SFZ zainvestuje aj do štadióna v Spišskej Novej Vsi

V Spišskej Novej Vsi opravia štadión

Mesto Spišská Nová Ves získa 750-tisíc eur na rekonštrukciu štadióna. Rozhodla o tom Konferencia Slovenského futbalového zväzu na svojom poslednom rokovaní. Spišská Nová Ves nahradí v projekte rekonštrukcie a modernizácie futbalových štadiónov Lučenec, kam mala dotácia pôvodne smerovať. Mesto len prednedávnom uzavrelo majetkovo-právny spor o vlastníctvo štadióna. Na projekt NTC SFZ v Poprade poputuje 150-tisíc eur. Rozhodla o tom Konferencia SFZ, ktorá sa konala v Poprade.

Výsledky tohtoročného sčítania sú známe. Snímka: jg

Kamzíkov v Tatrách je mierne menej

V celých Tatrách sa počas júnového spočítania pohybovalo celkovo 1 042 kamzíkov, z toho bolo 138 tohtoročných mláďat, čo je viac ako trinásť percent. V porovnaní s vlaňajškom je to približne o sto kusov menej. Nižšie počty si lesníci zo Štátnych lesov TANAP-u vysvetľujú veľkými horúčavami, kedy sa kamzíky skrývajú pred slnkom. Na slovenskej strane Tatier bolo 746 kamzíkov, z toho 91 mláďat. Najväčšie čriedy boli v Belianskych Tatrách, ale aj pod Kriváňom. Okrem kamzíkov napočítali aj 17 medveďov.

Bude kemp pre mladých futbalistov

V Liptovskej Tepličke sa v júli uskutoční 2. ročník letného futbalového tábora pod názvom 1. Podtatranský futbalový kemp. Turnus od 9. do 14. júla je určený pre deti od 10 do 12 rokov, pre deti od 7 do 9 rokov je určený turnus od 16. do 21. júla. Kemp je formou denného alebo aj pobytového tábora. Kemp vedú tréneri Tomáš Melničuk a Adrián Tropp. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na facebookovej stránke kempu alebo na t. č. 0911 471 550.

Otvorili desiate centrum

V Poprade pribudlo desiate denné centrum pre seniorov. Nachádza sa na sídlisku Juh na Ulici L. Svobodu, v objekte bývalej polikliniky. Denné centrum bolo otvorené v nevyužitých mestských priestoroch, ktoré naposledy slúžili ako krajčírska dielňa. Na popradskom sídlisku Juh žije viac ako polovica popradských dôchodcov. Na začiatok bude denné centrum na Juhu otvorené vždy v piatok a v pondelok. Rekonštrukcia priestorov spolu s vnútorným vybavením stáli samosprávu 67-tisíc eur.

Mimoriadne sa zídu poslanci

Na mimoriadnom zasadnutí sa v utorok o 13.00 h zídu poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade. Poslanci majú na programe zapojenie sa mesta do medzinárodného projektu v rámci programu Interreg. Zároveň by mali schváliť jeho spolufinancovanie. V programe majú aj návrh na zmenu rozpočtu mesta na rok 2017. Pôvodne sa mali poslanci zísť až v závere augusta na riadnom zasadnutí.

Belianske Tatry. Snímka: archív mesta Spišská Belá

Turisti uviazli na Havrane

V nedeľu popoludní požiadali Horskú záchrannú službu o pomoc dvaja turisti poľskej a anglickej národnosti vo veku 28 a 36 rokov. Pri schádzaní z Havrana v Belianskych Tatrách sa dostali do neschodného a ťažko prístupného terénu, odkiaľ sa nedokázali dostať vlastnými silami. Za pomoci vrtuľníka oboch turistov záchranári evakuovali z terénu a dopravili ich na Strednicu v Ždiari. Turisti sa nachádzali mimo turistického chodníka, keďže ani na jeden z vrcholov Belianok nevedie značkovaný chodník.

Papagáj sa chystá na EĽRO

Klub železničných historických vozidiel z Popradu pripravil v spolupráci s mestom Kežmarok pre návštevníkov festivalu Európske ľudové remeslo jazdy s parným rušňom Papagáj. Vlak pôjde v sobotu 8. júla o 9.10 h zo Svitu, Poprad 9.30 h, a v Kežmarku bude medzi 9.55 až 11.45 h, kedy odíde do Popradu. Druhá jazda bude mať začiatok v Poprade o 13.50 h, v Kežmarku bude medzi 14.15 až 17.45, kedy odíde do Popradu, príchod do Svitu bude mať o 18.25 h. Lístok do Kežmarku stojí 2 eurá, zo Svitu 3 eurá.

Rekordná vynáška na Zbojníčku

V závere júna padol vo Vysokých Tatrách jeden nosičský rekord. Nosič Vladimír Hižnay vyniesol na Zbojnícku chatu vo Veľkej Studenej doline dve veľké plynové bomby s celkovou hmotnosťou 143 kilogramov. Prekonal tak 40 rokov starý rekord Ladislava Kulangu, ktorý na Zbojníčku vyniesol vynášku s hmotnosťou 140 kilogramov. Rekord padol vo štvrtok 22. júna. Vynášku začal na Hrebienku ráno o 4.00 h a po takmer desaťhodinovej vynáške zložil svoj náklad pri Zbojníckej chate.

Z filmu Sloboda pod nákladom. Snímka: K2 Studio

Vyhlásia zbierku na sochu

Dnes o 16.00 h sa v Spišskej Belej zídu poslanci mestského zastupiteľstva. Poslanci budú rozhodovať aj o vyhlásení dobrovoľnej zbierky na znovuosadenie sochy M. R. Štefánika, vypočujú si tiež informáciu o výsledkoch hodnotenia projektov participatívneho rozpočtu, ako aj informáciu o získaných štátnych dotáciách a grantoch. Najnovšie mesto získalo 140-tisíc na zateplenie budovy ZŠ M. R. Štefánika. Spoluúčasť mesta bude 30-tisíc eur. Poslanci sa oboznámia aj  prípravou výstavby hokejbalovej haly.

Čiastočná uzávierka križovatky

Do konca augusta potrvá čiastočná uzávierka cesty III/3080 v prieťahu mesta Poprad na križovatke ulíc Slovenského odboja a Karpatskej. Uzávierka je vyznačená prenosným dopravným značením a doprava je riadená prenosnou svetelnou signalizáciou. Kvôli stavebným prácam je zároveň úplne uzavretý krátky úsek Karpatskej ulice. Dôvodom je výstavba kruhového objazdu, ktorý je podmienkou pre otvorenie supermarketu Kaufland pri autobusovej stanici.