Najbližšie dva víkendy sa budú zabávať Gorali

Najbližšie dva víkendy v našom regióne budú patriť Goralom a goralskému folklóru.

V Ždiari to bude žiť goralským folklórom. Snímka: rov

V sobotu a nedeľu 12. a 13. augusta sa v Ždiari uskutoční 23. ročník Goralských folklórnych slávností. O týždeň neskôr, 19. augusta bude v Červenom Kláštore Stretnutie Goralov v Pieninách. Každé z podujatí má iný charakter.

Ponúknu goralský folklór

Na Goralských folklórnych slávnostiach vystúpia takmer výlučne súbory, ktoré prezentujú goralský folklór. „Snažíme sa to dodržať. Niekomu sa môže zdať, že každý rok je to dosť podobné, ale ľudia, ktorí tu prichádzajú na dovolenku, môžu niečo také vidieť iba tu v Ždiari. Na ostatných po­dujatiach v regióne vystupujú súbory z celého Slovenska i zahraničia a my chceme prezentovať goralskú kultúru,“ povedal starosta Ždiaru Pavol Bekeš. V Ždiari sa na slávnostiach prezentujú Gorali zo Spiša, Oravy i Poľska. Tak je to aj tohto roku. V programe vystúpi aj Folklórny súbor Čačina zo Spišskej Novej Vsi, ktorý sa predstaví s programom venovaným goralskému folklóru.
Podľa starostu aj toto podujatie prispelo nielen k zvýšeniu záujmu verejnosti o goralský folklór, ale aj k aktívnemu nárastu záujmu, čo sa premietlo aj do vzniku nových súborov či skupín. „My sme začali pred 22 rokmi. Dnes sa konajú nielen folklórne slávnosti, ale aj rôzne dni obce a tiež tam vystupujú súbory, takže si myslím, že to má vplyv na vznik súborov a skupín,“ dodal starosta. K zvýšeniu povedomia a rozvoju goralského folklóru prispel podľa Bekeša aj ples v Ždiari, ktorý tiež priniesol so sebou nárast záujmu o goralské kroje a folklór, keďže vstup na ples je možný len v kroji.

Zaujímavosťou Goralských folklórnych slávností je aj sprievod obcou na čele s družbami. Snímka: rov

Hlavný program Goralských folklórnych slávností sa začne v nedeľu o 10.30 h slávnostnou omšou. Atraktívnou súčasťou podujatia je vozový sprievod dedinou, ktorý začne o 12.30 h. Špecifikom sprievodu v Ždiari sú družbovia na koňoch. Okrem nich návštevníci uvidia aj do desať konských povozov. O hodinu neskôr začne program na Strednici, v ktorom vystúpia aj Ždiaranček, Krzesany, Polhorská muzika, Kicora, Goral či Frankovčan. Vstupné na festival sú dve eura. „Je to symbolické vstupné, aby nikto nemohol povedať, že nemohol ísť. Chceme, aby to videlo čo najviac ľudí,“ uviedol starosta Ždiaru Pavol Bekeš. V prvý deň podujatia vystúpi na Strednici skupina Hex, po nej bude nasledovať diskotéka.

V Kúpeľoch Smerdžonka v Červenom Kláštore sa stretnú Gorali. Snímka: rov

Hlavným ťahákom Kollárovci

O týždeň neskôr sa v Červenom Kláštore v areáli Kúpeľov Smerdžonka uskutoční hudobný festival: Stretnutie Goralov v Pieninách 2017. Organizátormi podujatia je hudobná skupina Kollárovci a Občianske združenie Goralov žijúcich na Spiši. Podujatie sa uskutoční v sobotu 19. augusta o 15.00 h. „Cieľom podujatia je dotiahnuť turistov z celého Slovenska i zo zahraničia, aby sa prišli pozrieť, aký krásny kraj tu máme. To, že sa nám to darí, je nespochybniteľné. Vlani navštívilo naše podujatie okolo osemtisíc ľudí,“ uviedol manažér kapely Tomáš Kollár. Hlavným ťahákom podujatia sú samotní organizátori – Kollárovci. Stretnutie Goralov v Pieninách je jediné podujatie, ktoré počas roka táto hudobná skupina organizuje. Okrem nich vystúpia v programe aj ich hostia Peter Cmorík, Black band, Franta Uher, Karel Peterka či skupina Legendy se vrací, Jana Peterková, Peter Stašák, ale aj zabávač Jožko Jožka.

Organizátorom a hlavným ťahákom stretnutia Goralov v Pieninách budú Kollárovci. Snímka: archív hudobnej skupiny Kollárovci

Ak by niekto čakal od podujatia viac folklóru, Tomáš Kollár upozorňuje, že podujatie Stretnutie Goralov v Pieninách nie je folklórnym festivalom, hoci v programe vystúpi aj jeden folklórny súbor. Ide o FS Frankovčan z neďalekej Malej Frankovej. Stretnutie Goralov pôvodne vzniklo v Lesnici v spolupráci Jánom Gondekom, kde sa konali jeho prvé ročníky. Z kapacitných a infraštruktúrnych dôvodov sa podujatie po pár ročníkoch presunulo do Červeného Kláštora, keďže v Lesnici nie je možné usporiadať väčšie podujatie takéhoto charakteru.      

Rastislav OVŠONKA