Modlili sa za turistov i ľudí z hôr

Za veľmi nepriaznivého počasia sa na Starolesnianskej poľane vo Vysokých Tatrách uskutočnila v sobotu popoludní ekumenická bohoslužba pri príležitosti otvorenia letnej turistickej sezóny a dolín vo Vysokých Tatrách.

Ekumenická bohoslužba pri príležitosti otvorenia letnej turistickej sezóny v Tatrách. Snímka: archív Miroslav Bartoš

Pôvodne sa mala bohoslužba konať pred Rainerovou chatou, avšak hustý dážď prinútil účastníkov podujatia schovať sa do útulne. Nepriaznivé počasie odradilo viacerých návštevníkov, ale zrejme aj predstaviteľov cirkví. Nakoniec sa na bohoslužbe zúčastnili len rímskokatolícky kňaz z Vysokých Tatier a gréckokatolícky kňaz z Popradu. „Zišlo sa nás nie veľa, lebo nebolo veľmi priaznivé počasie. Bohoslužba bola v Rainerovej chate. Niektorí, ktorí aj išli na bohoslužbu, keď videli, že prichádza zlé počasie, tak sa otočili a išli domov. Prosili sme za to, aby všetci tí, ktorí sa vyberajú v lete nabrať sily do hôr, aby sa aj vrátili,“ povedal gréckokatolícky farár z Popradu Miroslav Bartoš. Bohoslužba bola prosbou nielen za tých, ktorí prichádzajú do hôr za relaxom, ale aj za tých, ktorí v Tatrách pracujú, ako sú chatári, vysokohorskí nosiči, ale i za záchranárov, ktorí pomáhajú turistom.
Samotný Miroslav Bartoš má podľa vlastných slov pozitívny vzťah k horám a turistike. „Vzhľadom na to, že sme dlhé roky stavali chrám v Poprade, bolo málo času, ale už sa to začína zlepšovať. Veľmi rád chodievam aj na naše bohoslužby na Skalnaté pleso, kde je naša kaplnka a kde sú počas leta každú nedeľu o 15.00 h bohoslužby,“ povedal Bartoš. Túru v horách prirovnal Bartoš k púti. Veriaci človek podľa neho putuje celý život, kým príde do cieľa. Aj túry v horách pomáhajú podľa neho človeku. „Ľudsky sa tomu povie, že si prečistí hlavu. V súčasnej ubehanej dobe človek chce na jednej strane ísť do ticha, samoty, aj keď v Tatrách veľmi veľká samota nie je, lebo na tých chodníkoch je počas sezóny dosť tesno. Na druhej strane by sme mali byť vnímaví na to, čo máme okolo seba. Tatry sú ako dar od Boha,“ povedal Miroslav Bartoš.

(rov)