Cyklistický Horal oslávil „dospelosť“ ako európsky šampionát

Podtatranský región hostil Horal weekend 2017.

ELIMINATOR si vyskúšal aj Štefan Pčola. (Snímka: mik)

Tradičný horsko-cyklistický Horal trochu obmenil koncepciu a okrem mesta Svit pridalo ruku k dielu aj mesto Poprad. Námestie sv. Egídia totiž hostilo novinku na Horale, ktorou bol ELIMINATOR – piatkové 700 m dlhé šprinty na horských bicykloch. Kvalifikáciu, ale i finále ovládol Branislav Gašparík z Top Sport Team-u, druhý skončil Popradčan Adrián Babič z Cyklistického tímu Firefly a tretí Pavol Žídek taktiež z Top Sport Team-u. Súťažil aj známy cyklotrialista z Popradu Štefan Pčola. Medzi ženami vyhrala Poľka Marta Turoboś pred Češkou Vendulou Kuntovou a Mariliis Mőttus z Estónska. Kristína Tichá z Dohnian triumfovala v kategórii dorasteniek, Košičan Matej Cibula v žiakoch a Jakub Suržin z CykloSpiš v kadetoch.

Na Horale nechýbali ani domáci pretekári ako napríklad Igor Rusko. (Snímka: mik)

Od Krejzi po Dejzi

Cyklistické dianie sa v sobotu presunulo do tradičnej lokality na trasy vo Svite a okolí, teda na Škoda Horal MTB maratón. Na piatich tratiach súperilo 846 pretekárov (764 mužov a 108 žien). Časom 6.41 h na najdlhšej Krejzi na 134 km s prevýšením 4 500 m triumfoval 40-ročný Čech Karel Hertl. Lejzi na 73 km a prevýšenie 2 500 m zvládol najrýchlejšie Slovák Patrik Kuril s časom 3.30 h a zo žien prišla prvá Maďarka Monika Kiss. Slovák Radovan Bíroš vyhral Senzi na 43 km a najrýchlejšou ženou bola Poľka Marzena Janczarska. Ízi na 28 km najlepšie zvládla Natália Glajzová a z mužov bol najlepší vekom len kadet Samuel Hollý z CKM Poprad. Najkratšou traťou bola Dejzi, určená pre rodiča s dieťaťom, a po 17 km zvíťazili Cyril a Jakub Vavrošekovci  z Kežmarku. Žiaľ, zapotili sa aj zdravotníci pri dvoch vážnejších úrazoch a v množstve drobných poranení.

Hertlov čas zo soboty na 134 km Ferreira prekonal o necelú hodinu. (Snímka: mik)

Zlato ide do Portugalska

Trasy Krejzi a Lejzi museli ostať pripravené aj na nedeľu, pretože práve na nich sa odohrávali súboje 244 horských cyklistov z 25 krajín o majstrov Európy v MTB maratóne. Už o ôsmej ráno vyrazilo na trať 103 mužov kategórie Elite na 134-kilometrovú púť za medailami. Bonbónikom pre nich bola Kráľová hoľa so svojským počasím. Na vrchole bolo 5 °C, hmla a mokro. Čas 5.43 h Portugalčana Tiaga Ferreiru postačil na prvenstvo pred rakúskym majstrom sveta Albanom Lakatom a tretí skončil Karl Platt z Nemecka. „Veľa som trénoval posledné 3 – 4 týždne, kým som sem prišiel a som veľmi šťastný, že som vyhral. Trať bola náročná, ale mne sadla. Nebola až taká technická, ale skôr fyzicky náročná. Zaujímavé to bolo najmä pri stúpaní po daždi v blate,“ povedal minuloročný majster sveta a novopečený majster Európy Ferreira.

Martin Haring sa pod šesť hodín tesne nevošiel. (Snímka: mik)

Najlepším zo slovenských želiezok v ohni bol celkovo 15. člen Dukly Banská Bystrica Martin Haring: „Sychravé počasie mi vyhovuje viac ako 30 stupňov. Spŕchlo len trošku, nebol to úplný lejak. Nikto z favoritov nechcel mrhať silami, lebo si uvedomoval, že je to dlhé a náročné. Prvá selekcia nastala niekde od stúpania na 20. km, kde sa utvorila 15 až 20-členná skupina, ktorá išla až na Kráľovu hoľu, kde sa to potrhalo na menšie skupinky. Zima nebola, ale pre hmlu bolo vidieť tak na päť metrov. Nevedel som, kde by som sa mohol pohybovať v tej konkurencii, ale časovo som chcel ísť pod šesť hodín, čo sa mi síce tesne nepodarilo, ale výsledkovo je 15. miesto v poriadku. Možno sa to dalo aj o dva fleky lepšie. Neviem, či som vôbec niekedy išiel na Slovensku v reprezentačnom drese, takže som veľmi šťastný a len uvítam, keď bude takých príležitostí viac. Do ďalších rokov je na zamyslenie, či tu nespraviť nejaký UCI etapák, príp. maratón UCI. Na mieste organizátorov by som sa po týchto vydarených majstrovstvách Európy uberal týmto smerom.“ Dlhšiu trať absolvovali aj dve najmladšie kategórie mužov Masters. Medzi 30 až 34-ročnými zvíťazil Čech Adam Pilčík a medzi 35 až 39-ročnými Španiel Javier Busto Ramos.

Trojica najlepších mužov Elite kategórie. (Snímka: mik)

Tituly aj pre Podtatrancov

Ženy, veteránky i veteráni nad 40 rokov súperili na 78 km. Majsterkou Európy Elite sa stala Rakúšanka Christina Kollmann, druhá bola Španielka Claudia Cortina Galicia a bronz brala Poľka Angelika Tazreiter. Znalosť domácej trate využilia na prvenstvo v kategórii Masters žien 30 až 34 Sviťanka Barbara Škandíková, 35 až 39 vyhrala Talianka Patrizia D’Amato, 40 až 44 jej krajanka Lorena Zocca, 45 až 49 Nemka Katrin Schwing, 50 až 54 ďalšia Talianka Sala a 55 až 59 Rakúšanka Roswitha Hense-Simenko. Túto trať však najrýchlejšie v kategórii Masters mužov 40 až 44 za 3.20 h zvládol Popradčan Ján Halík, 45 až 49 vyhral Talian Fabrizio Pezzi, 50 až 54 jeho krajan Gilberto Perini, 55 až 59 Nemec Matthias Ball, 60 až 64 ďalší Talian Marcello Bartolozzi, 65 až 69 Švéd Kjell Friberg a kategória nad 70 rokov nemala zastúpenie. Nedeľa okrem európskej elity však patrila aj deťom v rámci populárnej Detskej Tour Petra Sagana, ktorá vo Svite nemohla chýbať.

Po vyhlásení ženskej Elite kategórie znela rakúska hymna. (Snímka: mik)

Záverečné hodnotenia

„Osemnásť rokov sme usilovne pracovali. Horal sa z plienok dostal do veku dospelosti a stal sa kvalitným podujatím, ktoré znesie svetové kritériá. Horal priniesol cyklistiku medzi široké vrstvy obyvateľov nášho regiónu. Vďaka nemu mnohí začali bicyklovať,“ povedal riaditeľ pretekov Ivan Zima a slovo dostal aj primátor Svitu Miroslav Škvarek: „Osemnásť rokov je už dospelý vek a európsky šampionát k tej osemnástke patrí. Úsilie nadšencov, ktorí s tým začali, sa teraz pretavilo do významného podujatia. Pre Svit a pre región to znamená veľa, pretože je to pocta tunajším ľuďom. Podtatranský región, mestá Svit i Poprad sa určite trochu zviditeľnili. Svit sa opäť ukázal na športovej mape. Pripravovalo sa to dva roky a najnáročnejšie boli posledné mesiace. Najťažšie je zohnať peniaze a v marci sme z toho mali hlavu v smútku. Dokonca sme špekulovali, že to zastavíme, ale dobre to dopadlo. Minulý rok sme tu mali Majstrovstvá Európy v rybolove, teraz ME v cyklomaratóne a v septembri nás čakajú Majstrovstvá sveta v rybolove.“ Dvojicu domácich Sviťanov v záverečnom hodnotení doplnil aj prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara: „Vždy ma teší, keď sa v cyklistike udeje niečo pozitívne a majstrovstvá Európy vo Svite ukázali aj kvalitu organizátorov. Za tých 18 rokov sa veľa naučili a za posledné roky to bol možno aj najlepší šampionát. Ivan Zima a Richard Gross, ktorí sú dušou Horalu, nás asi pred dva a pol rokom oslovili, či by to šlo. V rámci našich kompetencií i kontaktov sme zistili, že na rok 2017 je kandidátom talianska Sicília, ale tam neboli ochotní urobiť kategóriu Masters a preto sme ich pretlačili. Potom už bolo na organizátoroch, ale aj na zväze, zohnať najmä finančné prostriedky. Ľudia sú ochotní, ale niektoré veci sa nedajú robiť na báze dobrovoľnosti a musia sa zaplatiť. Po Dohňanoch 2011 sme potvrdili, že vieme zorganizovať preteky a postarať sa o zahraničných jazdcov. Držím palce organizátorom vo Svite, aby im vyšli aj ďalšie ročníky a možno sa im sem podarí o pár rokov takéto podujatie opäť dotiahnuť.“

Michal KLEIN