Priestor pod lanovkou v Tatranskej Lomnici chcú skultúrniť

Mesto Vysoké Tatry pripravuje rekonštrukciu parkoviska a nástupnej plochy ku kabínkovej lanovke v Tatranskej Lomnici.

Ilustračná snímka: rov

„Máme tam obrovský problém. Hore je veľké parkovisko, ktoré postavila spoločnosť TMR pre svojich klientov, na druhej strane máme tam lukratívne mestské pozemky, z ktorých mesto nemá skoro žiaden príjem a slúži skôr na také nelegálne parkovanie. Taktiež architektúra, ktorá tam je, nie je vhodná do 21. storočia,“ uviedol viceprimátor Vysokých Tatier Jozef Janiga. Ten na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva predložil štúdiu, ako by mohol tento areál v budúcnosti vyzerať. Poslanci jeho návrh podporili.

Tatranská Lomnica si to zaslúži

Rekonštrukciou a zveľadením priestoru pred kabínkovou lanovkou dôjde podľa Janigu nielen k zatraktívneniu celého priestoru, ale aj k vytvoreniu nových pracovných príležitostí. „Na druhej strane sa to vizuálne výrazne zlepší. Keď si pozrieme rôzne špičkové strediská v západnej Európe, tak zistíme, že tie prístupové zóny do stredísk sa dajú robiť oveľa komfortnejšie a krajšie,“ dodal Janiga. Tatranská Lomnica ako jedno z top stredísk si to podľa neho zaslúži. V súčasnosti sa na parkovisku a prístupovej ceste ku kabínkovej lanovke nachádzajú stánky rôznych tvarov a druhu. Každá z prevádzok si podobu upravuje podľa svojich predstáv.

Areál ostane mestský

Zámerom je, aby po rekonštrukcii celého priestoru zmizli odtiaľ „nevzhľadné“ stánky. Tie by mali nahradiť nové obchodné prevádzky s atraktívnym dizajnom. „Rozhodne chceme, aby všetky objekty boli mestské. Investorom by malo byť mesto, a to, či budeme projekt financovať cez úvery, fondy alebo zapojením budúcich nájomníkov, to je otázka ďalšej diskusie,“ uviedol Janiga. Podstatná je podľa viceprimátora skutočnosť, že poslanci dali tomuto projektu zelenú a schválili tento zámer. Podľa predloženej štúdie by mohol v priestore parkoviska vzniknúť areál, kde by sa mohli konať aj rôzne kultúrne či spoločenské podujatia.

(rov)