Zwick s Oravcom rozhodli v samostatných nájazdoch o historickom postupe do finále

V sobotu sa v Kežmarku hralo o veľa: víťaz duelu vyzve Skalicu vo finále Hokejbalovej extraligy.

Branislav Zwick sa stal nečakaným hrdinom. (Snímka: mik)

Hokejbalisti MŠK Vippokerpro Kežmarok postúpili do play-off z piateho miesta, no Považskú Bystricu zdolali bez zaváhania. Semifinálový súper Leaders Ružinov sa však ukázal ako nesmierne náročná prekážka. Bratislavčania dokázali vyhrať úvodný duel série pod Tatrami, Kežmarok vyrovnal, no Ružinov doma získal postupový mečbal, ktorý na ďalší deň žlto-modrí odvrátili. Za stavu 2:2 na zápasy sa tak semifinálová séria sťahovala v sobotu do Kežmarku, kde sa už muselo rozhodnúť. Oba tímy si od úvodu uvedomovali dôležitosť stretnutia a vychádzali z poctivej obrany. Domáci však dokázali využiť presilovky v závere prvej pätnásťminútovky, keď Svitana od modrej čiary prestrelil Suráka. Odpoveď Bratislavčanov prišla až na začiatku tretej tretiny, keď sa presadil Peter Danko. Hostia preberali iniciatívu a tréner Podtatrancov si radšej zobral oddychový čas. „Potrebovali sme sa upokojiť, lebo na nás padla deka a súper nás nepustil asi päť minút z pásma. Dostali sme aj gól a mohlo sa to otočiť na ich stranu. Bolo 1:1, neprehrávali sme a bojovali až do konca,“ ozrejmil svoje rozhodnutie Filip Roháčik.

Boris Oravec je platným hráčom aj v defenzívnej činnosti. (Snímka: mik)

Infarktové okamihy

Odvtedy sa prakticky už začalo hrať o zlatý gól a takmer 600 divákov videlo viacero veľkých momentov. Ešte v riadnom hracom čase po strele Teplického zachránila Ružinov žŕdka. Bránková konštrukcia hrala zásadnú rolu aj v predĺžení. Najskôr opäť pomohla hosťom, keď na nej skončil Pospíšilov pokus, ale vzápätí im pokazila predčasnú radosť z postupu. Na Glevaňáka sa vyrútila osamotená dvojica Dankovcov, no kežmarský gólman pri zásahu bránku posunul, takže rozhodca gól neuznal. „Našťastie, rozhodca to videl správne, dal mi za to dve minúty. Tak to malo byť,“ povedal Milan Glevaňák. Kežmarčania oslabenie ustáli, takže zápas i celá séria sa rozuzlila v samostatných nájazdoch. V druhej sérii uspel hosťujúci Müller a najväčšie esá domácich na Suráka nevyzreli. Neinkasoval však už ani Glevaňák, a tak ostala ťarcha okamihu na pleciach mladého Branislava Zwicka. Piaty pokus Kežmarku už musel skončiť v bráne, lebo inak by postup oslavoval Ružinov. Zwick však premenil a dráma pokračovala. Tímy si otočili poradie a pustili sa do „náhlej smrti“, ktorá začala neúspešnými pokusmi predtým úspešných exekútorov. Po nich svoj nájazd premenil Oravec, Peter Danko odpovedať nedokázal a po triumfe 2:1 sn sa z historického postupu do finále tešil Kežmarok.

Glevaňák v nájazdoch pustil za svoj chrbát iba jednu loptičku. (Snímka: mik)

„Emócie sú neskutočné. Nie hneď po premenenej penalte, ale až po konci zápasu, v ktorom sme ušli hrobárovi z lopaty. Prosil som Boha, nech sa to podarí, keby sme nedali piaty nájazd, sme von, ale otočilo sa to. Ušla mu tá lopta, ale dostala sa tam, kde mala byť a z uhlu to krásne padlo. Hráč zápasu – Zwicko, nás zachránil. Ja som potom myslel len na to, ako vsietiť gól. Nepripúšťal som si tlak okolia, len som potreboval dostať loptičku do siete. Ďakujem celému tímu i divákom za podporu,“ opísal svoje dojmy strelec rozhodujúceho gólu Boris Oravec.

Ružinovčania gratulujú Podtatrancom k postupu do finále. (Snímka: mik)

Trénerove slová

„Bol to jeden perfektný zápas a hodnotil by som ho tak, aj keby vyhral súper. Bolo to ozdobou play-off. Milujem zápasy all-in, keď ide o všetko a patrične som si to užíval. Pri Liborovej tyčke chýbali milimetre, gól do posunutej brány – ťažko povedať, bolo to strašne rýchle a rozhodca mal na to tiež stotinu sekundy a svoje rozhodnutie už potom zmeniť nemohol. V nájazdoch to už býva lotéria. Boli sme chvíľu pod tlakom, no potom sa to otočilo, keď mu to Braňo cvrkol perfektne na lapačku – má vynikajúcu strelu. Boris to zaklincoval, Miňo zatiahol roletu a výsledok je ten, že v sobotu privítame Skalicu. Séria bola absolútne vyrovnaná. Ružinov ukázal veľkú kvalitu a myslím si, že toto semifinále vyhral trošku šťastnejší manšaft, resp. my sme viac chceli. Dôležitý zápas bol predošlú nedeľu v Ružinove, keď sme podali top výkon sezóny, zachránili sme to a teraz doma pri vynikajúcom publiku sme to dotiahli do víťazného konca,“ vyjadril sa kežmarský kormidelník Filip Roháčik a pokračoval očakávaniami do finále: „Určite to bude ešte ťažšie. Skalica má vynikajúci a skúsený manšaft a doplnili ju hokejisti. Záhoráci majú skvelé presilovky a fantastického gólmana, ale my im to znepríjemníme tak, že s nami nebudú chcieť hrať. Ideme do finále zvíťaziť, čo bolo cieľom celej sezóny. Máme pred sebou poslednú prekážku, ktorá sa volá Skalica. Je to trochu perlička, že začíname doma, ale tabuľka nemala favorita. Uvidíme, či to bude výhoda alebo nie. Sme radi, lebo začínať finále doma je ešte bonusom navyše.“ Finále Hokejbalovej extraligy teda štartuje v Kežmarku dvoma zápasmi najbližší víkend a hrať sa bude opäť na tri víťazstvá.

Michal KLEIN