„Kamzíci“ sú na vrchole záťaže, koncom týždňa absolvujú jubilejný Tatranský pohár

Hokejisti spod Tatier minulý týždeň odohrali tri prípravné duely.

Odveta vo Zvolene Popradčanom nevyšla. (Snímka: archív/mik)

Na prvý z nich a tretí v príprave celkovo vycestovali v utorok do Zvolena, kde však prehrali 5:1. Za domácich sa presadili Obdržálek, Novák, Asuchak, Chovan i Cútt a čestný zásah „kamzíkov“ zaznamenal obranca Peter König v polovici stretnutia. Vo štvrtok si Popradčania zmerali sily doma s Liptovským Mikulášom, no aj tentoraz sa z triumfu tešil ich súper. Po góloch Štraucha, Vandasa a Bondru síce „kamzíci“ vyhrávali 3:0, no Jakub Sukeľ, Tabaček, Števuliak, Laco a Branislav Rapáč nakoniec výsledok otočili na 3:5. „Boli to pre nás smerodajné zápasy, kde sa ukázali nedostatky. Chlapci, ktorí majú mužstvo ťahať, musia pridať. Nechcem sa ich zastávať, ale tento týždeň prišiel vrchol únavy, čo bolo cítiť. Ťahali sme za kratší koniec, súperi ľahšie korčuľovali, pretože neboli v takej veľkej záťaži. Aj preto sme prehrali,“ hodnotil Marcel Ozimák

Minulú sezónu ešte občas nosil mladý Štrauch hokejky, proti Rumunom dostal kapitánske céčko. (Snímka: mik)

Žiadni „vidláci“

Popradský tréner musel hneď na ďalší deň zložiť zostavu na súboj s rumunskou Csíkszeredou. Išlo prevažne o zostavu mladíkov a „céčko“ na hrudi mal iba 23-ročný Štrauch. Napriek tomu Podtatranci na ľade dominovali a vyhrali 8:2. Dva góly zaznamenal Matej Paločko i Abdul, po jednom pridali Vikharev, Rusina, Bogoslovskij či Bondra a za hostí skórovali Fodor s Fabušom.

Jindřich Abdul sa prvýkrát v popradskom drese presadil aj strelecky. (Snímka: mik)

„V dnešnej dobe už vie korčuľovať a hrať každý. Človek si možno povie, že Rumunsko – to budú nejakí „vidláci“, ale hokej sa hrá aj tam. Určite nie na úrovni ako tu, veď aj bolo vidieť, že sme ich suverénne prehrávali. Zápas mi chutil, konečne som sa gólovo presadil. V predošlých dueloch som mal veľa šancí, ale nedarilo sa mi ich premeniť. Teraz som prakticky celú prvú tretinu vynechal, pretože v druhom striedaní sa mi puk odrazil do tváre a mám zašité celé ústa zvonku aj zvnútra. Do druhej časti som však naskočil s chuťou a strelil dva góly. Asi ma budú musieť šiť častejšie, aby mi to tam padalo. Potom súper stratil psychické sily a stretnutie sa dohrávalo na jednu bránu,“ vyjadril sa Jindřich Abdul.

Vladimir Bogoslovkij (vľavo) v súboji s Tomášom Brňákom. (Snímka: mik)

Jubilejný Tatranský pohár

Od utorka „kamzíkov“ čakajú prvé turnajové skúšky. Najskôr otvoria na domácom ľade od 19.00 h slovensko-maďarský Višegrad Cup proti Féherváru a od štvrtka do nedele sa môžete tešiť na 70. Tatranský pohár, kde sa v skupine A stretnú Poprad, maďarský Dunaújvárosi a nemecký druholigista Bayreuth. B skupinu vytvoria Košice, francúzske Nice a bieloruský Junosť Minsk. „Som rád, že tradícia ostala zachovaná a môžeme usporiadať už 70. ročník Tatranského pohára. Bude vo formáte šiestich mužstiev, ktoré možno nebudú top európskej kvality, ale majú čo ponúknuť. Turnaj bude kvalitný a prinesie skvelý hokej. Dúfam, že ľudia si cestu na štadión nájdu a pozývam ich, aby prišli povzbudiť našich chlapcov, aby si to užili a verím, že sa nám podarí Tatranský pohár vyhrať,“ vyjadril sa riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurinyi ml., ktorý sa turnajom zaoberal už od januára: „Pozvánky sme posielali rôznym tímom, pričom prioritou boli mužstvá KHL. Tá však začína už koncom augusta a keby sme ich sem chceli dotiahnuť, termín by sme museli zvoliť na začiatok mesiaca, čo však nebolo priechodné. Rozpracovaní boli i Švajčiari či poľský Krakov, ale budú hrať Ligu majstrov, ktorej termíny kolidujú s Tatranským pohárom. Mrzí ma, že nepríde český klub. Dohodnuté boli České Budějovice, no na poslednú chvíľu sa to zmenilo. Slovo však od začiatku držal náš rival HC Košice. Urobili veľa zmien v kádri aj vo vedení, ktoré začalo aktívne spolupracovať s fanklubom, takže verím, že príde aj ich fanklub.“ Hokejoví priaznivci majú v čerstvej pamäti minulý ročník, kde sa predstavili atraktívne kluby zo Švédska, Fínska či Českej republiky, ktoré nasadili zrejme privysokú latku na miestne podmienky. „Posledný ročník sme vyhodnocovali aj v rámci finančných nákladov a musíme robiť to, na čo máme. Teraz sme si toľko prostriedkov pre top mužstvá nemohli dovoliť uvoľniť. Sú to obrovské náklady a aj mužstvá, ktoré prídu, budú stačiť a sú pre nás atraktívne. Nerobili sme to preto, aby sme tu dali „slabšie“ tímy, aby sme vyhrali pohár. Či je to Lahti alebo Dunaújvárosi, to je jedno. V rámci prípravy ide o to, aby sme optimálne zložili káder na sezónu. Samozrejme, potešilo by ma, keby sme 70. ročník vyhrali,“ vysvetlil Jurinyi.

Zatiaľ bez škrtov

Stretnutia v rámci Višegrad Cup-u, Tatranský pohár i turnaj vo Francúzsku budú pre popradských hokejistov finálnou fázou letnej prípravy. „Pomaly začneme skladať pätorky, ktoré si predstavujeme na ligu a takto budeme pokračovať až do 8. septembra, kedy hráme majstrovský zápas v Žiline. Zatiaľ nebudeme robiť žiadne škrty. Sme trpezliví aj keď s niektorými možno nie sme spokojní v rámci výkonu na ľade, ale ťažko sme trénovali a záťaž sa prejavila, čo by malo ustúpiť. Už ide do tuhého, nedá sa na nič vyhovárať, chalani nastúpia na ťažké duely. Z týchto turnajov vzíde mužstvo, ktoré nastúpi na prvý ligový zápas. Ambície sú najvyššie. Chceme byť prví, chceme hrať dobrý útočný hokej, dodržiavať systémové veci či signály a nacvičiť si presilové hry. To je prvoradá úloha, pretože doteraz sme na tom nepracovali,“ ozrejmil situáciu tréner Ozimák.

Michal KLEIN