Máte radi pirohy a viete ich variť? V Batizovciach sa bude súťažiť

Ždiar bol úspešný s projektom

Obec Ždiar uzavrela zmluvu o poskytnutí finančného príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja pre projekt Zachovanie dedičstva Goralov v slovensko-poľskom pohraničí. Celková hodnota mikroprojektu je vyše 117-tisíc eur. Partnerom Ždiaru bude poľská gmina Bukowina Tatrzańska. V rámci projektu by sa mala uskutočniť séria kultúrno-spoločenských a propagačných aktivít, od čoho organizátori očakávajú posilnenie kultúrnych a spoločenských hodnôt pohraničia.

Obce môžu získať peniaze na vodu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vypísalo novú eurofondovú výzvu, ktorá je zameraná na zlepšenie zásobovania pitnou vodou, čistenie odpadových vôd a kanalizáciu. Vyčlenených je 55 miliónov eur. O finančné prostriedky sa môžu uchádzať obce, združenia obcí, vlastníci verejných vodovodov, verejných kanalizácií a právnické osoby oprávnené na podnikanie v oblasti verejných vodovodov a verejných kanalizácií. Minimálna ani maximálna výška príspevku nie sú stanovené.

Začala sa detská univerzita

Mesto Poprad v spolupráci s partnermi otvorilo v pondelok detskú univerzitu. Tá je určená pre deti od 7 do 16 rokov. Až do piatku budú deti poznávať mesto, zahrajú sa na domácu cestovnú kanceláriu, vyrobia si vlastnú TV reportáž, stretnutnú sa s Petrom Bondrom. Deti zažijú dobrodružnú noc na mestskom úrade a navštívia observatórium vo Vysokých Tatrách. Na konci univerzity dostanú všetci účastníci aj svoj vlastný absolventský diplom. Druhý turnus univerzity sa uskutoční 21. až 25. augusta.

Krajské voľby budú 4. novembra

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyhlásil voľby do orgánov samosprávnych krajov. Tie sa uskutočnia v sobotu 4. novembra. Do 11. augusta musí byť známy počet obvodov pre poslancov a počet poslancov v zastupiteľstve a sídla obvodných volebných komisií. Poslanci Prešovského samosprávneho kraja na zasadnutí 11. júla rozhodnú o počte poslancov i obvodov. Tie by sa v porovnaní so súčasným volebným obdobím nemali meniť. PSK má momentálne 62 poslancov a 13 volebných obvodov.

Zasúťažte si vo varení pirohov

V sobotu 15. júla sa v obci Batizovce, pri hoteli Guľa, uskutoční 6. ročník súťaže O najlepšie batizovské pirohy 2017. Maximálne štvorčlenné družstvá sa môžu prihlásiť na obecnom úrade najneskôr do štvrtka 13. júla. Predmetom súťaže je príprava tradičných Batizovských pirohov plnených zemiakmi a inými pochutinami, posypaných slaným tvarohom a vypečenou slaninkou. Hodnotiť sa bude nielen čas prípravy, ale najmä vzhľad, spôsob prípravy a predovšetkým chuť.

Stretnú sa rodáci z Toporca

Toporec pozýva všetkých záujemcov na Stretnutie rodákov obce Toporec. Oslavy sa uskutočnia počas dvoch dní, v sobotu 22. júla a v nedeľu 23. júla. V sobotu sa oslavy začnú slávnostnou sv. omšou o 11.00 h. Pre účastníkov je pripravený kultúrny program, v ktorom vystúpi humoristická dvojica Kajzer a Meluš, kapela Progres a hudobná skupina Traky z Čane. V nedeľu o 13.30 h uvedú do života knihu Toporec včera a dnes a o 15.00 h bude vystúpenie ľudovej hudby Prešovčan so speváčkou Annou Servickou.

V Spišskej Belej posvätili chrám

Priamo na sviatok sv. Cyrila a Metoda, minulú stredu, slávnostne posvätili gréckokatolícky chrám za účasti vladyku Milana Lacha. Ako uviedol primátor mesta Štefan Bieľak v úvodnom príhovore, výstavbu kostola začal ešte v roku 1996 dnes už nežijúci gréckokatolícky farár Sergej Kovč zo zbierok a milodarov. V roku 2006 sa za pôsobenia gréckokatolíckeho farára Jána Hroma v chráme začali slúžiť bohoslužby (liturgie) a po 11 rokoch chrám posvätili (po jeho definitívnom dokončení).

Výluka koľaje pri Margecanoch

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zrealizujú v 28. týždni výmenu koľajníc na 700-metrovom úseku trate Margecany – Malá Lodina. Výluka sa bude týkať prvej traťovej koľaje a aj napätia trakčného vedenia. Výluka potrvá nepretržite od 10. do 14. júla. ŽSR nepredpokladajú výrazné meškanie vlakov osobnej dopravy v súvislosti s touto výmenou koľajníc, napriek tomu prosia cestujúcich o trpezlivosť a pochopenie v súvislosti s možnými menšími obmedzeniami v železničnej doprave.

Kalendár na počesť Martina Hurajta

Pred viac ako tromi mesiacmi sa vo Veľkej Studenej doline odohrala tragédia. Horský nosič Martin Hurajt sa vybral na pomoc 22-ročnému Patrikovi, ktorý spadol z previsu. Snaha o pomoc sa však Martinovi stala osudnou. Jeho kolegovia sa rozhodli pomôcť rodine mladého nosiča, ktorý po sebe zanechal priateľku a malého syna. Vznikol Nosičský kalendár na jeho pamiatku. Celý výťažok z predaja poputuje na konto Martinovho syna. Kalendár si môžete zakúpiť aj v popradskom kníhkupectve Christiania.

Mesto má prvýkrát bedeker

Mestská informačná kancelária v Poprade pripravila pre návštevníkov Bedeker mesta Poprad. Podrobný 68-stranový sprievodca ponúka informácie o meste, kalendár najzaujímavejších podujatí, ale aj tipy na výlety či dôležité kontakty. Bedeker vydali v náklade 20-tisíc kusov v slovenskom a anglickom jazyku a je bezplatne dostupný. Zaujímavosťou sú aj zľavové kupóny. Návštevníci ich môžu získať v informačných centrách a u zmluvných partnerov. Novinkou je aj mapa Kvetnice.