Peter Hámor do budúcnosti nevylúčil ani Mt. Everest

Z úspešnej expedície na Dhaulágirí sa minulý týždeň vrátila štvorčlenná slovenská výprava Michal Gabriž, Tomáš Petrík, Michal Sabovčík a Peter Hámor. Poslední dvaja aj s vrcholovou fotografiou.

Peter Hámor na Dhaulágirí. Snímka: archív Petra Hámora

Hneď po návrate sa dvojica úspešných horolezcov – Peter Hámor a Michal Sabovčík, ktorá vystúpila na siedmu najvyššiu horu sveta – Dhaulágirí (8 167 m n.m.), podelila o svoje zážitky s novinármi. Pocity krátko pred výstupom na Dhaulágirí opísal Peter Hámor takto: „Keď čakáte dva týždne na počasie, a potom príde predpoveď, ktorá síce nie je veľmi optimistická, ale dá sa, tak mobilizujete všetky psychické sily, lebo fyzických, keď nič nerobíte, máte dosť a výsledok je stále neistý. Medzitým sa posúvate hore a zrazu prídete na to, že už ste tak blízko vrcholu, že by sa už aj dalo, ale počasie je stále nie stopercentné. Nevedeli sme, či vyrazíme na záverečný výstup. Potom zrazu príde lepšie počasie a radosť, predštartová eufória zmiešaná s trémou, podobne ako majú futbalisti či hokejisti. Potom tieto pocity zmiznú, lebo musíte byť koncentrovaní. Potom príde také prekvapenie, bože môj, ako ďaleko je ešte na ten vrchol, neskôr aj také myšlienky, že kde vlastne ten vrchol je, lebo ani to nie je jednoduché. Tu musí byť sústredenie. Potom už prichádzajú tie príjemné pocity, keď viete, že toto je vrchol a je jasné, že na neho vyleziete. Tých posledných 50 až 100 metrov je príjemných, lebo viete, že sa tam dostanete. Na vrchole vládne zmes pocitov. Ten najvýraznejší je: Chvalabohu, už nemusím ísť vyššie. Každý horolezec je rád, že už je hore.“ Výstup na vrchol je len časť úspešnej expedície. Dôležité je vrátiť sa z neho.

Dhaulágirí (8 167 m). Snímka: peterhamor.sk

Hámor nevylúčil opäť Everest

Peter Hámor sa, samozrejme, nemohol vyhnúť otázke, čo ďalej, keďže má za sebou výstup na všetkých 14 osemtisícoviek, na Annapurnu dokonca dvakrát. V každom prípade sa chce do Himalájí na budúci rok opäť vrátiť. Pripustil možnosť, že sa opäť pokúsi aj o Mt. Everest. „Nie je to vylúčené. Everest je v databáze možných cieľov,“ povedal Peter Hámor. Práve najvyšší vrch Himalájí bola prvá osemtisícovka, na ktorú Peter vystúpil. Zároveň je to jedna z najdiskutovanejších expedícií v jeho zozname. Expedíciu na Everest považuje Peter Hámor za jednu z kľúčových v rámci ďalšieho pôsobenia v Himalájach. „Everest bol dôležitý v tom, že som prišiel na to, ako to nechcem v Himalájach robiť. Bez Everestu by to možno nebolo, ale nie je to o tom, či kyslík áno alebo nie. Je taká protikyslíková hystéria, ale nikto napríklad nerieši výškových nosičov. Pre mňa je výškový nosič väčší nefér krok ako kyslík. Ísť na Everest s troma nosičmi, hoci bez kyslíka, to je akoby ste išli na Tour de France na tandemovom bicykli, vy riadite a ten vzadu šliape. Robia sa aj iné neférové kroky, o ktorých sa nehovorí. Ak na Everest pôjdem, tak nie preto, že bez kyslíka, ale preto, lebo tam budem chcieť niečo vyliezť alebo budem chcieť ísť s niekým,“ povedal Peter Hámor. Na záver tohtoročnej himalájskej expedície sa slovenskí horolezci stretli aj s Miss Hawley, ktorá už viac ako 50 rokov priamo v Nepále dokumentuje himalájske horolezecké expedície. Podľa Petra má táto, dnes už 94-ročná dáma, obrovský prehľad o horolezeckých expedíciách v Himalájach. Aj počas stretnutia vyzývala Petra na niektoré horolezecké výstupy v Himalájach.

Horolezec Peter Hámor premýšľa nad ďalšími plánmi v Himalájach. Snímka: rov

Po príchode si vychutnal klobásu s kapustou

Ak by aj Peter neplánoval ďalšie expedície, minimálne raz sa bude musieť do Himalájí vrátiť, keďže tam má niekoľko sudov s horolezeckým vybavením. Po zdolaní Dhaulágirí má výhodu v tom, že už nebude nikým tlačený do niektorého vrcholu, bude si môcť vybrať vrchol, cestu či spolulezcov. Zatiaľ nevie ani to, či ďalšia expedícia bude s Michalom Sabovčíkom. „Aby som ho nebrzdil,“ dodal s úsmevom Hámor. „Treba si nechať vychladnúť hlavu. Užiť si to, čo sa podarilo, a potom začať uvažovať, čo bude na budúci rok,“ povedal Hámor. Spoluprácu s Michalom Sabovčíkom si však Peter Hámor pochvaľoval a keď nebude robiť „veľkú zlobu“, má podľa neho budúcnosť.
Hneď po príchode na Slovensko si Peter Hámor vychutnal domácu klobásu s kapustou. Bryndzové halušky, údené koleno, rebierka a pivo ešte museli počkať. Užiť si chce po dlhšej dobe aj rodinu. Peter sa krátko vyjadril aj k tomu, že na vrchol nevystúpili Tomáš Petrík a Michal Gabriž. V oboch prípadoch boli podľa neho za tým zdravotné problémy. Obaja mali však toľko zodpovednosti, že nešli až za hranu a správne zhodnotili svoje možnosti, hoci už boli veľmi blízko.

Rastislav Ovšonka