Od legendárneho výstupu na Tirič Mir uplynulo polstoročie

Na akcii, kde si zaspomínajú na expedíciu Hindukúš 1967, sa ako čestný hosť zúčastní aj himalájista Peter Hámor.

Ivan Urbanovič st., jeden z účastníkov II. československej expedície na Tirič Mir počas slávnostného otvárania Parku horských vodcov a záchranárov. Snímka: Obec Nová Lesná

Bola to jedna z významných expedícií československých horolezcov v minulom storočí. V roku 1967 sa výprava v zložení Ján Červinka, Ivan Gálfy, Miroslav Jaškovský, Radovan Kuchař, Miloš Matras, Jozef Psotka, Ivan Urbanovič st., Vlastimil Šmída, Zdeněk Vlč a Jiří Mašek vybrala do Himalájí zapísať si ďalší významný míľnik. To sa im aj podarilo – skupina vtedy zdolala hlavný vrchol hory Tirič Mir (7 708 m n. m.) novou cestou. Ivan Gálfy s Ivanom Urbanovičom vtedy rovnako uskutočnili prvovýstup na Tirič West I. (7 487 m n. m.). Od tejto expedície, ktorú viedol Vladimír Šedivý, tento rok uplynulo presne 50 rokov.

Štyri dni v zóne smrti

Pri tejto príležitosti si od 23. júna do 10. septembra môžete pozrieť výstavu Ivana Urbanoviča st. s náz­vom Expedícia Hindukúš. Inštalovaná je vo Vile Flóra v Starom Smokovci. „Výstava je prierez celým priebehom expedície na Tirič Mir. Fotografie boli snímané na čiernobiely film ORWO, ale všetky sú digitálne spracované,“ hovorí autor výstavy Ivan Urbanovič. „Tým, že som pracoval v Horskej službe, sú tam aj iné historické fotografie zo života horolezeckého klubu i viaceré iné zábery,“ hovorí ďalej Urbanovič.

Výstava je prierez celým priebehom expedície na Tirič Mir.

Ivan Urbanovič st., horolezec

Zároveň dopĺňa, že pre neho osobne majú veľkú cenu práve fotky z Tirič Miru, keďže vznikali v naozaj ťažkých podmienkach. „Boli sme štyri dni v zóne smrti, vo výške viac ako 7-tisíc metrov. Bolo tam aj dosť chladno a v tej výške sme bivakovali piati v jednom stane,“ dodáva dnes s úsmevom. Na výstave tak môžete vidieť, ako vyzeralo ranné varenie či chystanie sa na zdolanie ďalších výškových metrov.

Diskusiu doplnia aj dva filmy

Ivan Urbanovič st. pri príležitosti tohto okrúhleho výročia inicioval aj diskusiu v Kaviarni a čajovni U vlka v Starom Smokovci. V stredu, 19. júla o siedmej večer tam okrem neho prídu aj ďalší dvaja účastníci vtedajšej expedície Vlastimil Šmída a Ján Červinka.  Nebude sa však len diskutovať, večer doplní aj premietanie dvoch filmov – K vrcholu Tirič Miru z roku 1968 a Kam nedoletí pták z roku 1965. Pod obe tieto snímky sa režisérsky podpísal Bedřich Roger.  Na akcii zahrá hudobné duo Ester a Jozef Nebusovci. „S Vlastimilom Šmídom a Jánom Červinkom som sa naposledy stretol vlani, keď bolo výročie výstupu na Nanga Parbat. V podstate sme sa doteraz stretávali asi každých päť rokov,“ uzatvára Urbanovič.
Vstup na akciu je voľný, kapacita kaviarne je ale obmedzená. Preto, ak máte záujem zúčastniť sa, miesto si vopred telefonicky rezervujte.

Mária Mlaková