Street workout do Liptovskej Tepličky prilákal aj Mexičana

V sobotu sa konal už 3. ročník Tatranského pohára v street workoute.

Hrazda v disciplíne freestyle. (Snímka: mik)

Súťažiaci v tomto športe predvádzajú rôzne druhy cvikov na špeciálnom ihrisku vybavenom (laicky povedané) preliezačkami. Tvárou tohto športu je v Liptovskej Tepličke Štefan Kondula, ktorý stojí aj za vybudovaním zázemia pre street workout v obci i za organizáciou všetkých troch Tatranských pohárov. Tomuto minoritnému športu sa venuje aj aktívne, no v sobotu nesúťažil a venoval sa organizačným povinnostiam. Najvážnejší problém nastal ešte pred samotným začiatkom, ktorý sa musel pre dážď posunúť, a tým sa natiahlo aj celé podujatie. Slnko však predsa len vyšlo a pretekári si mohli zasúťažiť v príjemnom počasí. „Prišlo niečo okolo päťdesiatky pretekárov, zrejme ich odradilo počasie, ale predstavilo sa oveľa viac Poliakov. Videli sme aj športovcov z českej Karvinej a Oscara Fernandeza z Mexika. Zrejme si pozrel facebookovú udalosť, osobne sme ho nepozývali, prišiel sám od seba. Zo Slovákov súťažili pretekári z miest Košice, Snina, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Trenčín, Trnava, Rožňava, Levice, Levoča, Poprad či Svit. Z domácej Liptovskej Tepličky to boli Klaudia Glejdurová, Ema Mlynárová, Alexandra Koreňová, Tobias Paračka a Marek Jurčík,“ predstavil účastníkov Štefan Kondula.

Street workout láka aj dievčatá z Liptovskej Tepličky. (Snímka: mik)

S pridanou záťažou

Program sa nakoniec trochu prehodil a prvé boli silové disciplíny.  Weighted spočíva v zhyboch na hrazde s pridanou váhou 32 kg a dipy na bradlách s pridanou váhou 48 kg a počíta sa počet opakovaní. Medzi mužmi do 75 kg zvíťazil Marek Matis, druhý skončil Pavel Gorskiv a tretí Jakub Sloták. Kategóriu nad 75 kg ovládol Poliak Lukasz Milczuk pred Romanom Klanduchom a Adamom Austerom. Maksym Riznyk triumfoval medzi mužmi nad 85 kg, druhú priečku obsadil Konrád Helman a tretiu Boris Petrakovič. Ženy mali na hrazde 4 kg a na bradlách 8 kg navyše. Vyhrala Barbora Mžyková pred Zuzanou Novou a Naďou Kučerovou. V disciplíne King of muscule-up sa počíta počet príťahov nad hrazdu. V tejto súťaži zvíťazil Marek Matis, druhý skončil Lukasz Milczuk a tretí Dávid Letovanec.

Bradlá v disciplíne freestyle. (Snímka: mik)

Glejdurová doma opäť druhá

Divácky najatraktívnejší je Free­style, teda voľná zostava akrobatických prvkov bez pridanej váhy. Porota hodnotí prevedenie statiky, dynamiku a celkový dojem.  V kategórii mužov do 75 kg bol najpresvedčivejší Andrej Hurajt, druhé miesto patrí Samuelovi Figúrovi a tretia Cezary Dymkowskymu. Poliak Mateusz Milczuk vyhral freestyle nad 75 kg pred Konrádom Helmanom a Dávidom Letovancom. Domáca majsterka Slovenska Klaudia Glejdurová nestačila medzi ženami na Češku Kateřinu Weisserovú a tretia skončila Veronika Greinerová.

Aktuálnej majsterke Slovenska z Liptovskej Tepličky Klaudii Glejdurovej stále chýba prvenstvo z Tatranského pohára. Na premiérovom ročníku skončila tretia a potom pridala dve druhé miesta. (Snímka: mik)

Neznámy šport treba spopularizovať

„Som veľmi spokojný, že nakoniec vyšlo dobré počasie. Nečakal som, že bude až taká konkurencia. Bolo to veľmi vyrovnané, porota sa niekedy nevedela rozhodnúť a vo free­style sa ešte jedno kolo nadstavovalo. Pri silových súťažiach museli byť na konci aj rozstrely, keďže účastníci mali rovnaké počty opakovaní. Viacerých ľudí zrejme odradilo počasie, ale keď sa vyjasnilo, prišli sa pozrieť aj ľudia z obce Mnohí však tento šport nepoznajú, no nevedia, o čo prichádzajú,“ zhodnotil Štefan Kondula, ktorý chce street workout pod Tatrami naďalej propagovať: „Určite chcem organizovať aj 4. ročník, ale už vo väčšom aj so sprievodným programom. Skúsime zavolať zahraničných hostí známych zo Svetového pohára, prípadne aj tanečné skupiny, ktoré by to spestrili.“

Michal KLEIN