Turisti pozor, chodník z Hrebienka ohrozujú padajúce skaly a stromy

Pohyb po časti červeno značeného chodníka od Hrebienka smerom na Studené doliny je na vlastné riziko. Mali by ste využiť obchádzku.

Turisti by mali využiť obchádzku popri Bilíkovej chate a Rainerovej útulni. Snímka: jat.

Jednu z najfrekventovanejších turistických trás v Tatranskom národnom parku ohrozujú padajúce skaly a stromy. Na nebezpečenstvo v teréne upozorňujú aj informačné tabule. Štátne lesy TANAP-u zatiaľ odporúčajú obchádzku, ale v prípade, že sa podmienky zhoršia, nie je vylúčené, že obľúbenú turistickú trasu uzavrú. Po úseku sa pohybujete na vlastné riziko.

Túru si predĺžite

„Turisti by v záujme vlastnej bezpečnosti mali radšej využiť obchádzkovú trasu, ktorá vedie z Hrebienka popri Bilíkovej chate a pokračuje ďalej po zelenej značke okolo Vodopádov Studeného potoka a modrej až k Rainerovej útulni. V porovnaní s červeno značenou trasou je obchádzka dlhšia o približne dvadsať minút,“ hovorí koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u Martina Petránová.

Môže za to lykožrút

Situáciu spôsobilo premnoženie podkôrneho hmyzu. „Degradácia lesa vplyvom šírenia lykožrúta je v tomto úseku veľmi vysoká. Od roku 2006 tam pribúda počet odumretých stromov – aj vyvrátených vetrom, aj napadnutých lykožrútom. Stromy, ktorý napadne lykožrút, po dvoch rokoch strácajú stabilitu. Padajú a hromadia sa kmene na jednom mieste,“ hovorí lesník ŠL TANAP-u so zameraním na problematiku poškodzovania lesa podkôrnym hmyzom Ján Ferenčík. Prvá príčina zlého stavu je podľa neho to, že po veternej kalamite pováľané kmene ostali ležať tak, ako popadali. „Niektoré z nich sa v kritickom bode nachádzajú tesne nad turistickým chodníkom. Najmä keď poprší a kmene sú šmykľavé, môže dôjsť k samovoľnému pohybu. Kmene pri pohybe môžu uvoľniť aj skaly, a to už znamená veľmi veľké riziko,“ pokračuje Ferenčík.

V prípade, že sa podmienky zhoršia, nie je vylúčené, že obľúbenú turistickú trasu budú nútené Štátne lesy TANAP-u v záujme bezpečnosti návštevníkov Tatranského národného parku uzavrieť.

 

Martina Petránová
hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u

Zásah bez pečiatky nejde

Problémom v riešení situácie je zonácia TANAP-u. Nebezpečný úsek je v piatom, najprísnejšie chránenom území, kde sú akékoľvek zásahy v lese vylúčené. Bez povolení a výnimiek nemôžu podľa Ferenčíka Štátne lesy TANAP-u urobiť nič. „Okolie turistického chodníka budeme monitorovať. Podľa toho, ako sa bude situácia vyvíjať, podnikneme ďalšie kroky. V prípade, že sa podmienky zhoršia, nie je vylúčené, že obľúbenú turistickú trasu budú nútené Štátne lesy TANAP-u v záujme bezpečnosti návštevníkov Tatranského národného parku uzavrieť,“ uviedla Petránová.

(jat)