V Novej Lesnej otvorili Park horských vodcov a záchranárov (foto)

Minulú stredu slávnostne posvätili pätnásť lavičiek venovaných vodcom i záchranárom aj lávku Jána Pavla II.

Slávnostné otvorenie Parku horských vodcov a záchranárov v Novej Lesnej. Snímka: Robo Kočan

Nová Lesná sa hrdí nielen titulom Obec s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry, ale aj Kolíska horských vodcov. „Práve z našej obce totiž pochádza najviac horských vodcov a záchranárov nielen na Slovensku, ale pravdepodobne aj v celej strednej Európe,“ uviedol starosta Novej Lesnej Peter Hritz. Práve preto sa podujali vybudovať miesto, ktoré bude týchto odvážnych ľudí pripomínať domácim i turistom. Vznikol nový Park horských vodcov a záchranárov.

Posvätili park i lávku

Park sa nachádza v centre obce a po novom v ňom pribudlo pätnásť lavičiek. Každá z nich má operadlo v tvare horolezeckej skoby a pre Novolesňanov ich na mieru  vyrobili v Spišskom Bystrom. Štrnásť z nich je venovaných konkrétnym osobnostiam, tá pätnásta má vygravírovaný nápis: S vďakou tí, ktorí prežili. „Na túto lavičku si môžu prísť posedieť a oddýchnuť všetci tí, ktorým horskí vodcovia či záchranári pomohli a vďaka ktorým sú teraz v bezpečí,“ povedal P. Hritz.
Minulú stredu večer slávnostne posvätili park i blízku lávku Jána Pavla II. Ten je totiž patrónom Horskej záchrannej služby a okrem toho má s Novou Lesnou aj inú spojitosť. V miestnom rímsko-katolíckom kostole Zvestovania Pána totiž uchovávajú jeho relikvie.

 

Na túto lavičku si môžu prísť posedieť a oddýchnuť všetci tí, ktorým horskí vodcovia či záchranári pomohli a vďaka ktorým sú teraz v bezpečí.

Peter Hritz, starosta Novej Lesnej

 

Pódium plné legiend

Slávnosti sa zúčastnili viaceré významné osobnosti z Novej Lesnej i okolia. Priamo na pódiu sa o svoje skúsenosti s horským vodcovstvom či záchranárstvom podelili viacerí hostia. Bol medzi nimi napríklad Pavol Rajtár, ktorý po roku 1989 významnou mierou prispel k znovuoživeniu profesie horského vodcu na Slovensku a k prijatiu slovenských vodcov do Medzinárodnej asociácie horských vodcov. Ten priblížil, ako v zahraničí oslavujú sviatok horských vodcov a zároveň vyslovil želanie, aby sa táto slávnosť stala základom pre niečo podobné na Slovensku aj počas ďalších rokov. Na pódiu okrem neho vystúpili aj Ladislav „Tatko“ Janiga spolu so synom Jozefom, riaditeľom Horskej záchrannej služby, dlhoročný profesionálny záchranár Igor Trgiňa, šéf dobrovoľných záchranárov Jaroslav Švorc či Michal Sabovčík, ktorý pred pár týždňami vystúpil spolu s Petrom Hámorom na himalájsku osemtisícovku Dhaulágirí.
Večer doplnili svojím vystúpením tatranský hudobník James Evans, úryvky z knihy Stana Javorského Iba vrchy vedú v podaní netradičných recitátorov a 82 sviečok plávajúcich na hladine jazierka v parku. Presne toľko horských vodcov a záchranárov totiž z Novej Lesnej pochádza.

Mária Mlaková