Ďalší Keňan triumfoval na Malom štrbskom maratóne

Jedno z najtradičnejších športových podujatí pod Tatrami v sobotu napísalo jubilejný 40. ročník.

Ani Gilbert Kiprotich Kemoi neprekonal traťový rekord Oresta Babjaka 1.40:06 h. (Snímka: mik)

Malý štrbský maratón (MŠM) do Štrby tentoraz prilákal až 712 bežcov. Okrem Slovákov súťažili aj pretekári z Poľska, Českej republiky, Ukrajiny, Maďarska, Nemecka, Švédska, Litvy, Veľkej Británie a znovu pricestovali aj Keňania. Okrem klasickej 31-kilometrovej trate zo Štrby do Liptovskej Tepličky a naspäť lákala aj „desiatka“ cez Šuňavu, ktorú absolvovali aj nordic walkeri a deti i mládež mali pripravené kratšie trasy. Preteky dospelých na 10 a 31 km boli tretím dielom 3. ročníka Tatry v pohybe Prestige Tour.

Orolin (vľavo) a Zimmemann (vpravo) bojujú o celkový triumf na 3. ročníku Tatry Prestige Tour, kam patrí aj MŠM. (Snímka: mik)

Súboj o „kráľovstvo“

Obaja mužskí favoriti na celkové prvenstvo v sérii si zvolili „desiatku“, kde časom 35:21 min obhájil minuloročný triumf Marián Zimmer­mann: „Som spokojný. Časovo to bolo podobné, ako minulý rok. Na začiatku som sa chcel držať Keňanov aspoň do Šuňavy, ale oni utiekli. Pocitovo sa mi zdá, že bolo ešte teplejšie, než minulý rok. Som tu druhýkrát a oba razy sa mi podarilo skončiť na prvom mieste. Zatiaľ nepretekám veľa rokov, ale Malý štrbský maratón patrí medzi moje najobľúbenejšie behy.“ Obhajca titulu bežeckého kráľa Tatier nadelil dovtedajšiemu lídrovi série Pavlovi Orolinovi viac ako minútu, takže táto dvojica bude mať na Memoriáli Jána Stilla i Podtatranskom polmaratóne o čo bojovať. „Jedny najmenej ohodnotené preteky sa škrtajú, ale bude to napínavé až do konca série. Čakajú nás ešte dva dôležité behy. Prvý už o týždeň do vrchu a ďalší 1. septembra. Memoriál som pred rokom šiel po prvýkrát, nevedel som, do čoho idem, trochu som na začiatku prestrelil tempo, v Smokovci ma predbehol Robo Štefko a nejakých sto metrov pred cieľom aj Paľo Orolin s Maťom Petrovičom. To som už išiel, ako keby som mal nohy z betónu. Teraz musím zvoliť lepšiu taktiku a hádam som aj lepšie trénoval kopčeky,“ vyjadril sa Zimmermann. Tretiu priečku v absolútnom poradí „desiatky“ obsadil Košičan Radovan Tomeček.

Tohtoročnú hegemóniu Patrície Puklovej v Štrbe narušila Aneta Smerčiaková. (Snímka: mik)

Dominátorka ženskej kategórie Tatry v Pohybe Prestige Tour Patrícia Puklová sa v Štrbe neukázala, čo už vopred avizovala. Z víťazstva sa tešila slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Aneta Smerčiaková z KBL Jasná: „Nevedeli sme, či vôbec budem štartovať, pretože som sa prihlásila iba tri dni vopred. Usporiadatelia sú však ochotní, som rada, že som tu mohla byť a veľmi dobre sa mi bežalo. Trať je stavaná aj hore, aj dole, takže výborný profil.“ Za ňou dobehla dorastenka Kristína Špitková z Tatryvpohybe.sk a tretia skončila Poľka Agnieszka Matysek.

Parádny súboj v cieľovej rovinke predviedli nordic walkeri. Z triumfu „o prsia“ sa tešil Viktor Lapšanský (vľavo). (Snímka: mik)

O prsia…

Divákom čakajúcim v cieli priniesli parádne predstavenie nordic walkeri. V rovnakom čase 57:48 min totiž Prešovčana Jozefa Šoltésa zdolal na cieľovej čiare Viktor Lapšanský zo Starej Ľubovne: „Trať býva vždy perfektne pripravená a súťaž úžasná. Preto sem chodievame každý rok, ľudia sú milí a organizácia top. Vedel som, že súboj bude v cieľovej rovinke, keď súper nastúpil. Trošku som vyčkal, pretože minule sa mi stalo to isté a zaspal som správny moment. Teraz som spravil krok navyše, čo ma zachránilo. Posledné metre už bývajú otázkou techniky, ale i šťastia.“ Najrýchlejšou nordic walkerkou bola domáca Štrbanka Jiřina Šerfelová.

Keňan Kemoi nadviazal na minulorčné víťazstvo krajana Chegeho. (Snímka: mik)

Keňania sú inde

Rovnako ako minulý rok priviedol rakúsky tím Run2gether keň­ských vytrvalcov. Chege však titul obhajovať neprišiel a víťazom 40. ročníka sa stal časom 1.42:35 h Gilbert Kiprotich Kemoi: „Som šťastný, že som zvíťazil. Vyšlo nám krásne počasie. Zdolať rekord nemusí byť až také ťažké, treba trochu zatlačiť a bude to možné.“ Druhý skončil jeho krajan Antony Karinga Mai­na a tretí Košičan Tibor Sahajda: „Ďakujem organizátorom, že som mal možnosť štartovať. Bolo však veľmi horúco a nebežalo sa mi dobre, nohy mi nešli. Bojoval som a som rád aj za tretie miesto. Bežať s Keňanmi je výzva, ale oni sú iní ľudia, my sme iná dimenzia a musíme to brať tak, ako to je. Na prvé dve miesta to nebolo reálne.“ V absolútnom poradí sa nestratili ani Podtatranci, keď Juraj Plekanec z domáceho ŠK Štrba skončil trinásty a najlepšiu pätnástku uzavrel Vladimír Gombár z Popradu.

Maďarka Tünde Szabó s prehľadom obhájila titul medzi ženami. (Snímka: mik)

Medzi ženami obhájila prvenstvo z minulého roka s časom 2.00:36 h Tünde Szabó: „Cítila som sa vynikajúco, veľmi sa mi tu páči, máte tu krásnu scenériu. Je to ojedinelá dĺžka trate, ktorú nezvyknem behávať. V týchto kopcoch je to však vynikajúca príprava na maratón, ktorý ma čaká.“ Maďarka zdolala rovnako ako pred rokom aj Keňanku Janet Jepkosgei Kimugung a tretie miesto žien patrí Ukrajinke Natalii Malaia. Domáca Štrbanka Zuzana Gejdošová skončila v absolútnom poradí žien štvrtá.

Michal KLEIN