Kandidatúru ohlásil ďalší záujemca o post prešovského župana

Vynovili detské ihrisko

Pri Belianskom rybníku pribudol nový kolotoč, dve nové váhadlové hojdačky, dve nové pružinové hojdačky, malý domček či šmýkačka pre najmenších. Tie nahradili staré, už nebezpečné prvky. Ide o iniciatívu Občianskeho združenia Moje mesto Spišská Belá v spolupráci s mestom a dobrovoľníkmi. Projekt bol realizovaný v rámci participatívneho rozpočtu mesta Spišská Belá. Pri Belianskom rybníku, na začiatku cyklotrasy do Tatranskej Kotliny tiež vznikla nová služba – požičovňa bicyklov.

Immaculatu z Matejoviec sa už opravuje

Takmer 300 rokov stará socha Immaculaty z Popradu-Matejoviec je už v rukách akademického sochára a reštaurátora Štefana Kovaľa. Jeho úlohou bude zreštaurovať pôvodnú sochu, ale aj vyrobiť kópiu, ktorá bude osadená na pôvodnom mieste, pri rímskokatolíckom kostole. Originál by mal byť umiestnený v Matejovciach tak, aby už nepodliehal vplyvom počasia. Na obnovu sochy aj s podstavcom vyčlenilo mesto v rozpočte 70-tisíc eur. Ide o rovnaký spôsob, akým bola obnovená Immaculata v Sp. Sobote.

Spomienka na Ľubické Kúpele

Združenie za obnovu obce Ľubické Kúpele a Družstvo Javorina Ľubické Kúpele pripravujú na nedeľu 20. augusta 26. ročník stretnutia rodákov z vysťahovanej obce Ľubické Kúpele. Na stretnutí bude možnosť podpísať sa na petičnú listinu za urýchlené vydanie nehnuteľností pôvodným vlastníkom a dedičom v bývalom Vojenskom obvode Javorina. Na stretnutí bude aj výstava fotografií a dokumentov z obce Ľubické Kúpele v priestore altánku, ktorý sa nachádza na začiatku obce. Začiatok stretnutia je o 11.00 h.

V Spišskej Starej Vsi pribudol fitness park

V Spišskej Starej Vsi pribudol nový exteriérový fitness park. Ihrisko je určené hlavne mládeží a dospelým. Vo fitness parku je umiestnených šesť exteriérových fitness prvkov, ktoré slúžia na posilňovanie rôznych svalových partií v oblasti brucha, bedrovej oblasti, horných a dolných končatín. Slúžia k precvičovaniu celého tela bez vynaloženia veľkej námahy, len za pomoci vlastnej hmotnosti a bez trénera. Vybudovanie fitness parku mesto realizovalo z vlastných zdrojov, z rozpočtu mesta.

Županom chce byť aj František Bednár

Najnovším kandidátom na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja je Popradčan František Bednár, ktorý kandiduje za stranu NAJ. Kandidatúru oznámil v pondelok na tlačovej besede v Prešove. František Bednár zároveň vyzval súčasného župana Petra Chudíka, aby vo voľbách v roku 2017 nekandidoval.

Súťažte o lístky na Country Weekend v Šuňave

V sobotu a nedeľu sa v Šuňave uskutoční už 19. ročník podujatia Country Weekend Šuňava. V sobotu začína program o 14.00 h, v nedeľu už o 13.00 h. Pri tejto príležitosti vám v spolupráci s obcou Šuňava prinášame súťaž o lístky na toto podujatie. Napíšte nám do štvrtku do 12.00 h odpoveď na otázku na e-mail redakcia@podtatranske-noviny.sk Aké zviera sa nachádza v erbe obce Šuňava? Správne odpovede odmeníme vstupenkami na Country Weekend Šuňava.

Nebezpečie vzniku požiaru

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Poprade v súlade so zákonom o ochrane pred požiarmi vyhlásilo čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme – 50 m od hranice lesného pozemku, v územnom obvode okresu Poprad až do odvolania. V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. V lese sa zakazuje najmä fajčiť, vypaľovať trávu, kry a stromy a spaľovať horľavé látky v lesoch.

Turisti „vďaka“ skratke zablúdili

V nedeľu popoludní zasahovali záchranári Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji. Pomoc potrebovala rodina, ktorá zišla z turistického značeného chodníka a zablúdila. Rodina prešla cez tiesňavu Piecky a pri návrate si chceli skrátiť zostupovú trasu avšak pre vyčerpanosť jedného člena a blížiacu sa tmu požiadali záchranárov o pomoc. Záchranári našli zablúdených turistov aj vďaka poskytnutiu GPS súradníc v krátkom čase a terénnym vozidlom ich transportovali na parkovisko k ich vlastnému autu.

Na zateplenie môžete získať podporu

Ak sa chystáte zatepľovať starší dom, môžete získať príspevok na zateplenie. Majitelia domov, starších ako desať rokov, ktorí splnia všetky podmienky, môžu od štátu získať až 8 800 eur. Žiadosti o príspevok bude možné podávať elektronicky od 1. augusta do 31. októbra alebo do naplnenia počtu elektronicky zaevidovaných žiadostí o príspevok, ktorý je stanovený pre 500 žiadostí. Podpora sa týka viacpodlažného rodinného domu s celkovou podlahovou plochou do 300 m2.

Popradčania si uctia obete okupácie

V pondelok 21. augusta sa uskutoční pietna spomienka pri Pamätníku obetiam okupácie Československa 21. augusta 1968 na Námestí sv. Egídia v Poprade. Začiatok pietnej spomienky je o 14.00 h. Podujatie už tradične organizuje Svetové združenie bývalých politických väzňov.