Tatranské kultúrne leto ponúkne osemdesiatpäť podujatí

Ťahákmi kultúrneho leta v Tatrách budú najmä hudobné festivaly.

Divadlo Commedia predstavilo príbeh o Kyselke v Starom Smokovci. Snímka: rov

Uplynulý víkend otvorili vo Vysokých Tatrách letnú turistickú sezónu. Súčasne s ňou odštartoval cez víkend aj 12. ročník Tatranského kultúrneho leta. „Toto leto bude historické v počte kultúrnych programov. Bude ich až 85. Toľko ich nebolo nikdy,“ informoval Ján Bendík z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách. Sezónu otvorili Tatranci už tradične Stretnutím pri Kyselke v Starom Smokovci. V dramatizácii povesti Igora Váleka o účinku smokoveckej Kyselky sa predstavilo popradské Divadlo Commedia. V sobotu zahrala hudobná skupina Polemic a v nedeľu sa miestni zabávali na Tatranskom juniálese.
Programy sa budú konať kaž­dý piatok, sobotu a nedeľu. Počas piatkov to v Tatranskej Lomnici budú filmové predstavenia v miestnom parku v rámci Tatranského filmového leta. V sobotu a nedeľu sa môžete tešiť na dvojprogramy, najskôr bude predstavenie v Tatranskej Lomnici a následne v areáli Kúpeľov Nový Smokovec.

Pri Kyselke v Starom Smokovci otvorili Tatranské kultúrne leto. Snímka: rov

Top podujatiami budú festivaly

Ťahákmi tohtoročného kultúrneho leta budú štyri festivaly. Dva z nich sú tradičné, a to 9. ročník Šengenského poludníka, čo je festival mládežníckych orchestrov a zborov. Ten sa bude konať od 1. do 4. júla. Druhým ťahákom kultúrneho leta bude 5. júla 2. ročník Altan festu. „Minulý rok sme ho nazvali Tatranský minifest, ale keďže sa rozrástol počet kapiel z troch na päť, už to nie je mini. Koná sa na sviatok sv. Cyrila a Metoda, kedy skoro nikto nerobí žiadne akcie, tak si myslíme, že takýto festival by mohol padnúť vhod,“ povedal Bendík. Ďalším ťahákom bude 14. ročník divadelného festivalu Stretnutia, ktorý sa uskutoční 14. až 16. júla. Posledný festival zažijete v úplnom závere Tatranského kultúrneho leta v dňoch 1. až 3. septembra. Ide o nový, multižánrový festival Tatra flowers. Jedinečný bude podľa Bendíka v tom, že sa bude konať na ôsmich rôznych miestach. „Naozaj špičkoví umelci zavítajú aj do netradičných destinácií, napríklad na Téryho chatu, Skalnaté pleso či Hrebienok,“ uviedol Bendík. V závere letnej sezóny sa uskutoční aj tradičná tatranská letná dražba. Uskutoční sa už jej 13. ročník.
Zaujímavou akciou tohtoročného programu bude aj prvý ročník celoslovenskej súťaže Kosenie pod Tatrami. Uskutoční sa už 24. júna v jazdeckom areáli v Tatranskej Lomnici. „Nie je to samoúčelné. Prídu kosci z celého Slovenska a vykosia areál, ktorý bude o dva týždne hostiť jazdecké preteky Memoriál Žigmunda Bornemiszu,“ doplnil Bendík. Okrem päťdesiatich prihlásených profesionálnych koscov sa môžu do súťaže prihlásiť aj amatéri.

Kultúrne leto otvoril aj Poprad

Letnú turistickú sezónu otvorilo uplynulý víkend aj mesto Poprad. Programová ponuka Popradského kultúrneho leta je sústredená do záveru týždňa. Od štvrtka do nedele sa budú prevažne na Námestí sv. Egídia konať rôzne divadelné, rozprávkové, folklórne a tanečné vystúpenia, hudobné a promenádne koncerty rôznych zoskupení, filmové, zábavné a iné predstavenia. Súčasťou letného festivalu bude aj podujatie Made in Slovakia. Popradské kultúrne sa uzavrie v dňoch 14. až 17. septembra prvým ročníkom Matejovských Scholtzových dní.

(rov)