Odomknú vody Štrbského plesa, v Poprade si pripomenú Jána Brokoffa

Pochodovali v dobrej nálade

Uplynulú sobotu sa v Červenom Kláštore uskutočnil 12. ročník Medzinárodného pieninského pochodu dobrej nálady, ktorého sa každoročne zúčastňujú turisti zo Slovenska a okolia. Pochodujúci boli oblečení v žltých tričkách s logom pochodu. Osemkilometrová trasa začala v Prístave pltí v Majeroch a pokračovala do obce Červený Kláštor. Cieľ sa nachádzal v Kúpeľoch Červený Kláštor. Pochod mal sedem zastávok, na ktorých účastníci ochutnali regionálne špeciality a vypočuli si hudbu domáceho regiónu.

Lávka cez rieku Dunajec v Červenom Kláštore. Snímka: rov

Putovná sova ide do Vitanovej

Víťazmi 13. ročníka vedomostnej súťaže Putovná sova, ktorej usporiadateľmi sú Štátne lesy TANAP-u, sa stali školáci z Vitanovej. Prvé miesta si vybojovali v kategórii mladších i starších žiakov. O Putovnú sovu súťažilo štrnásť trojčlenných družstiev zo škôl od Oravy až po Haligovce. Žiaci na súťaži predstavili to, čo sa o Tatrách naučili počas školského roka na hodinách lesnej pedagogiky, čakali ich poznávačky drevín, živočíchov a hornín. Znalosti školákov preveril aj vedomostný test.

Odomknú vody Štrbského plesa

Už na tento piatok je naplánovaná tradičná akcia, odomknutie vôd jazera Štrbské pleso. Poseidon odštartuje leto v Tatrách o 10.00 h, sprevádzať ho bude saxofonista Vincent Jaš a folklórna skupina Štrbän. Akcia je spojená aj s uvedením novej publikácie novinára, publicistu a spisovateľa Igora Váleka s názvom Povesti o slovenských jazerách, plesách, studniach a studničkách.

V piatok odomknú vody Štrbské Plesa. Snímka: rov. Snímka: rov

Pozor na intímne fotografie

Prešovskí policajní vyšetrovatelia sa zaoberajú niekoľkými oznámeniami prevažne od mužov, týkajúcimi sa zasielania intímnych fotografií. Po tom, ako na základe diskusie na internete muži takéto fotografie pošlú osobe, ktorá vystupuje ako atraktívna mladá žena, dostanú telefonát od údajného policajta či advokáta. Títo neopatrným mužom pohrozia žalobou či medializáciou celej záležitosti a požadujú od neho peniaze. Policajti preto upozorňujú na opatrnosť pri komunikácii s neznámymi osobami na internete.

Úspešní v európskej súťaži

V utorok 6. júna sa uskutočnilo národné kolo súťaže Mladý Európan 2017. Žiaci z celého Slovenska si v nej zmerali vedomosti z oblasti európskej histórie, geografie, zaujímavostí o EÚ, či významných osobností EÚ a jej členských krajín. Spomedzi 13 družstiev obsadili študenti z popradského Gymnázia Dominika Tatarku 3. miesto a študenti z Gymnázia na Javorovej v Spišskej Novej Vsi 2. miesto. Víťazmi sa stalo družstvo z Gymnázia Grösslingova v Bratislave.

V Poprade si pripomenú Jána Brokoffa

Most menom Brokoff je názov konferencie, ktorá sa uskutoční v piatok 16. júna od 10.00 v Archíve Poprad na Sobotskom námestí. Podujatie je venované 365. vý­ročiu narodenia spišskosobotského barokového sochára Jána Brokoffa. V sobotu 17. júna od 12.00 do 16.00 h bude v archíve Deň otvorených dverí. Pripravené sú komentované prehliadky a výstava dokumentov z obdobia života Jána Brokoffa. Obe akcie sú súčasťou otvorenia letnej turistickej sezóny v Poprade, ktoré bude od piatku do nedele.

Poprad-Spišská Sobota. Snímka: rov

Euroregión povedie Ján Ferenčák

Začiatkom júna sa v Kežmarku uskutočnil 23. kongres Združenia Euroregiónu Tatry. Išlo o hodnotiaci kongres za uplynulý rok. Predsedom rady združenia naďalej ostal primátor Kežmarku Ján Ferenčák a podpredsedom primátor Ružomberka Igor Čombor. Členovia euroregiónu sa venovali aj zoskupeniu EZÚS Tatry, ktoré organizuje a riadi cezhraničné opatrenia s finančným príspevkom Európskej únie. Jeho členmi sú Združenie Euroregión Tatry na slovenskej strane a Zväzok Euroregión Tatry na poľskej strane.

Hlasujte za Micro panorámu

Popradská Aréna, nemocnica, Národné tréningové centrum či popradské kostoly môžu byť už onedlho postavené z kociek Lega. Stačí zahlasovať za svojho favorita počas výstavy, ktorá je prístupná v spišskosobotskej pobočke Podtatranského múzea. V projekte Micro panoráma Poprad budú zhotovené štyri popradské dominanty. Hlasovací lístok dostanete k vstupenke na výstavu Legovanie, ktorá bude v Spišskej Sobote prístupná až do októbra. Víťazné objekty budú sprístupnené posledné dva týždne výstavy.

Dostali peniaze na zvonicu

Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto Spišská Belá v rámci programu Obnov si svoj dom dotáciu z ministerstva kultúry vo výške 29-tisíc eur. Mesto musí spolufinancovať projekt sumou desaťtisíc eur. Pôvodne mesto žiadalo o 46-tisíc eur, keďže celkové náklady po verejnom obstarávaní sú takmer 61 500 eur. Chýbajúce zdroje bude mesto hľadať vo vlastnom rozpočte. Renesančná zvonica v Spišskej Belej bola postavená v závere 16. storočia. Za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená v roku 1963.

Opravy zvonice v Spišskej Belej bude pokračovať. Snímka: rov

Ukrajinci víza už nepotrebujú

V nedeľu 11. júna nadobudlo platnosť rozhodnutie Európskej únie o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny. Polícia predpokladá, že občania Ukrajiny budú mať väčší záujem o návštevu Slovenskej republiky. Z tohto dôvodu je možné očakávať zvýšenie čakacích dôb najmä pri ceste z Ukrajiny na Slovensko. Polícia preto odporúča prispôsobiť prípadnému zdržaniu aj časové plány cestujúcich. Posilnené by mali byť zložky nielen na hraničných priechodoch, ale aj cestách.