- Podtatranské noviny - http://www.podtatranske-noviny.sk -

Rezerva Popradu suverénne dokráčala k postupu do IV. ligy – sever.

Futbalový hodnotiaci seriál pokračuje špičkou V. ligy – podtatranskej.

FK POPRAD „B“

Dlhodobou víziou futbalového lídra v regióne FK Poprad je, aby A-tím pôsobil v najvyššej súťaži a rezerva v III. lige. Minulý rok „béčko“ nepostúpilo do IV. ligy – sever iba o skóre zo vzájomných zápasov s Hrabušicami, no tentoraz 67 bodov z 24 zápasov a unikátne skóre 109:21 na postup bohato postačilo. „Už od začiatku sezóny bolo naším cieľom postúpiť, čo sa nám podarilo v predstihu päť kôl pred koncom. Už od prvého kola sme išli naplno a predvádzali ofenzívny futbal, z ktorého sa tešili aj naši priaznivci. Výsledkom našej kombinačnej hry bola aj vynikajúca koncovka, keďže v súťaži sme nastrieľali aj najvyšší počet gólov a odprevadili našich súperov z ihriska s poriadnym debaklom. Každým víťazstvom sa náš kolektív stále utužoval a chlapci nadobúdali potrebnú motiváciu, aby kráčali v nastúpenom trende čo najďalej. Hráči si stretnutia užívali a zásluhou pevného kolektívneho ducha vytvárali spoločne aj pohodu v kabíne. Veľkým plusom bolo, že do súbojov nastúpili aj hráči A-mužstva, ktorí v II. lige nezasiahli do duelov, ale i dorastenci. Každý z mladíkov chcel výkonnostne čo najrýchlejšie rásť a nadobúdať skúsenosti, ktoré by mohol využiť v A-tíme,“ povedal tréner Mikuláš Dvorožňák, ktorý si naplno uvedomuje kvalitu svojho celku: „Napriek našej suverenite sa nám súperi z vrchných priečok snažili herne vyrovnať, no vo väčšine prípadov sa mi to nepodarilo. Moji zverenci boli na vysokej hernej a výkonnostnej úrovni, čomu protivníci vzdorovať nedokázali a ani v jednom prípade neboli na nás dostatočne pripravení. Napriek úsiliu sťažiť nám cestu k víťazstvu, väčšina z nich kondične odpadla. My sa nachádzame na vyššej úrovni a klub nám vytvára vynikajúce podmienky.“ Letná príprava je v plnom prúde, no napriek tomu, že v IV. lige – sever budú nováčikom, si Popradčania veria. „Už teraz sa sústredíme na o niečo náročnejšiu ligu, do ktorej pôjdeme opäť s herným elánom a veríme, že nezaostaneme za očakávaním. Jadro kádra sa meniť nebude a zostavu budeme dopĺňať iba ďalšími perspektívnymi hráčmi z našich tímov. Som presvedčený, že sa dokážeme pobiť o tie najvrchnejšie priečky,“ doplnil Dvorožňák. (mdc)

Popradskí futbalisti s trofejou pre víťaza V. ligy – podtatranskej v ročníku 2016/17. (Snímka: mik)

TJ TATRAN ĽUBICA

Výbornú sezónu má za sebou aj nováčik súťaže z Ľubice, ktorý s 54 bodmi za 17 triumfov a tri remízy obsadil druhú priečku. Na vydarenú jeseň Tatran nadviazal aj počas jari, ktorú síce odštartoval prehrou 5:0 v Harichovciach, no záver mu vyšiel fantasticky. „Zimná príprava prebiehala klasicky ako u väčšiny mužstiev z regiónu. Zamerali sme sa na obnovu kondície a absolvovali aj pár prípravných zápasov, kde sme doladili systém. Terény v tomto období nie sú ideálne, ale hrávali sme aj na umelej tráve, takže s vytvorenými podmienkami som spokojný. V zime odišiel Stano Hricko do Plavnice a Rado Novák do Hranovnice. Nemali sme eminentný záujem zháňať za nich náhrady, pretože káder bol kvalitný a dobre vyskladaný. Jar kopírovala jeseň a v prvých stretnutiach boli súperi kvalitnejší, ťažšie sme sa rozohrávali a potrebovali sme sa chytiť dobrým výsledkom. Podarilo sa to v 5. jarnom kole a potiahli sme sedemzápasovú víťaznú šnúru. Ešte predtým sme však doma zdolali Spišskú Belú, keď sme využili minimum príležitostí. Niekedy sme o triedu aj o dve prevýšili súpera,“ vyjadril sa tréner Jozef Hájovský, ktorý bol spokojný aj s prístupom svojich zverencov: „Nám sa podarilo trénovať trikrát do týždňa a veľa vecí sme preniesli do zápasov. Keď si chlapci dajú povedať, vieme sa pripraviť na všetkých. Každý mal svoju úlohu a plnil ju na sto percent. Na náš futbal sa dalo pozerať a ľudia museli byť spokojní.“ Letnú prípravu Ľubičania odštartovali 3. júla a pred súťažou ich preverí niekoľko prípravných duelov. Už túto sobotu to bude aj Memoriál Eduarda Benku v Hranovnici. V TJ sa chcú futbalom najmä baviť, čo potvrdil aj Hájovský: „V novom ročníku súťaže bude 16 účastníkov, takže to bude náročnejšie, ale tešíme sa na to. Postup však nie je momentálnou prioritou klubu. Chceme hrať pekný futbal, baviť divákov i samých seba. O tom je amatérska súťaž. Keď sa nám to bude dariť, tak prídu aj výsledky.“ (mik)

MŠK SLAVOJ SPIŠSKÁ BELÁ

Podtatranskú špičku narúšajú Harichovce, no hneď za nimi sú štvrtí Beľania so 45 bodmi. Väčšinu z nich však získali na jeseň a počas jari vybojovali len 17 bodov. „Zimná príprava prebehla štandardne ako po iné roky. Odišiel akurát Marián Harakaly, no veľké zmeny nenastali. Účasť chlapcov na tréningovom procese však bola o niečo slabšia. Odzrkadlilo sa to aj v jarnej časti, keď sme sa pomalšie rozbiehali a do tempa sme sa dostali až v jej druhej polovici. Za posledné tri roky to bola z našej strany najslabšia jar. Veľa gólov sme nedostávali, ale málo sme sa presadzovali strelecky. Bez skórovania sa nedá vyhrávať. Som rád, že sa aspoň štandardne umiestňujeme v prvej štvorke, aj keď občas prídu výkyvy vo výkonnosti,“ hodnotil tréner Miroslav Barnáš, ktorý vyzdvihol dve jarné stretnutia: „Posledný zápas s Levočou bol taký divoký. Vyhrávali sme 2:0, no inkasovali sme dva zlepené góly a z jasného zápasu sa stala dráma. Potom sme sa však, chvalabohu, rozstrieľali. Osobne sa mi páčil zápas v Prakovciach, kde sme hrali pekný futbal. Nemali sme síce veľa hráčov, no chlapci nastúpili odhodlane, z čoho som mal radosť. Dostali sme dva góly z pokutových kopov, ale dva krásne sme aj vsietili.“ Letná príprava Slavoja sa začala 4. júla a Beľania si veria aj v rozšírenej súťaži. „Určite sa chceme naďalej pohybovať na vrchných priečkach, aj keď to bude náročnejšie. Verím, že sa s tým popasujeme a obhájime svoje pozície. Nemyslíme striktne na postup, no pokiaľ by z toho bolo prvé miesto, rozhodli by sme sa, čo ďalej. IV. liga je neatraktívna pre ďaleké cestovanie. Naopak, teraz nás čaká množstvo derby zápasov, pretože k nám pribudol Kežmarok i Vysoké Tatry,“ dodal kormidelník Miroslav Barnáš. (mik)

Hranovničania už jeden turnaj v lete absolvovali vo Veľkej Lomnici a teraz ich čaká domáci Memoriál Eduarda Benku. (Snímka: mdc)

FK 1931 HRANOVNICA

Najlepšiu päťku súťaže uzatvárajú so ziskom 41 bodov Hranovničania, ktorí však taktiež nemali vydarenú jar. „Sezónu môžem hodnotiť iba ako úspešnú. V klube síce prevláda spokojnosť, no na druhej strane nás môže mrzieť nie príliš vydarená odvetná časť. Nevstúpili sme do nej ideálne, čo vytváralo predpoklad na zlepšovanie sa. Opak bol však pravdou, no, našťastie, vývoj ligy naše uspokojivé umiestnenie napokon neohrozil. Potešil ma herný prejav mužstva, ktoré sa v každom meraní síl snažilo pokoriť svojho súpera, čo sa nám najmä na vlastnom ihrisku aj podarilo. Súťaž bola už od úvodu vyrovnaná, zisk troch bodov nebol nikdy jednoduchý. Zápasy sa vždy vyznačovali veľkou rivalitou hráčov a napätím od prvej do poslednej minúty. Keďže vo väčšine prípadov išlo aj o derby zápasy, o víťazovi nebolo nikdy rozhodnuté,“ vyjadril sa hrajúci tréner Jaroslav Kaprál. Koncepciu V. ligy narušilo všetkým vrátane Hranovnice odhlásenie sa Spišských Vlachov. „Bolo to prekvapením nielen pre nás, ale i ostatné tímy a narušilo to regulárnosť ligy. Pre neodohrané stretnutie s nimi sme sa nedokázali dostať do potrebnej formy. O zvýšenú úroveň ligy sa postaralo hlavne „béčko“ Popradu, ktoré dominovalo, predvádzalo pohľadný futbal a vyčnievalo nad ostatnými, čím dokázalo neraz pritiahnuť na štadión aj množstvo divákov. To síce neumožnilo, aby sa do boja o postup zapojili ostatní, ale pre nás to nebol problém, pretože bodové rozdiely boli minimálne a až do konca sme aj my súperili o čo najlepšie výsledky. Spoločne sme ťahali za jeden koniec povrazu a nikoho z nášho klubu ani z priaznivcov sme nesklamali,“ dodal Kaprál. (mdc)