Editorial: V Levoči pripravili Majstrovi Pavlovi veľkú poctu

Aký ste mali víkend, milí čitatelia? Možno ste sa vrátili z dovolenky, vybehli ste na túru do Tatier alebo výdatne mokli na nejakom festivale. A  možno ste boli doma, upratovali, zavárali uhorky alebo ste len tak „vegetili“. Všetko znie naozaj vábne alebo minimálne užitočne. Ja mám za se­bou víkend večernej papučovej kultúry a hoci by som si v piatok povedala – katastrofa, dnes musím povedať – stálo to za to.

Rusínska výšivka z dediny Čertižné. Snímka: folkcostume.blogspot.sk.

V nedeľu patril môj večerný program pánovi profesorovi Nosáľovi a televíznej inscenácii Rok na dedine. Choreografie tohto velikána slovenského folklóru boli krásne, no po jeho odchode do večnosti aj akési smutné a nostalgické. V nedeľu sme smútili, ale ešte deň predtým oslavovali. V sobotu bola totiž na televíznych obrazovkách ďalšia krása – Levočania si pripomínali 500. výročie, odkedy bol inštalovaný v chráme sv. Jakuba najväčší gotický oltár na svete, ktorý vznikol pod rukami Majstra Pavla a jeho pomocníkov. Z  koncertu plného kvalitnej hudby, vizua­lizácií, nasvietenia a symbiózy moderného a historického som bola taká nadšená, až som si uvedomila, ako dávno som v Bazilike sv. Jakuba nebola. A tak – ako povedala moderátorka programu Adela Vinczeová – všetci ste pozvaní pozrieť si oltár Majstra Pavla, samozrejme, pokiaľ nie ste červotoč.

Hlavný oltár v chráme sv. Jakuba v Levoči od Majstra Pavla. Snímka: rov

No a aby som nepísala len o tom, čo bolo, dám vám tip aj na dávku  kultúry v dnešnom vydaní Podtatranských  novín. Dobrý film na dobrom vzduchu  predznamenáva skutočnú prázdninovú a dovolenkovú pohodičku na letných kinách. Strana číslo štyri patrí tipom na filmy pod hviezdami a rozhovoru s človekom, vďaka ktorému máme po večeroch na plátne čo pozerať. Zuzana Straková sa povypytovala na pestrý život premietača a šoféra autobusu Bažant kinematograf. Tento železničiar vymenil dovolenku na pieskovej pláži za putovanie po Slovensku s nocľahom v 50-ročnom autobuse. Ja si určite nájdem čas na kultovú  Obecnú školu pod hviezdami a nechám sa, ako vždy, plnohodnotne vyľakať poriadnym „tresk palicou o tabuľu“ v podaní Igora Hnízda. Prehľad filmov pod holým nebom vám budeme prinášať v našich novinách aj naďalej. Prajem vám príjemné čítanie (nielen) kultúrnych strán a krásne letné dni.

Jana Tomalová