Made in Slovakia bude patriť aj baníkom

Festival všetkého slovenského ponúkne 2. až 5. augusta už po šiestykrát pestrý program, aj to naj z domácich výrobkov a špecialít.

Snímka: Made in Slovakia

„Nosná téma ostáva rovnaká. Tak ako aj minulý rok sme si dali záležať na tom, aby každý z vystavovateľov – k dnešnému dňu ich máme prihlásených 115 – dokladoval to, že predáva výrobky, ktoré sú hand made alebo vyrobené na priamo v  priemyselnej výrobe na Slovensku,“ hovorí Ondrej Kavka, predseda občianskeho združenie Pre mesto, ktoré organizuje festival spolu s mestom Poprad.

„Teraz na Made in Slovakia oznámime, že mesto Poprad bolo prijaté do Cechu baníckych miest a bude sa robiť aj cechovačka.“

 

Jozef Švagerko
primátor mesta Poprad

Poprad „ocechujú“

Minuloročné Made in Slovakia sa nieslo v znamení včelárov, ktorí nebudú chýbať ani teraz, tento rok ale patrí baníckemu remeslu. „Poprosili sme banské cechy a baníkov, aby sa prezentovali na Made in Slovakia. Navštívia nás banícky cech zo Starých Hôr a Spišský banícky cech, ktorý bude mať na námestí svoj stan a expozícia bude na prízemí v OC Forum. Budeme mať zaujímavé artefakty, dokonca nám sľúbili aj banský vozík, ktorý by mal byť pred pódiom,“ pokračuje Kavka. „Teraz na Made in Slovakia oznámime, že mesto Poprad bolo prijaté do Cechu baníckych miest a bude sa robiť aj cechovačka,“ hovorí primátor Popradu Jozef Švagerko.

Predstavia aj obraz Madony

Málokto vie, že Kostol sv. Egídia skrýval vzácny kúsok histórie –obraz Madony s anjelmi z roku 1484. Autorom gotického diela na dreve je pravdepodobne neznámy taliansky umelec. Známe však je, že donátorom bol Mikuláš z Levoče. Originál visí v Slovenskej národnej galérii, kam ho v roku 1929 poslali zreštaurovať. Hoci je Madona z Popradu majetok cirkvi a popradského dekanátu, zatiaľ sa ho nepodarilo dostať späť pod Tatry. „Rozhodli sme sa s pánom dekanom a Annou Ondrušekovou z Tatranskej galérie, že tento obraz nanesieme na kov a ukážeme ho verejnosti. Bude pred vchodom do kostola sv. Egídia s popisom v slovenčine, angličtine a v nemčine,“ hovorí Kavka.

Snímka: archív OZ Pre mesto

Rezbári v akcii

V stredu 2. augusta sa námestím plným slovenských výrobkov prejdete od 12.00 h do 20.00 h, vo štvrtok a v piatok od 10.00 do 20.00 h a v sobotu od 10.00 h do 13.00 h. Rezbári z Ľadového dómu opäť premenia kusy dreva na sochy tatranských zvierat. K veselej nálade prispejú aj stánky s gastro občerstvením. Tento rok podľa organizátorov pribudne ešte viac domácich podnikov, ktoré zo svojich prevádzok vyjdú medzi ľudí. Popri dobrom jedle, pivku a slovenských výrobkoch si vyberiete aj z pestrého programu.

(jat)

Vyberáme z programu

 • Streda
  16.00 h Peter „Armstrong“ Ondria/ Jožko Jožka • 18.00 h – Babjakovci • 20.00 h H16/ Majk Spirit
 • Štvrtok
  16.00 h Bratislava Hot Serenaders • 18.00 h Heľenine oči • 20.00 h Beata Dubasová
 • Piatok
  16.00 h In time • 17.00 h Banícky spolok Spiš • 18.30 h Martin Harich • 20.00 h Le Payaco • 22.00 h diskotéka
 • Sobota
  9.00 h detské divadlo Hoki poki –  Chlebík