Editorial: Keď si lož vyjde na prechádzku

 

Pokojnú letnú atmosféru nám narúša len pár ojedinelých úkazov. Konkrétne nám v redakcii napríklad budovanie blízkeho supermarketu, keďže deň bez niekoľkohodinového ra-ta-ta-ta ťažkých strojov si už ani nevieme predstaviť. Vydržať v kancelárii bez otvoreného okna bolo v horúčavách tiež nemožné, a tak neostávalo iné, ako sa obrniť trpezlivosťou. V mediálnej oblasti zase rozruch vyvolala fotka ženy v burkinách kúpajúcej sa v popradskom akvaparku, ktorá sa dostala až do celoslovenských správ. Osobne na tom nevidím nič zlé a myslím si, že náš región má omnoho iné a zásadnejšie problémy, ktoré je potrebné riešiť.

Napríklad také župné voľby. Iste ste si všimli, že popri cestách nám pomaly, ale isto pribúdajú billboardy kandidátov na poslancov či dokonca predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Štatistiky hovoria, že o túto tému voliči veľký záujem neprejavujú, v roku 2013 sa v prvom kole volieb do vyšších územných celkov k urnám dostavil len približne každý piaty z nás. Je to škoda, pretože tieto voľby majú špecifickú príchuť práve pre nás, ľudí žijúcich v regiónoch. Na rozdiel od parlamentných volieb máme možnosť mnoho kandidátov poznať aj osobne. Máme možnosť zhodnotiť ich doterajšiu prácu nielen na základe veľkolepých sľubov pár mesiacov pred voľbami, ale aj v predchádzajúcich rokoch.

Skočím teraz trochu do inej oblasti, ale bude priamo súvisieť s predchádzajúcimi riadkami. Bola som minulý týždeň na otvorení Letného kina na Kežmarskom hrade. Okrem hlavného filmu Aj dvaja sú rodina, ktorý stojí za zhliadnutie, organizátori premietli aj krátky animovaný predfilm Lež na procházce. Hovorí o tom, ako často sa aj v mediálnej oblasti Lož oblieka za svoju sestru Pravdu, aby tým manipulovala mienku ľudí. Výborný film s ešte lepšou myšlienkou. Spomenula som si naň pri písaní editoriálu preto, že pri výbere toho správneho kandidáta do volieb je naozaj prepotrebné rozlišovať nenápadnú a tichú Pravdu pred navoňanou a vyblýskanou Lžou. Na rozhodnutie a utriedenie faktov máme ešte pár týždňov. Je dôležité to urobiť, pretože aj keď Prešov nespadá do nášho regiónu, má moc priamo a významne ho ovplyvniť.

Mária MLAKOVÁ