Slovenský pohár patrí Slovanu. NTC bude hostiť aj zápasy mládežníckych reprezentácií

V sobotu a pondelok sme pod Tatrami mali Sviatok futbalu.

Krásne počasie na Sviatok práce prilákalo do NTC 2 432 divákov napriek tomu, že Popradčania ostali pred dverami tohto finále. (Snímka: mik)

Už na začiatku sezóny bolo jasné, že Slovenský pohár vo futbale Slovnaft cup vyvrcholí 1. mája v Národnom tréningovom centre v Poprade. Práve futbalisti z Popradu však v priebehu turnaja zohrali neočakávane významnú rolu. Podľa predpokladov vyradili Svit, Vyšné Opátske i Tisovec, ale zdolali aj fortunaligistov z Prešova aj z Dunajskej Stredy. V rámci semifinálového dvojzápasu proti Skalici okúsili premiérovo aj výhodu domáceho prostredia a triumfovali 1:0. V odvete na Záhorí však ťahali za kratší koniec a víťazstvo domácich 2:0 posunulo do popradského finále práve Skalicu.

Slovenský pohár zaslúžene obhájili futbalistky bardejovského Partizánu. (Snímka: mdc)

Slovenský futbalový zväz však Slovnaft cup spojil s finálovým duelom Slovenského pohára žien, ktorý sa hral v nedeľu v Poprade-Veľkej a bol spojený aj s ďalšími sprievodnými akciami. Od rána súperilo 15 dievčenských tímov kategórie U12 v rámci Futbalového festivalu dievčat. Z celkového prvenstva sa tešili Prešovčanky pred Turčianskymi Teplicami a Petržalkou. Domáce Popradčanky obsadili 13. priečku. Potom prišli na trávnik profesionáli, aby absolvovali finále Súboja zručností Fortuna Ligy. Presnosť streľby si otestovali na malých bránkach, žonglovalo sa vzdušným slalomom cez kužele, triafalo sa brvno, merala sa tvrdosť striel z jedenásťmetrovej vzdialenosti a najnáročnejšou úlohou bolo trafiť kôš. To zvládol len Trenčan Jakub Paur, ale v konečnom účtovaní mu to zabezpečilo len druhé miesto. Najzručnejším futbalistom Fortuna ligy sa totiž stal Argentínčan Pablo Podio z Podbrezovej. Vrcholom futbalovej nedele však bolo finále Slovenského pohára žien medzi Partizánom Bardejov a ŠK Slovan Bratislava. V zápase sa dvakrát presadila Srbka v službách Barejova Maja Dimitrijević, no druhým gólom prekonala vlastnú brankárku Gyomraiová. Neželané vyrovnanie ju však musieť nemrzelo, lebo aj ona prispela k víťazstvu „partizániek“ v penaltovom rozstrele 4:1 a Bardejov tak obhájil minuloročné pohárové prvenstvo.

Aj Seydouba Soumah gólov prispel k triumfu Bratislavčanov. (Snímka: mik)

Mužov čakalo finále v pondelok pred 2 432 divákmi a na premožiteľa Popradu zo Skalice v ňom čakal favorizovaný Slovan Bratislava. Aktívnejšie začali síce Záhoráci, ale po rohovom kope poslal slovanistov do vedenia Milan Rundič krásnymi nožničkami. Práve Rundič sa už zo Slovnaft cup-u v NTC Poprad tešil pred dvoma rokmi ešte v drese Trenčína. Po polčase ešte prikrášlil vedenie čiernych „belasých“ Čavrič a triumf na konečných 3:0 spečatil z pokutového kopu Soumah. ŠK Slovan Bratislava tak dokonal siedmy zisk Slovenského pohára a v tejto bilancii v historickej štatistike neohrozene kraľuje.

ŠK Slovan Bratislava siedmykrát v histórii získal Slovenský pohár. (Snímka: mik)

„Pod Tatrami sme našli veľmi vďačné prostredie aj vďaka tomu, že infraštruktúra tu kontinuálne napreduje. Stavajú sa nové ihriská, resp. staré sa obnovujú. Poprad je hokejovým mestom, čo ako Popradčan viem, ale myslím si, že postupom času sa z neho môže stať aj futbalové mesto. Dokazuje to aj záujem o tento zápas, ale aj o aktvity, ktoré sme mali v nedeľu vo Veľkej. Vidíme zmysel v tom, aby v mieste konania mužského finálového duelu pribudli aj ďalšie aktivity a aby to nebolo len o jednom zápase. Nech sa ľudia môžu zabaviť a pozrieť si aj iné zaujímavé veci,“ hodnotil Sviatok futbalu manažér komunikácie SFZ Juraj Čurný a načrtol aj ďalšie športové plány zväzu na využitie NTC: „Poprad je jedným z horúcich kandidátov na to, aby sa stal sídlom slovenskej „dvadsaťjednotky“ v budúcom kvalifikačnom cykle. Som presvedčený, že sa tu budú hrať reprezentačné zápasy. Ešte nevieme akých mužstiev, ale určite budú.“

Michal KLEIN