Na akcii Pit Cage Fighting prvýkrát zápasili aj ženy

Bojovníkov v sobotu opäť v Levoči zavreli do klietky. Domáci Koky dostal zápas večera.

Ako prvý z domácich borcov vstúpil do oktagonu Leonard Spišský (vľavo). (Snímka: mik)

Pit Gym Levoča už roky organizuje podujatia Pit Cage Fighting, pričom miesta sa obmieňajú. V decembri sa zápasníci v rámci zmiešaných bojových umení stretli v Starej Ľubovni a PCF16 s podtitulom Face to Face zavítalo opäť do domovského mesta klubu. Na karte bol tucet duelov, z čoho sa prvých šesť riadilo obmedzenejšími pravidlami pre amatérov. Predzápasy boli vypísané na 2 x 5 minút a hlavné profi-zápasy mali mať o kolo navyše. Okrem Slovákov sme v klietke videli aj Čechov, Poliakov i Ukrajincov.

Spišský i Holub víťazne

Poliak Dominik Wydra v prvom stretnutí zdolal Nitrana Jána Beláka napriek tomu, že bol napomínaný za nepovolené údery do zátylku. Aktivita však bola na jeho strane, čo rozhodcovia ocenili verdiktom víťazstva na body. Aj druhé meranie síl trvalo obe kolá. Detvana Romana Sekereša porazil domáci fighter Leonard Spišský: „Vedel som, že súper pôjde na zem, tak som sa snažil uhrať to v stand-upe, ale podarilo sa mu pár takedownov. Ja som však triafal viac úderov. Urobili sme celkom dobrý zápas. Ľudí síce nebolo až tak veľa, ale atmosféru spravili výbornú.“ Diváci v treťom súboji síce videli väčšinou len klinč pri pletive, ale Bratislavčan Nikolas Vacho v ňom uškrtil Poliaka Brodeka a zvíťazil tak na submission. Štvrtý duel Banskobystričana Mareka Mazucha s Tomášom Žáčikom z Bánoviec nad Bebravou sa niesol v podobnom duchu, no ešte v pomalšom tempe a rozhodcovia sa priklonili na stranu Žáčika.

Aj Miroslav Holub (vľavo) svojho súpera dokázal zdolať. (Snímka: mik)

Potom sa však hala dostala opäť do varu, pretože Trnavčana Richarda Konca zdolal na submission v 2. kole Levočan Miroslav „Siro“ Holub: „Vedel som, že na zemi je dobrý, ale ja som bol lepší a porazil som ho na armbar. Chcel som to viac v stoji, ale bol som pripravený na všetko. Mám tu veľa fanúšikov, rodinu, kamarátov.“ Predzápasovú kartu uzavrel historicky prvý ženský súboj v oktagone pod hlavičkou PCF, v ktorom sa stretla Poľka Nataila Matlag s Detvankou Alenou „Kitty“ Gondášovou. Zápas mal slušnú intenzitu, fighterky striedali stoj i zem a rozhodcovia sa priklonili na stranu Slovenky.

Ženský zápas za mužmi v ničom nezaostával. (Snímka: mik)

„Profíkom“ stačilo jedno kolo

Po prestávke sa pokračovalo profesionálnymi zápasmi, ktoré síce mohli mať aj tri kolá, no žiaden sa nedostal ani len do druhého. Predzvesťou rýchleho spádu bol hneď prvý z profi-duelov, v ktorom Čech Lukáš Tvrdy dobre trafil pravým hákom hlavu Jána Vencela z Košíc, ktorý síce spadol, no nevyzeral otrasene. Rozhodca to však trochu zbrklo ukončil na technické KO. V ďalšom dueli už bol arbiter opatrnejší napriek tomu, že po pošmyknutí Levočana Jána Boroňa mal Miroslav Cedžo zo Žiliny jasnú prevahu a súpera v kryte na zemi vytrvalo udieral, nechal meranie síl plynúť. Až v závere prvého kola rozhodol o technickom KO. „Nevedel som o ňom nič. Iba to, že má osem zápasov v K-1, žiadne záznamy o ňom neboli. O zápase som sa dozvedel len dva týždne vopred, keď mi tréner zavolal, či nechcem ísť napriek tomu, že som pol roka netrénoval. Povedal som však áno. Pošmykol som sa, on ma tam trošku nahodil, mohlo to aj inak skončiť. Keď ma bil na zemi, tak už som asi prestával byť v oktagone a myšlienkami som už driemal. Je to adrenalín, takže človek necíti bolesť, ale potom príde tma. Prišlo len zopár kamarátov, ale pridala sa celá hala. Domáci vedia fandiť,“ vyjadril sa Boroň. Podobne po úderoch na zemi po technickom KO v prvom kole skončili aj nasledujúce tri stretnutia. Martin Mihalík z Banskej Bystrice porazil Trnavčana Jána Hudáka, Čech Jan Široký Ukrajinca Nikolaja Ivkova a Poliak Lukasz Brzeski Raoslava Tomašoviča z Trnavy.

Ján Boroň (dole) ťahal od začiatku za kratší koniec, no napriek jeho nezlomnej defenzíve rozhodca zápas ukončil pred koncom prvého kola. (Snímka: mik)

Premiérový hlavný ťahák Ladislava Kokyho

Pred zápasom večera zaznela na počesť Viktora Serhiiho ukrajinská a pre Levočana Ladislava Kokyho slovenská hymna. Kokyho hnala vpred celá hala, súboj sa odohrával zväčša na zemi a domáca hviezda nakoniec Ukrajinca donútila vzdať sa. „Som strašne rád, že som vyhral. Tvrdo som sa pripravoval a ukázal som to aj v zápase. O súperovi som veľa nevedel, iba to, že robí combat sambo. Chytal ma cez pás, chcel ma hádzať na zem, dal mi suplex, ale nasadil som mu gilotínu a uškrtil ho. Stále, keď je podujatie v Levoči, tu mám veľa fanúšikov, ktorí ma hecujú,“ opísal svoje dojmy domáci Ladislav Koky.

Prvý hlavný ťahák večera v kariére Ladislava Kokyho (dole) síce netrval dlho, no na radosť domácich priaznivcov bol pre Levočana víťazný. (Snímka: mik)

Úspešná akcia

„Táto šou bola väčšia a lepšia, než doposiaľ a urobili sme ešte väčší kus práce. So svojimi zverencami som spokojný. Jano tam naskočil po zranení iného chalana ako náhrada, takže nemal až takú kvalitnú prípravu, ale urobil krásny fight. Ostatní trénovali naplno počas celého kempu a zakončili to zlatým klincom programu, keď Laco rozjasal celú halu. Veril som mu aj keď mal za sebou tri prehry. Levoča stále mala atmosféru, ľudia sem vedia prísť aj zakričať,“ hodnotil organizátor a tréner Pit Gym Levoča Dávid Kedžuch, ktorý už prezradil aj plány na PCF17: „Mala by to byť znova Stará Ľubovňa, opäť chceme ísť hore a po prvej veľmi kvalitnej časti im chceme ponúknuť aj druhú. Ak sa nemýlim, tak termín tam je 23. december a trošku nabudíme Ľubovňu. Akcia je finančne náročná a potrebujeme, aby ľudia prišli a kúpou lístku nás podporili.“

           Michal KLEIN

Bilancia 3:1 pre Pit Gym Levoča je solídnym výsledkom. (Snímka: mik)