hlavnú rolu hrajú živé sochy Žigmunda Luxemburského, Krásnej Hedvigy, Pochabej Dorky, Rytiera Šarška a Princeznej Šad.

Ľudové nástroje aj exotická Indonézia

V Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi na vás čaká maratón aktivít so zameraním na kultúru ďalekej Indonézie, tešiť sa môžete na výstavy, tvorivé dielne, prednášku, galerijný trh, hudbu aj tanec. Kultúrnu plavbu zažijete v sobotu od 13.00 do 22.00 h. V Provinčnom dome v Spišskej Novej Vsi si vychutnáte prehliadku výstavy Dobrú chuť, ctihodní mešťania spojenú s kreatívnou dielňou. Pripravená je aj prehliadku interaktívnej výstavy pre rodičov s deťmi s názvom Vedecká hračka. Dozviete sa zaujímavosti o živote pod vodou či mikrosvete rastlín. V Provinčnom dome vás očakávajú od 17.00 do 22.00 h. V kaštieli v Markušovciach uvidíte o 18.00 h výstavu ľudových hudobných nástrojov od výrobcov zo Spiša s názvom Keď drevo spieva.

(jat)