Beh do vrchu zvládla i osemdesiatnička. Memoriál priniesol výnimočné momenty (FOTOGALÉRIA)

Osemnásty ročník bežeckého Memoriálu Jána Stilla ovládli Imrich Pástor a Patrícia Puklová.

Absolútni víťazi 18. ročníka Memoriálu Jána Stilla Patrícia Puklová a Imrich Pástor. Snímka: Oliver Multáň – DroneMedia

Trať, ktorá vedie z Novej Lesnej na Hrebienok, je už tradične dejiskom významnej bežeckej akcie, ktorá nesie meno miestneho učiteľa a horského vodcu Jána Stilla. Ten v roku 1834 ako prvý vystúpil na Gerlach. Cez víkend na Memoriáli Jána Stilla nebola núdza o prekvapivé i dojemné momenty.
Už tretí rok sa akcia koná počas dvoch dní. Aj tentoraz odštartovala už v piatok večerným Night Runom, ktorý súťažiacich previedol ulicami Novej Lesnej. Trať dlhú 5 700 metrov najrýchlejšie zvládol Košičan Jaroslav Szabo časom 19:06.30 min. Trojicu najlepších mužov uzavreli Gabriel Švajda a Tomáš Gemza. Medzi ženami zvíťazila Zuzana Gejdošová časom 22:49.36 min. pred Michaelou Kuchárikovou a Barborou Mayerovou. Bežcom do rytmu zahrali mladí bubeníci zo Svitu Batida a večer doplnil aj koncert popradskej hudobnej formácie 4-ka.

V piatok podvečer Novolesňanom zahrala aj kapela 4-ka. Snímka: Oliver Multáň – DroneMedia

Ani som nevedel, že som kopciar, zhodnotil víťaz

Viacerí z účastníkov piatkového Night Run-u sa postavili aj na štart hlavných pretekov v sobotu o tretej popoludní.
Okrem miestnych štartové pole doplnili aj bežci z Poľska, Česka, Nemecka či USA. Medzi súťažiacimi bola aj 83-ročná Mária Marcibálová, ktorá 9 570 metrov z Novej Lesnej na Hrebienok zvládla za úctyhodných 1:25.10 h. Celkovo o prvenstvo bojovalo 267 športovcov, z ktorých bol napokon najrýchlejší Košičan Imrich Pástor s časom 39:37 min. „Dnes bol pre mňa perfektný deň. Bežalo sa mi super, počasie bolo skvelé. Zatiaľ je to jediný beh do vrchu, ktorý som absolvoval, a ani som nečakal, že sa mi pôjde tak dobre,“ zhodnotil šťastný víťaz krátko po slávnostnom oceňovaní. „Ani som o sebe nevedel, že som taký kopciar,“ povedal s úsmevom.
O trochu menej bola s pocitom pri behu spokojná ženská víťazka Patrícia Puklová, ktorá zatiaľ kraľuje podtatranským behom zaradeným do série Tatry v pohybe Prestige Tour, kam patrí aj Memoriál Jána Stilla. V sobotu si na tomto podujatí zapísala čas 46:47 min. „Môj pocit nie je úplne dobrý. Mala som trochu problémy pred Hrebienkom a asi viem, z čoho to bolo. Musím upraviť stravu pred pretekmi. Inak to bol asi najlepší čas za celé obdobie, čo to tu behám. Takže s časom som spokojná, ale s pocitom úplne nie,“ vyjadrila sa zástupkyňa AK Steeple Poprad, ktorá sa plánuje zúčastniť aj Podtatranského polmaratónu 1. septembra. Podujatie uzatvorí sériu Tatry v pohybe Prestige Tour a spoznáme po ňom nových bežeckých kráľov Tatier.

Najprv pacientka, potom športovkyňa

Imricha Pástora na stupňoch víťazov doplnili strieborný Pavol Orolin a tretí Marián Zimmermann, ktorý do podujatia zapojil aj ďalších členov svojej rodiny. Bežecké nadanie potvrdili v detských kategóriách aj jeho syn Filip a dcéra Kristína, ktorí vybojovali prvenstvo vo svojich vekových kategóriách. Druhé miesto v hlavnej kategórii žien si vybojovala Batizovčanka Timea Mihoková pred bronzovou Máriou Novysedlákovou. Najrýchlejšími juniormi boli Filip Košár a Kristína Špitková.  Organizátori akcie počas slávnostného vyhlasovania výsledkov venovali finančný príspevok organizácii Novorodenec.sk, ktorú na podujatí zastupoval prednosta Kliniky neonatológie LF UPJŠ a DFN Košice Peter Krcho. „Naša organizácia podporuje a buduje jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov, ktorá funguje ako centrum pre najkomplikovanejšie stavy z východoslovenského kraja,“ uviedol Krcho. Cieľom podľa neho je zachraňovať tie najzložitejšie prípady, či už sú to deti, ktoré majú 500, 600 gramov, teda extrémne nezrelé, alebo sú to deti s vrodenými abnormalitami, ktoré po pôrode vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Pekným momentom akcie bola aj účasť bežkyne Janky Tóthovej, ktorá bola pacientkou Petra Krcha pred 25 rokmi. „Ale aj absolútny víťaz mal po narodení  900 gramov,“ podotkol neonatológ.
Okrem bežcov na Memoriáli  Jána Stilla súťažila aj päťdesiatka nordic walkerov, medzi ktorými triumfovali Jozef Šoltés a Jiřina Šerfelová. V tomto športe v kategórii nad 70 rokov sa zúčastnil a prvé miesto získal Novolesňan Jozef Fábry, otec Zuzany Šucovej, majsterky Európy v nordic walkingu. „Váhal som, či ísť, najmä kvôli krvnému tlaku. Potom sa mi upravil a išlo sa mi celkom dobre. S časom som spokojný, pretože pred dvomi rokmi som mal o tri minúty horší čas ako teraz,“ netajil spokojnosť Fábry.
Na záver poďakoval všetkým prítomným aj starosta Novej Lesnej Peter Hritz. „Som veľmi rád, že sa nášho behu zúčastnilo toľko bežcov, či už piatkového Night Run-u, alebo aj dnešného memoriálu. Už teraz sa tešíme na ďalší, devätnásty ročník tohto podujatia,“ uzavrel Hritz.

FOTOGALÉRIA Z 18. ROČNÍKA MEMORIÁLU JÁNA STILLA:

 

Mária Mlaková