Popradskému turnaju prialo slnečné počasie. Dvojhru vyhral Nemec Stebe

Uplynulý týždeň patril tenisovému Poprad-Tatry Challenger Tour s dotáciou 64 000 eur + Hospitality.

Mestské tenisové kurty v Poprade hostili challenger už po tretíkrát. (Snímka: mik)

V pondelok 19. júna sa po kvalifikácii rozbehlo úvodné kolo 15. ročníka (tretieho v Poprade). Podujatie má síce výhradne mužské zastúpenie, no bojuje sa vo štvorhrách i dvojhrách. Medzi najlepších 32 tenistov sa dostali aj piati Slováci: Filip Horanský sa dokázal kvalifikovať, Dominik Šproch, Peter Vajda, Alex Molčan i Martin Kližan dostali divoké karty a Andrej Martin bol priamo nasadený ako turnajová päťka. Jednotkou bol Kližan, no jeho účasť nebola s predstihom istá. Hneď úvodné kolo prinieslo dva výhradne slovenské zápasy. Martin Kližan porazil Popradčana Šprocha suverénne 6:1, 6:2 a duel medzi Andrejom Martinom a Alexom Molčanom sa skončil prekvapujúcim triumfom Molčana 5:7, 6:2, 6:4. Peter Vajda podľahol Čechovi Pavláskovi 6:2, 6:1. V osemfinále zdolal Kližan Srba Čačića 6:7(4), 7:5, 6:1, no Molčan podľahol Švédovi Ymerovi 6:2, 1:6, 7:6(3), takže z našich sa do štvrťfinále prepracoval len Kližan. Pre slovenskú i turnajovú jednotku však vo štvrtok prišla stopka, keď ju vyradil Carballés Baena 6:2, 6:3. Španiel skončil na rakete nasadenej trojky Srba Laszloa Djereho a jeho finálovým súperom sa stal Nemec Cedrik-Marcel Stebe po výhre nad Pavláskom. Vo štvorhre sme mali tri slovenské páry: Tomáš Líška – Andrej Martin, Alex Molčan – Patrik Néma a Filip Horanský – Dominik Šproch, no žiaden z nich neprešiel prvým kolom. Púť prvých nasadených – Rusov Elgina s Molchanovom však tiež nebola dlhá a vypadli už vo štvrťfinále. Do sobotného finále sa po troch víťazstvách nakoniec prepracovali štvrtí nasadení Poliak Kowalczyk s Nemcom Miesom a turnajová trojka Švajčiar Margaroli s Rakúšanom Weissbornom.

Kowalczyk s Miesom sa tešili z titulu v štvorhre. (Snímka: mik)

Finálová sobota

V horúcom letnom počasí sa o 13.30 h na popradskú antuku postavili najskôr deblisti  Kowal­czyk s Miesom. Tí svojich súperov v prvom sete dvakrát brejkli, čo im zabezpečilo víťazstvo 6:3. V druhom dejstve si každý udržal svoje podanie, takže za stavu 6:6 rozhodoval tajbrejk, ktorý opäť lepšie zvládla poľsko-nemecká dvojica 7:3, takže spoločná premiéra Kowalczyka s Miesom vyústila hneď turnajovým titulom. „Finále býva vždy špeciálne a treba si kontrolovať nervy. Hrali sme proti priateľom. Nie je to potom ľahké, ale začali sme dobre a brejkli sme ich a pohodlne sme získali prvý set. V druhom sa nám to nepodarilo, pretože za stavu 4:3 som nevyužil svoju šancu. Trochu ma to znervóznilo, ale nakoniec sme veľmi dobre zahrali tajbrejk a sme šťastní. Na Slovensku som po druhýkrát, predtým som hral v Trnave, ale tu pod horami je to iné. Je to krásne miesto,“ povedal Andreas Mies.

Laszlo Djere schytal v prvom finálovom sete nepopulárneho „kanára“. (Snímka: mik)

Po debloch sa na kurt dostali Srb Djere a Nemec Stebe, aby bojovali o titul vo dvojhre. Finále však neprinieslo extra atraktívny tenis a najmä v prvom sete, v ktorom Stebe uštedril Djeremu „kanára“, sa takmer celý odohrával na základných čiarach. Srb sa však v druhom sete vzchopil a prvé dve hry dokázal aj vyhrať. Zmenil sa aj celkový obraz duelu, no Stebe sa nakopol v nesmierne dlhom treťom geme a nakoniec triumfoval 6:0 a 6:3. „Bolo veterno, podobne ako v piatok. Mal som húževnatého súpera, s ktorým sme predvádzali výborný tenis. Nestáva sa často, že zvíťazíte na nulu, ale bojoval som o každý bod. Vedel som však, že druhý set už bude vyrovnanejší. V závere som bol trochu viac fit a mal som aj šťastie. Mám radosť, že som po takmer štyroch rokoch sprevádzaných zraneniami konečne triumfoval. Užil som si tento turnaj, aj keď som pricestoval veľmi neskoro. Páčil sa mi aj hotel, hory a ľudia robili všetko, aby sme sa cítili komfortne,“ vyjadril sa Stebe.

Nemec Cedrik-Marcel Stebe turnaj zvládol suverénne. (Snímka: mik)

Slová organizátora

„Videli sme kvalitný tenis a dobré zápasy. Stebe si titul zaslúži, pretože súperov od začiatku hladko zdolával. Som spokojný so všetkými účastníkmi, ktorí vytvorili špičkový turnaj. Je úžasné vidieť takých hráčov u nás a pre divákov zadarmo. Je mi však ľúto, že Slováci sa nepresadili napriek tomu, že sme tu mali prvého nasadeného Kližana. Budem rád, keď vyrastie viacero našich špičkových tenistov a budeme ich tu vídať,“ hodnotil technický riaditeľ turnaja Branislav Stankovič, ktorý stále sníva o sťahovaní podujatia do Tatranskej Lomnice: „Som rád za spoluprácu s mestom Poprad, ktorú sme nadviazali pred troma rokmi. Budeme sa však naďalej snažiť priviesť turnaj pod štíty. Ten sen naďalej snívame a dúfam, že si tam raz zahráme.“

Rozdeľoval sa aj výťažok z charitatívneho večera. (Snímka: mik)

Stalo sa už tradíciou, že Poprad-Tatry Challenger Tour máva aj charitatívny rozmer a ani teraz to nebolo inak. „Už tretí rok sa spoločne so mnou o charitu stará Danielka Hantuchová. Prvý rok nám priniesla raketu Sereny Williamsovej, minulý zase od Rafaela Nadala a teraz prispela ona sama svojou. Dúfam, že týmto gestom nezavesila tú raketu na klinec a ešte ju uvidíme hrať. Peniažky sa vydražili včera na charitatívnom večeri a vyzbierali sme 5 000 eur, ktoré sa rozdelili na tri časti. Do AO Tatry, ktoré sa stará o mládež športujúcu v Tatrách, išlo 500 eur, 1 000 eur ostalo v popradskom tenisovom klube, ktorého členovia nám robia zberačov a 3 500 eur išlo do rodiny, ktorej tento rok pri záchranárskej akcii zahynul otec,“ dodal Stankovič.

Michal KLEIN