O zlatom hetriku hetriku rozhodol Patrik Svitana

Slovenskí hokejbalisti získali na svetovom šampionáte v Pardubiciach zlaté medaily.

Popradčan Patrik Svitana, ktorý hráva hokej za HK Poprad a hokejbal za MŠK Vippokerpro Kežmarok bol ústrednou postavou semifinálového aj finálového duelu. (Snímka: archív/mik)

Hokejbalové majstrovstvá sveta sa konajú v dvojročných intervaloch a v poslednom obdobím tomuto športu vládnu Slováci. Naša reprezentácia vždy získala medailu a prvé zlato brala ešte v roku 1999, keď za ňu vo Zvolene nastúpili aj mená ako Stümpel, Zedník či dnes už nebohý Pavol Demitra. Ďalšie zlato Slovensko získalo v Kanadskom St. John’s v roku 2013, ku ktorému vtedy už prispeli aj hokejbalisti, ktorých dnes poznáme aj z pôsobenia v Kežmarku Boris Oravec, Patrik Svitana, Oskar Šlachtič či Lukáš Maděra. Vo švajčiarskom Zugu v roku 2015 titul obhájili a opäť bol pri tom Lukáš Maděra, Boris Oravec ale i ďalší Kežmarčan Libor Teplický. Slováci teda od 1. júna v Pardubiciach chceli získať tretí titul za sebou a bojovali o zlatý hetrik. Vo svojej skupine A postupne zdolali Indiu, Fínov, Grékov a v utorok aj vďaka Oravcovmu gólu Kanadu 3:0. Bez prehry tak zamierili do play-off, kde vo štvrťfinálovom dueli triumfovali nad Portugalskom 4:0. Dvakrát sa presadil Patrik Svitana. Piatok priniesol obrovskú drámu pred 7 592 divákmi, keď našich vyzvali Česi. Domáci tím však sprevádzala smola a niekoľkokrát trafili konštrukciu brány vrátane samostatných nájazdov. V hre sa nepresadilo ani jedno z mužstiev a góly tak padali až v nájazdoch. Česi sa presadili dvakrát, no keďže na slovenskej strane zabrali práve Kežmarčania, keď jeden gól vsietil Oravec a Svitana rovno dva, Slováci v sobotu vo finále vyzvali Kanadu. Posledný duel šampionátu bol reklamou na hokejbal. Neprešla ani minúta a naši vyhrávali 2:0. Keď Oravec zvýšil na 3:0, zdalo sa, že o zlato nemôžeme prísť. Kanaďania sa však zmobilizovali, postupne otočili vývoj a v druhom dejstve sa ujali vedenia 3:4. Po góle Rampáčka sa však išlo do tretej tretiny za vyrovnaného stavu. Misky váh na stranu Slovákov naklonil úspešnou presilovou strelou od modrej čiary Svitana a víťazstvo na 6:4 spečatil do prázdnej brány Hrivnák.

Kežmarská stopa na zlatom úspechu. Zľava Radovan Dejneka, Libor Teplický, Boris Oravec, Milan Glevaňák, Matúš Lipták, Lukáš Maděra, Patrik Svitana. (Snímka: facebook Milana Glevňáka)

K titulu majstrov sveta prispeli aj hráči MŠK Vippokerpro Kežmarok – Boris Oravec, Libor Teplický, Radovan Dejneka, Patrik Svitana, Lukáš Maděra a pozíciu tretieho gólmana zastával Milan Glevaňák. Člen zlatého tímu Matúš Lipták síce už hráva vo švajčiarskej lige, ale jeho materským klubom je práve Kežmarok. Menej radosti už mali slovenské ženy, ktoré sa v zostave aj s popradskými hokejistkami Gabrielou Žitňanskou, Kingou Horváthovou, Alexandrou Gaborčíkovou i Lenkou Krajňákovou po štvrtom mieste premiérovo vracajú zo šampionátu bez medaily. Najbližší šampionát v roku 2019 sa uskutoční na Slovensku, no miesto konania ešte nie je známe.

Michal KLEIN