Plnia si sen. Budujú lezecké centrum v starej betonárke

V areáli bývalej panelárne v Poprade v závere júna otvorili lezeckú halu.

Lezecké centrum WoodRock v Poprade už teraz ponúka desiatky ciest. Snímka: rov

Milovníci indoorového lezenia až donedávna nemali v Poprade žiadnu možnosť venovať sa svojej záľube. Ešte pred časom fungovala lezecká stena v nákupnom centre na sídlisku Juh. Po rekonštrukcii objektu však táto stena zanikla. Ak sa chceli záujemcovia o lezenie venovať svojej záľube, nemali inú možnosť, ako cestovať mimo okresného mesta – do Tatranskej Lomnice, Starej Ľubovne či Smižian. Koncom júna otvorili Maroš Kočan a Martina Adamcová novú lezeckú halu. „S nápadom prišla Martina, ktorá prišla za mnou z Košíc, kde mali nejaké stienky, kam si chodila zaliezť a tešila sa, že v Poprade bude mať viac času venovať sa tejto záľube. Po príchode do Popradu však zistila, že tu nikde nie je žiadne lezecké centrum. V tom čase práve rušili jedinú lezeckú stenu v Maxe, takže začala nad tým uvažovať a nakazila ma tým do takej miery, že dva a pol roka sme hľadali možnosti, ako by sme niečo také niekde postavili,“ povedal Maroš Kočan. Alternatívami bolo vybudovanie lezeckej steny na zelenej lúke alebo postaviť lezeckú halu v areáli jednej zo základných škôl na popradskom sídlisku. Všetko však boli podľa Kočana „ťažké“ projekty, ktoré potrebovali veľký objem financií.

Lezecké centrum WoodRock v Poprade vzniklo v bývalej betonárke. Snímka: rov

Betonárku objavili náhodou

To, že sa dnes lezecké centrum nachádza v bývalej betonárke, bola skôr náhoda. „Raz sme išli zo Spišskej Teplice autom a tak, ako nikdy predtým trčala nad Popradom veža. Odvtedy už taká vysoká nebola. Bolo to niečo zvláštne. Hneď sme ju začali hľadať, ako sa k nej dostať. Nakoniec sa nám to podarilo, a potom len cez nejakú škáru v bráne sme videli, že je opustená a je v nej množstvo neporiadku,“ uviedol M. Kočan. Nasledoval kolotoč vybavovačiek, získavania povolení, súhlasov, podpisov a behania po úradoch. Tie mala na starosti hlavne Martina Adamcová. Pre samotného Maroša Kočana to znamenalo desať mesiacov práce od rána do večera. „Od čistenia, upratovania, odpaľovania, rezania a potom montáže,“ dodal Kočan. Ešte skôr, ako začali s montovaním prvej dosky, museli celý objekt zvnútra upraviť tak, aby tam už nebolo potrebné robiť ďalšie stavebné zásahy. Starý objekt betonárky postavenej v roku 1982 priniesol so sebou aj také radosti, ako upchatá kanalizácia v dĺžke niekoľkých desiatok metrov, ktoré museli dať vyčistiť. Až potom mohol prísť na rad prvý lezecký panel.

Za projektom WoodRock je Maroš Kočan (na snímke) s Martinou Adamcovou. Snímka: rov

Najvyššia indoorová lezecká stena na svete?

Momentálne majú lezci k dispozícii 13-metrové istené steny, ktoré ponúkajú 23 línií. Každá z nich ponúkne v budúcnosti minimálne dve, ale aj tri či štyri cesty. „Je tu previs, je tu aj malá strieška. Mal by sa tu nájsť každý lezec, začína­júci, aj taký, čo už má niečo odlezené,“ povedal Kočan. Lezci tu majú možnosť lezenia až do výšky 31 metrov, momentálne však ide len o industriálne lezenie. „Industriálne lezenie znamená, že sa nelezie po stavaných paneloch, ale sa lezie po konštrukcii. Je to niečo na spôsob parkúru,“ vysvetlil Maroš Kočan. V budúcnosti by aj v tejto časti mala pribudnúť klasická lezecká stena, ktorá bude najvyššou indoorovou lezeckou stenou v Európe a nie je vylúčené, že aj na svete. „Najbližšie je niečo podobné v Mníchove, ale tam majú 30-metrovú stenu, u nás by mala byť, po dobudovaní, 31-metrová lezecká stena. Nikde inde som nič vyššie nenašiel,“ dodal Kočan. Okrem lezeckej steny ponúka centrum WoodRock relax zónu, ktorá slúži aj ako minigaléria. Samozrejmosťou sú sociálne zariadenia, sprcha, šatňa a malý bar s občerstvením. Maroš Kočan má aj ďalšie plány, ale o tých je podľa neho ešte predčasné hovoriť. Jedno však naznačil – terasa s panoramatickým výhľadom na celé mesto a okolie z výšky 30 metrov. Je to však ešte hudba budúcnosti.

Rastislav Ovšonka

Sídlisko Juh v Poprade z WoodRocku. Snímka: rov