Až dvaja z troch podtatranských zástupcov vypadli zo IV. ligy

Hodnotenia po konci futbalovej sezóny pokračujú IV. ligou – sever VsFZ.

MŠK SPIŠSKÉ PODHRADIE

Klub spod Spišského hradu dlhodobo plával v pokojnom strete tabuľky a ako jediný z podtatranských štvrtoligistov nemusel riešiť záchranárske práce. Bodový zisk z jesene na jar takmer zdvojnásobil a so 41 bodmi obsadil konečnú 9. priečku. Zimnú prípravu Spišiaci absolvovali v domácich podmienkach a posilnili sa o dvoch dôležitých futbalistov. Prišiel Dárius Vandraško a z Levoče Branislav Minďaš, ktorý sa stal aj hrajúcim asistentom trénera Silvestra Janíka: „Čo sa týka bodového ohodnotenia, môže vládnuť spokojnosť, no my sme chceli skončiť do piateho miesta, takže z tohto pohľadu nemôžem byť s jarnou časťou spokojný. Rozdiely boli síce tesné a stačilo zvládnuť napríklad domáci zápas so Štrbou a mohli sme byť o štyri priečky vyššie. Podarilo sa nám poraziť aj ašpiranta na postup – Záhradné. Tento duel bol z našej strany na jar najlepší, no po ňom prišla menšia kríza, pretože nás to stálo veľa fyzických i psychických síl.“ Kormidelník bol po jeseni spokojný s defenzívou, no trápila ho efektivita v zakončení. „Môže sa zdať, že sme sa polepšili, ale bolo to len v ojedinelých prípadoch, kedy sme strelili viac gólov. Hrali sme atraktívny útočný futbal, no v dôležitých stretnutiach sme sa potýkali so streleckou nemohúcnosťou a aj to nás stálo body. Práve so Štrbou sa to ukázalo, pretože do 20. minúty sme mali päť vyložených šancí, ktoré sme nepremenili, a naopak, inkasovali sme. V druhom polčase sme chceli strhnúť výsledok na svoju stranu, ale z dvoch brejkov sme dostali góly,“ pokračoval Silvester Janík, ktorý vo svojej funkcii skončil: „Chlapci už 26. júna začali s prípravou na nový ročník a vyzerá to tak, že v nezmenenom zložení. Rieši sa akurát trénerská otázka, lebo ja som v klube skončil. V zime sa mi narodila dcérka, takže sa chcem venovať viac rodine a od futbalu si dám prestávku. Vyzerá to tak, že mojím nástupcom bude práve Branislav Minďaš.“ (mik)

ŠK ŠTRBA

Dva podtatranské tímy okupovali dno súťaže a vypadli. Štrbania získali len za celý ročník iba 17 bodov a obsadili 14. priečku. „Každým rokom sa úroveň IV. ligy zvyšovala, čo pre nás bolo ťažko zdolateľnou prekážkou. Podpísalo sa pod to najmä nedostatok finančných prostriedkov a nedostatočná bola kvalita našich futbalistov. Už od začiatku sezóny sme si teda uvedomovali, že presadiť sa medzi kvalitatívne lepšími súpermi bude pre nás veľmi ťažkou skúškou a počas priebehu ostaneme len niekde v spodných vodách tabuľky. Často sme museli vycestovať k súperom vzdialených až takmer 200 km a ťahali sme za kratší koniec povrazu, keďže domáci rozhodli o svojom skalpe niekedy aj diskutabilným gólom v závere. Najväčším bremenom pre nás bola prvá polovica súťaže, kedy sa nám podarilo získať iba štyri body a navyše v tíme došlo k viacerým zmenám. Do odvety sme však napriek tomu vkročili s tým, že sme nechceli ostať herne za oponou a preukázať našim najvernejším divákom, že sa v mužstve nachádza dostatok síl na to, aby ich už tak nesklamalo. Hráči to napokon dokázali splniť a napriek tomu, že sme sa so IV. ligou museli rozlúčiť, vôbec nevešiame hlavy. Spoločne sme sa rozhodli, že futbal v Štrbe, ktorý tu je neustále populárny, dostaneme na požadovanú úroveň, kde zaslúži byť. Dôležitým bodom pre nás je dobudovať káder skúsenejšími hráčmi, ktorí by boli hlavnou zárukou herného zlepšenia mužstva,“ hodnotil predseda futbalového oddielu ŠK Štrba Marek Tekel. Podobne, ako u konkurentov, aj v Štrbe sa už pripravujú no novú sezónu v novej súťaži, kde majú najvyššie ambície a tešia sa aj na atraktívne derby, čo potvrdil aj Marek Tekel: „Do novej sezóny sa absolútne neobávame postaviť si latku čo najvyššie a chceme sa pohybovať na špici tabuľky. Kvalita tímov v V. lige nachádzajúcich sa v prvej päťke je úplne rovnaká ako v kluboch  IV. ligy. Veríme, že vždy dokážeme predvádzať príťažlivú hru, vďaka ktorej pritiahneme na naše súboje aj väčší počet divákov. Tešíme sa aj na dostatok susedských derby zápasov, ktoré zvýšia futbalovú úroveň a spoločenskú atmosféru pod Tatrami, ktorú náš podtatranský región v V. lige už dlhodobo potrebuje.“ (mdc)

FK VYSOKÉ TATRY (1. MFK KEŽMAROK)

Kežmarčania, ktorí posledné dva roky hrávali pod hlavičkou FK Vysoké Tatry, IV. ligu – sever VsFZ, skončili na poslednom – 15. mieste. Ešte pred sezónou však odstúpil zo súťaže Vyšný Mirošov. Kežmarok sa len trikrát tešil z výhry, štyrikrát remizoval a až 21-krát prehral. S 13 bodmi a najhorším skóre v celej lige 18:92, tak nemal šancu na lepšie umiestnenie. „Zimnú prípravu sme mali v Belianskych kúpeľoch. Zúčastnila sa na nej dvadsiatka futbalistov, z ktorých sme chceli vyberať do A-mužstva. Počty sa neskôr zredukovali na minimum, teda 13, 14 až 15 hráčov, a to je dosť málo na to, aby sme mohli s istotou začať jarnú časť. Mojím plánom po minuloročnej záchrane bolo odraziť sa od dna s tým, že prídu nejaké posily, ktoré som mal dohodnuté. Bohužiaľ, neprišiel nám nikto. Prišiel len Ondrejka a Kovalčík z Vrbova, ktorí do kolektívu zapadli a pomáhali nám. Futbal sa však hrá na góly. Tie nám chýbali hlavne pri domácich zápasoch, kde sme prehrávali len veľmi tesnými výsledkami a tam sme strácali body. Na prelome jarnej časti už bolo bez gólov cítiť nemohúcnosť odraziť sa z dna tabuľky,“ uviedol manažér 1. MFK Kežmarok Tibor Friedman. Na jar vyhrali Kežmarčania zápas s Pakostovom. Aj keď to bola výnimka, na chlapcoch bolo podľa Friedmana vidieť, že je rozdiel, keď sa vyhrá zápas a s tým sa ide do ďalšieho týždňa. „Máme mladé mužstvo. Všade, kam sme prišli nám hovorili hráči i diváci, že máme mladý kolektív a chýbajú nám dvaja-traja hráči, ktorí by mužstvo posilnili a dávali góly. Stále sme hrali dobrý futbal, niekedy sme išli vonku len s jedenástimi hráčmi a mysleli sme si, že prepadneme na celej čiare, ale ak by sme mali dvoch-troch hráčov, ktorých som chcel, určite by sme sa odrazili od dna,“ pokračoval Friedman. Manažér 1. MFK chcel pôvodne po sezóne pri kežmarskom tíme skončiť, avšak situácia sa vyvinula inak. „Chcel som si dať po dvoch sezónach oddych, ale rezignovalo celé vedenie,“ vysvetlil Friedman. Najbližšie dva týždne sa tak bude v Kežmarku riešiť futbalová budúcnosť klubu, keďže aj samotní hráči zostali šokovaní z odstúpenia vedenia. V nadchádzajúcom ročníku bude Kežmarok pôsobiť už pod vlastnou hlavičkou v V. lige – podtatranskej. V tej istej lige sa stretne aj s tímom FK Vysoké Tatry, ktorý doteraz hrával pod hlavičkou Kežmarku. Kežmarčania by chceli pred sezónou stiahnuť domov niekoľkých svojich odchovancov, aby si zabezpečili pokojné vody stredu tabuľky. (mik, rov)