Tatranské etapové preteky vyhral premiérovo Slovák – Pavol Orolin zo Spišského Bystrého

Od piatka do nedele sa v okolí Štrbského Plesa konal už 7. ročník Tatry Running Tour.

Jiří Petr sa v posledných rokoch stáva tvárou podujatia. Tentoraz vyhral Night Run i celkové poradie EXTREME verzie. (Snímka: M Tomko Photography)

Trojdňové etapové podujatie zložené zo štyroch rôznych pretekov patrí medzi najpopulárnejšie bežecké akcie v Tatrách. Svedčí o tom aj tohtoročná účasť športovcov z 11 krajín ako napríklad Austrália, USA, Mexiko, Veľká Británia, Švajčiarsko a traja starší Nemci si trúfli aj na náročnejšiu verziu EXTREME. Pretekári si však mohli zvoliť aj jednoduchšiu CLASSIC, ktorú absolvovali aj nordic walkeri. Všetko odštartovalo v piatok večer Night Run-om okolo Štrbského Plesa. Výsledky zo 4,5 km dlhej strate sa započítavali aj do hodnotenie Tatry v pohybe Prestige Tour, keďže Night Run bol po City Trail jeho druhým tohtoročným dielom. Najrýchlejšieho ho v čase 15:05 min zvládol Čech Jiří Petr pred Mariánom Zimmermannom z Kluknavy a krajanom Tomášom Křivohlávkom. Keďže víťaz City Trail-u Pavol Orolin zo Spišského Bystrého skončil štvrtý, Zimmermann sa v priebežnom poradí série na neho takmer dotiahol. Naopak medzi ženami dominuje Tatranka žijúca v ČR Patrícia Puklová, ktorá opäť zvíťazila. Druhá skončila Erika Harkins a tretia Timea Mihoková z Batizoviec.

Marián Zimmermann dobehol na Night Run-e druhý, no aj to mu stačilo, aby sa v priebežnom poradí Tatry v pohybe Prestige Tour takmer dotiahol na Pavla Orolina. (Snímka M Tomko Photography)

Verzie CLASSIC a EXTREME oddeľovala sobota, kedy si pretekári vyberali z 12-kilometrového Cross Run-u v okolí Štrbského Plesa alebo si trúfli na 34-kilometrý Sky & Clouds Run, ktorý spája Štrbské, Popradské, Batizovské, Velické pleso a beží sa späť. Tentoraz sa však športovci dostali „iba“ na Sliezsky dom, kde boli preteky po 20 km predčasne ukončené. V najveternejších miestach trasy totiž dosahoval vietor v nárazoch rýchlosť okolo 100 km/h a pri nízkej teplote typická tatranská žula namŕzala. Prvoradá bola teda bezpečnosť a Tomáš Křivohlávek bol v čase 2.04:23 h na Sliezkom dome prvý. Tesne za ním dobehol Jiří Petr a najlepší Slovák Tomáš Kačmarčík zo Svitu bol štvrtý. Američanka Harkins dobehla prvá z jedenástky žien. „Klasikári“ to na Cross Run-e mali jednoduchšie. Zvíťazil Pavol Orolin v čase 49:29 min. pred Čechmi Lhotom a Ryškom. Patrícia Puklová triumfovala medzi ženami pred Mihokovou a Litpáčkou Michaelou Kucharíkovou.

Jednoducho Tatry. (Snímka: Lukáš Budínský)

Celkových víťazov Tatry Running Tour sme spoznali v nedeľu po absolvovaní 7 km dlhého Interski Run-u v okolí Štrbského Plesa. Za 29:54 min dobehol ako prvý do cieľa Jiří Petr, čím opäť obhájil modré tričko pre víťaza verzie EXTREME. Druhé miesto stačilo Pavlovi Orolinovi z BK Poprad na to, aby sa stal historicky prvým Slovákom, ktorý triumfoval na Tatry Running Tour vo verzii CLASSIC. „Som prekvapený, ale určite spokojný. Na ľahšej časti vyšlo aj super počasie, ktoré mi vyhovovalo aj keď „extrémisti“ mali v sobotu problém. Najlepšie sa mi bežalo práve 12 km v sobotu – príjemná trať aj keď v niektorých úsekoch bolo potrebné dávať pozor na vybočenie z nej, ale všetci dobehli zdraví. Night Run bol najhorší, keďže som urobil aj taktickú chybu, keď som priskoro vybehol,“ hodnotil Orolin, ktorý získal žlté tričko.

Najlepší v kategóriách získali dresy inšpirované cyklistikou. (Snímka: Sport Club 1896 Štrbské Pleso)

Ružové pre najlepšiu „klasikárku“ si obliekla Patrícia Puklová, tentoraz reprezentujúca SportTATRY.sk, ktorá vyhrala všetky tri preteky a je aj jasnou kandidátkou na bežeckú kráľovnú v rámci Tatry v pohybe Prestige Tour. „Nenašiel sa nikto, kto by ma viac ponaháňal. Preteky však boli vynikajúce. Pocitovo sa mi bežalo najlepšie v piatok večer – rýchly a krátky beh. V rámci Prestige Tour mám naplánované ešte dve podujatia a Malý štrbský maratón vynechám. Ak sa bude naďalej dariť, tak to asi bude v mojej réžii,“ vyjadrila sa Puklová, ktorú s troma víťazstvami napodobnil aj nordic walker Prešovčan Jozef Šoltés s Jiřinou Šerfelovou z ŠK Štrba.