Poslanci schválili peniaze na štadión aj vstupné na kúpalisko

Uplynulý štvrtok rokovalo mestské zastupiteľstvo. Poslanci sa konečne dohodli aj na riaditeľovi Mestského kultúrneho strediska.

Poslanci budú rozhodovať aj o financovaní rekonštrukcie zimného štadióna v Kežmarku. Snímka: mesto Kežmarok

Vo štvrtok 22. júna sa zišli poslanci mestského zastupiteľstva v Kežmarku. Najočakávanejším bodom bola zmena rozpočtu, vďaka ktorej mala radnica možnosť dofinancovať rekonštrukciu zimného štadióna vo výške 1,62 milióna eur.

Štadión dostal zelenú

Návrh na dofinancovanie prvej etapy zimného štadióna v celkovej hodnote 3,6 milióna eur schválila väčšina mestských poslancov, zdržali sa Andrej Zreľak, Vladimír Škára, Matúš Polák a proti bola Miroslava Müncnerová.

„Ak by som šiel po ulici a oslovil sto ľudí, 70 až 80 povie, že sú za štadión.“

 

Ladislav Jendrejčák.

Za návrh hlasoval aj Ladislav Jendrejčák. „Hokej mal vždy najväčšiu divácku kulisu a do Kežmarku patrí. Som presvedčený o tom, že komunikácia bola v poriadku, pretože ohľadom zimného štadióna sa bavíme od nášho nástupu na poslanecké stoličky. Cítil som sa dostatočne informovaný na to, aby som sa vedel správne rozhodnúť – osobné stretnutia s vedením mesta, na stretnutí v kine. Že bude takýto rozpočet, som sa dozvedel až v tomto mesiaci, ale moje rozhodnutie to nezmenilo. Ak by som šiel po ulici a oslovil sto ľudí, 70 až 80 povie, že sú za štadión,“ povedal Jendrejčák.

Obavy sú aj z povodní

Podľa Vladimíra Škáru by bolo lepším riešením vziať úver na dofinancovanie do celého navýšenia, ktoré je vo výške 1,6 milióna eur. „Investičný úver je možné dostať za 1,5 percenta ročného úroku, čo je ozaj symbolický úrok. Nechcem privolávať mimoriadne situácie, ale napríklad v prípade povodní potrebuje mesto peniaze zo dňa na deň a nie je dobré potom chodiť do bánk. Tiež si myslím, že štadión by sa dal zrekonštruovať aj za menej, ale to už nech posúdia odborníci,“ povedal poslanec Škára. Ján Ferenčák počas diskusie povedal, že v najideálnejšom prípade je možný termín realizácie december tohto roku. „Ale nechcem nič sľubovať, je to veľmi šibeničný termín,“ povedal.

Od 1. júla sa v Kežmarku okúpete v bazénoch so slanou vodou. Snímka: Anna Kleinová

Od soboty 1. júla sa verejnosť po 12 rokoch na kežmarskom kúpalisku okúpe. Novinkou bude slaná voda či obojstranný turniket, vďaka ktorému bude jasný počet ľudí na kúpalisku. Jeho kapacita je totiž obmedzená na 300 osôb. Riaditeľ VPS Kežmarok Ján Soliar nepredpokladá, žeby sa ľudia na kúpalisko z kapacitných dôvodov nedostali. Kúpalisko bude otvorené každý deň od 8.00 do 19.00 h. Dospelí zaplatia za celý deň kúpania 10 eur, deti a mládež od 100 centimetrov výšky a do 18 rokov zaplatia 5 eur, rovnako aj dôchodcovia nad 65 rokov a osoby ŤZP a ŤZP-S. Zdarma majú vstup deti do výšky 100 centimetrov v sprievode dospelej osoby. Všetci Kežmarčania zaplatia 30 percent z pôvodného vstupného, teda dospelí 3 eurá, deti a dôchodcovia 1,5 eura. Stačí vám občiansky preukaz alebo mestská karta, ktorú budú ku koncu školského roka rozdávať deťom v školách a škôlkach.

Od 1. augusta bude mať štatutárku Mestské kultúrne stredisko. Elisa Joppová nahradí Gabrielu Kantorkovú. Joppová má právnické vzdelanie a doteraz pracovala ako brand ambasador v spoločnosti GAS Familia.

Jana TOMALOVÁ