Štrba ocení archeológov za výskum Šoldova

Burza práce sa uskutoční už v piatok

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade organizuje už tento piatok 19. mája burzu práce pod názvom Poprad žije prácou. Podujatie sa uskutoční v Aréne Poprad od 9.00 do 17.00 h. Na burze predstavia regionálni zamestnávatelia voľné pracovné miesta, svoje služby predstaví Eures a zamestnávatelia z Nemecka, Holandska a Fínska. Zástupcovia úradu práce pripravujú workshopy určené uchádzačom o zamestnanie, vzdelávacie inštitúcie predstavia možnosti rekvalifikácií a ďalšieho vzdelávania.

Chystá sa burza práce. Snímka: rov

V Slovenskom raji zablúdili Francúzky

Horskí záchranári v nedeľu večer hľadali v Slovenskom raji dve mladé francúzske turistky. Ženy počas celodennej turistiky v Slovenskom raji stratili orientáciu a nevládali ďalej pokračovať v tme bez svetla. Záchranári zistili, že turistky sa nachádzajú medzi Bykárkou a Klauzami. Na pomoc im odišli štyria záchranári z oblastného strediska Slovenský raj. Turistky po krátkom občerstvení pokračovali v sprievode záchranárov na Klauzy, odkiaľ ich previezli k ich vlastnému autu na Podlesku.

Štatutári, nezabudnite na preukazy

Od  1. júla tohto roku začnú štátne inštitúcie so spoločnosťami zapísanými v Obchodnom registri komunikovať elektronicky prostredníctvom e-schránok na portáli www.slovensko.sk. Ak štatutár firmy nemá aktivovaný občiansky preukaz so zadaným bezpečnostným osobným  kódom (BOK), do e-schránky sa nedostane a nebude sa môcť oboznámiť s rozhodnutiami, ktoré mu zašlú štátne inštitúcie. Nezabudnite, že do povinnej aktivácie elektronických schránok zostáva už len osem týždňov.

Mesto Kežmarok ponúka zľavy

Kežmarská informačná agen­túra ponúka zľavovú kupónovú brožúru mesta Kežmarok. Knižka slúži na uplatnenie zľavy na rôzne služby a produkty na území mesta. Do projektu je zahrnutých 13 subjektov, ktoré ponúkajú zľavy od piatich do desiatich percent. Cena jednej brožúry je jedno euro. Brožúra je vhodná aj ako darček pre návštevníkov a hostí, ktorí Kežmarok príležitostne navštívia. Je dostupná aj pre ubytovaných hostí vo vybraných hoteloch, ktorí sa v meste ubytujú aspoň na dve noci.

Kežmarský hrad. Snímka: red

Popradská zberateľská burza

Klub filatelistov v Poprade organizuje tradičnú Popradskú zberateľskú burzu. Stretnutie zberateľov sa uskutoční v sobotu 20. mája od 7.00 do 12.00 h na tradičnom mieste v priestoroch Strednej odbornej školy na Okružnej ulici 25 v Poprade. Na svoje si prídu zberatelia z odborov filatelia (známky), filokartia (pohľadnice), numizmatika (mince) či notafilia (bankovky). Ostatné zberateľské odbory sú na akcii taktiež vítané.

Veľvyslanci navštívili región

Na pozvanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka navštívilo v piatok a sobotu takmer 60 veľvyslancov akreditovaných na Slovensku Levoču, Spišský hrad a Vysoké Tatry. Zmyslom tejto aktivity je priblížiť Slovensko ako krajinu, v ktorej dovolenkovať, ale aj investovať sa oplatí. Veľvyslanci tak mali možnosť oboznámiť sa s kultúrnym, historickým a hospodárskym bohatstvom regiónu a spoznať investičné možnosti a zintenzívniť  kontakt so samosprávami.

Ocenia osobnosti za Šoldov

V nedeľu 21. mája bude v Štrbe veľká slávnosť. V súvislosti s ukončením archeologického výskumu v archeologickej lokalite Šoldov sa tu uskutoční požehnanie pôdorysných základov kostola v zaniknutej osade. V rámci tohto podujatia starosta Michal Sýkora odovzdá Čestné občianstva obce Štrba a Ceny obce Štrba osobnostiam, ktoré prispeli k rozvoju a zviditeľneniu Štrby. Čestné občianstvo získa Alfréd Pifl in memoriam a Alojz Chmelár. Cenu obce Štrba si prevezmú Matej Rutkay a Marián Soják.

Základy kostola s kópiou šoldovského kríža. Snímka: rov

Posedieť si môžete už aj na terasách

V Poprade sa začali na Námestí sv. Egídia ako aj v ďalších lokalitách objavovať letné terasy. Momentálne mesto eviduje jedenásť terás, z toho najviac v samotnom centre mesta. Ďalšie žiadosti očakáva samospráva s príchodom teplejších dní. V minulom roku mesto vydalo povolenie na umiestnenie 35 terás. Podľa nariadenia o miestnej dani za užívanie verejného priestranstva je poplatok za záber verejného priestranstva stanovený na 0,35 eura za meter štvorcový a deň.

Exkurzie zaplatí mesto a škola

Žiaci deviatych ročníkov spišskobelianskych základných škôl budú chodiť v rámci vyučovania na exkurzie do Múzea holokaustu v Seredi a Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Prvýkrát to bude už v nasledujúcom školskom roku. Mesto spolu so školami uhradí náklady na túto exkurziu. Pôjde o náklady na dopravu a vstupné do týchto múzeí. Návšteva týchto múzeí môže byť vhodným nástrojom na získanie čo najobjektívnejších informácii o nedávnej minulosti.

Spišská Belá zaplatí žiakom exkurzie. Snímka: rov

Chystajú sa talentovky do ZUŠ-ky

Vo štvrtok a piatok 18. a 19. mája sa uskutočnia talentové skúšky na Základnej umeleckej škole na Štefánikovej ulici v Poprade na školský rok 2017/2018. Škola otvára v budúcom roku hudobný (hra na hudobných nástrojoch a spev), výtvarný, tanečný (spoločenský tanec, moderný scénický tanec, folklórny tanec) a literárno-dramatický odbor. Talentovky sa uskutočnia v obidva dni od 14.00 do 17.00 h. Viac informácií získate priamo v umeleckej škole.