Husľové sláčiky opäť na Hrebienku

O spojenie kultúry a prírody, a tiež vážnej a modernej hudby, sa postarajú mladí huslisti z celého sveta.

Detskí huslisti si koncert v Tatrách užili aj minulý rok. Snímka: archív Terezy Novotnej

Husľový orchester Tereza a jej deti je zoskupenie mladých popradských huslistov zo Základnej umeleckej školy na Štefánikovej ulici pod vedením huslistky a pedagogičky Terézie Novotnej. Tento týždeň prebiehajú koncerty husľového orchestra, ktorý sa pri tejto príležitosti rozrástol o deti z Českej republiky, Maďarska, Portugalska aj Spojených štátov. Orchester hrá v neobvyklých priestoroch – nie v koncertnej sále, ako by sa dalo predpokladať, ale uprostred tatranskej prírody na Hrebienku.Terézia Novotná popisuje prírodu ako najkrajší chrám, ktorý je ako stvorený pre koncertovanie. Talentované deti už vo Vysokých Tatrách pod jej vedením v minulosti odohrali koncerty na Skalnatom plese a v Tatranskom ľadovom dóme.

Cesta na exotický ostrov

Mladí popradskí huslisti sa na začiatku mája vrátili z Mexika, kde pod názvom Teresa i su Niños odohrali desať koncertov a spomedzi 40 súťažiacich vyhrali cenu za najlepší mládežnícky orchester. Počas vystúpenia na festivale hrali pred dvojtisícovým publikom. Vedúca orchestra Terézia Novotná hovorí, že nápadov a cieľov má stále veľa a už teraz plánuje s deťmi cestu na exotický ostrov Réunion.

Na pódiu aj portugalský dirigent

Koncerty prebiehajú na Hrebienku každý deň až do nedele16. júla vždy od 15.00 do 16.00 h. Na klavíri deti sprevádza Zulfizar Zázrivá. V sobotu uvidíte na pódiu aj portugalského dirigenta a metodika hudobnej výchovy Nuna Figueireda, ktorý pre detský orchester napísal Medvediu pieseň. Vstup je voľný. V prípade zlého počasia sa koncert v daný deň buď presunie do interiéru alebo zruší.

Zuzana STRAKOVÁ