Žltý dres z Levoče Slovinec Tratnik už nevyzliekol

Ani 61. ročník Okolo Slovenska neobišiel podtatranský región.

Tento rok začalo podujatie v Levoči. (Snímka: Pavel Hanko)

Tradičné cyklistické podujatie neustále napreduje a v horizonte dvoch až troch rokov by organizátori chceli nastaviť termín tak, aby sa ho zúčastnil aj Peter Sagan. Tentoraz Okolo Slovenska posunuli už do kategórie UCI 2.1, čo pretekárom prinesie viac bodov do rebríčka, väčšie odmeny a automaticky to láka aj kvalitné tímy. Na štart 61. ročníka sa postavilo päť prokontinentálnych, 20 kontinentálnych a reprezentačných tímov. Podujatie malo aj svoju tematiku a spájalo slobodné kráľovské mestá. Na 146 cyklistov z 28 krajín sveta čakalo 762 kilometrov, na ktorých bojovali o 14 vrchárskych a 11 rýchlostných prémií a rozdelili si spolu 738 bodov UCI.

Prejazd pelotónu okolo Spišského Štvrtka v úvode prvej etapy. (Snímka: Pavel Hanko)

Všetko začalo stredajším prológom v Levoči, ktorým bola krátka časovka jednotlivcov. Na 3,7 km dlhom okruhu bol najrýchlejší Slovinec Jan Tratnik, čím sa ako prvý obliekol do žltého dresu. O necelú polminútu za ním zaostal najlepší Slovák Patrik Tybor, čím si vyjazdil dres vo farbách slovenskej trikolóry.

Únik pätice pretekárov vo Veľkej Lomnici. (Snímka: mam)

Z pohľadu podtatranského regiónu bola zaujímavá aj prvá časť štvrtkovej prvej etapy. Cyklisti sa už popasovali so solídnou porciou 210 km a hlavne až na siedmich prémiách bojovali o body pre vrchársky dres. Dve z nich boli vo Vysokých Tatrách. Štartovalo sa spred Múzea Majstra Pavla v Levoči, odkiaľ pelotón nabral smer Spišská Nová Ves, kde bola aj rýchlostná prémia. Pokračovali cez Spišský Štvrtok, Vrbov, Veľkú Lomnicu, Mlynicu a Novú Lesnú, až sa dostali na prvú vrchársku prémiu v Starom Smokovci. Tam zabodoval Čech Daniel Turek a prvý bol aj na ďalšej prémii na Štrbskom Plese. Zaujímavosťou bolo, že v Tatrách dal cyklistom prednosť aj vlak, čo štandardne vo svete býva práve opačne. Pretekári 61. ročníka Okolo Slovenska sa s naším regiónom lúčili v Štrbe a cez Važec i Čertovicu prišli až do cieľa v Banskej Bystrici. Cestou vyhral Daniel Turek ešte ďalšie dve vrchárske prémie, čím získal 20 bodov, čo mu pohodlne stačilo na zisk bieleho dresu s červenými bodkami pre najlepšieho vrchára. Etapu však v záverečnom špurte ovládol Estónec Mihkel Raim. Rovnaký výsledný čas mal aj Patrik Tybor, ktorý si teda udržal dres pre najlepšieho Slováka. Lídrom priebežnej kvalifikácie ostal Tratnik.

Prejazd pelotónu pri Tatranskej Polianke. (Snímka: Peter Gallik)

V druhej etape cyklisti prišli do Nitry, v tretej cez Myjavu do Trnavy a práve „malý Rím“ bol určený na dekorovanie celkového víťaza, pretože nedeľná záverečná štvrtá 152,5 km dlhá etapa bola situovaná na okruhu v Trnave a okolí. Cenné dresy za konečné umiestnenie však už majiteľov nemenili. Od Levoče až do Trnavy si žltý dres a celkový triumf postrážil slovinský jazdec CCC Sprandi Polkowice Jan Tratnik, ktorý získal navyše aj biely dres s modrými bodkami za prvenstvo v bodovacej súťaži. Aj tatranské prémie dopomohli Čechovi Turkovi k bielemu dresu s červenými bodkami za víťazstvo v súťaži vrchárov. Poliakovi Piotrovi Brozynovi patrí biele tričko, pretože bol najlepší z cyklistov do 23 rokov a Patrik Tybor so 41-sekundovou stratou na Tratnika obsadil 14. priečku. Pretekár z Dukly Banská Bystrica bol najlepším Slovákom a patrí mu dres so slovenskou trikolórou. Tímovú súťaž ovládla talianska Androni-Sidermec-Bottecchia.