Na Spišský trh mieri okolo 500 predajcov

Od štvrtka do nedele 13. až 16. júla zaplnia hlavné námestie v Spišskej Novej Vsi stovky trhovníkov. Uskutoční sa tu už 62. ročník Spišského trhu.

Námestie v Spišskej Novej Vsi zaplnia trhovníci. Snímka: spisskanovaves.eu

Tradičné podujatie už desaťročia láka desaťtisíce nielen domácich, ale aj obyvateľov bližšieho či vzdialenejšieho okolia. Po festivale Európske ľudové remeslo v Kežmarku, ktoré je zamerané výlučne na remeslá, ponúka Spišský trh aj modernejšie vychytávky. „Spišský trh je dnes najmä miestom, kde môžete stretnúť svojich známych, ktorých ste nevideli aj niekoľko rokov. Z pohľadu mesta je to jedno z veľkých podujatí, ktoré pripravuje pre obyvateľov a návštevníkov mesta. Trhová tradícia prežíva v bývalom Iglove v rôznej podobe, či už je to komerčný jarmok v podobe Spišského trhu alebo Dni mesta Spišská Nová Ves, ktoré sú zamerané na tradičnú kultúru a remeslá, prípadne Dni humoru na Spiši, ktoré sú venované mládeži a humoru,“ uviedol Tomáš Repčiak z Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi.

Spišský trh ponúka všehochuť

Náštevníci Spišského trhu v Spišskej Novej Vsi môžu aj tohto roku očakávať na trhoch predajné stánky so širokou ponukou tovaru. Chýbať nebudú kolotoče a rôzne atrakcie pre deti i dospelých. Jarmočný charakter bude dotvárať množstvo stánkov s občerstvením. „Pre Spišiakov je dnes Spišský trh v prvom rade tradíciou, pri ktorej sa idú zabaviť na jedno z najväčších námestí na Slovensku,“ dodal Tomáš Repčiak. Spišský trh sa tak netvári a ani nechce tváriť ako trh tradičných remesiel či umenia. Samozrejme, svoje stánky tu rozložia nielen klasickí jarmočníci, ale medzi stánkami sa nájdu aj ľudoví remeselníci. Spišský trh, tak ako v minulosti, ponúka najmä to, čo sa v súčasnosti vyrába, vrátane oblečenia, spotrebného tovaru či drogérie. Kým v minulosti dominoval najmä textil, dnes je ponuka oveľa širšia. Pribudla kožená galantéria, bižutéria, suveníry, darčekové predmety, cukrovinky. Do Spišskej Novej Vsi aktuálne mieri okolo 500 trhovníkov. V súvislosti s konaním Spišského trhu budú od 13. júla od 4.00 h do 19. júla do 20.00 h kompletne uzavreté ulice Letná, Zimná, Štefánikovo námestie, Elektrárenská, Školská a Ing. O. Kožucha. Okrem toho bude Letná ulica uzavretá už od 16. júla od 6.00 h do 16. júla do 20.00 h.

Spišský trh. Snímka: spisskanovaves.eu

V piatok a sobotu bohatý kultúrny program

Súčasťou Spišského trhu bude aj bohatý kultúrny program, v ktorom si nájdu svoje všetky vekové kategórie. Na rozdiel od jarmoku, ktorý začne už vo štvrtok, kultúrny program v areáli jarmoku odštartuje až v piatok 14. júla o 10.00 h. Milovníkom folklóru odporúčame vystúpenie Folklórneho súboru Čačina v piatok o 17.00 h a následne slávnostné otvorenie 62. Spišského trhu. Čačina bude vystupovať aj po slávnostnom otvorení. Kultúrny program vyvrcholí v piatok o 21.00 h koncertom skupiny Smola a hrušky v spojení s dychovou hudbou z Tatramatu a o 23.00 h koncertom kapely Sága priamo na námestí. Sobotňajší kultúrny program odštartuje taktiež o 10.00 h priamo na námestí. O 13.00 h vystúpia v programe Vychodňarske šarkanice a ľudová hudba Košuľa. O 15.30 h to bude koncert reggae skupiny Karavana a o dve hodiny neskôr koncert skupiny The Colt. Večerný program v sobotu odštartuje o 21.00 h koncert skupiny IMT Smile a akcia vyvrcholí oldies hitmi v programe Starmánia originál, ktorý sa začne o 23.00 h.

Trhy majú na Spiši stáročnú tradíciu

Prvý Spišský trh sa konal v júli 1956. Navštívilo ho asi 50-tisíc ľudí a tržba bola 4,5 mil. Kčs. Hlavným motívom bola možnosť zásobenia sa obyvateľstva v situácii, keď bol v obchodoch nedostatok tovaru. Pamätníci si ho spájajú aj so spišskými párkami, ktoré bolo v tom čase problém dostať kúpiť v obchodoch. Na trhoch sa predávalo skoro všetko, a tak je to aj dnes, od metiel až po poľnohospodárske produkty. Trhy a jarmoky majú podľa Repčiaka v Spišskej Novej Vsi stáročnú tradíciu. Prvé privilégium na sobotné trhy získala Spišská Nová Ves už 6. decembra 1380 od kráľa Ľudovíta I. Kráľ Žigmund udelil v roku 1408 Spišskej Novej Vsi privilégium na vydržiavanie jedného výročného trhu, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, ktorý pripadá na 15. augusta.

Rastislav Ovšonka