„Najľudnatejším“ vrcholom Tatier ostávajú Rysy

Uplynulú stredu Štátne lesy TANAP-u sčítavali turistov na chodníkoch v Tatrách, bolo ich takmer 20-tisíc.

Turistov bolo v deň sčítania na tatranských chodníkov hojne. Snímka: jat.

Vysokohorským prostredím Tatranského národného parku prešlo v stredu 2. augusta 19 227 turistov. Zo štítov najviac lákali Rysy, o ktoré sa delíme s našimi poľskými susedmi. Z oboch strán na vrchol v ten deň vystúpilo až 1 080 turistov, pričom 674 ich prišlo od Morského oka a 406 od Popradského plesa. Rysy si oproti minulému roku dokonca „polepšili“ o 260 turistov, a to aj napriek tomu, že v celom národnom parku sa počas sčítania pred rokom pohybovalo o viac než 3-tisíc ľudí viac. Pred rokom na Rysy vystúpilo z Morského oka 378 a od Popradského plesa 437 ľudí, spolu teda 815 turistov. Oproti minulému roku si „pohoršil“ druhý najnavštevovanejší vrchol – Kriváň. V stredu sa tam na túru vybralo 380 turistov, minulý rok 402.

Každý tretí sa vyviezol lanovkou

V Západných Tatrách návštevníci mierili najmä do Roháčskej doliny, ktorú v ten deň navštívilo 876 turistov. Na Orave bola najnavštevovanejšou Tichá dolina, ktorou sa prešlo 640 turistov. Do liptovských dolín zavítalo 647 návštevníkov, najviac, až 352, ich prešlo Žiarskou dolinou. Približne tretina turistov využila aj lanovky, na Skalnaté pleso sa vyviezlo 1 994 ľudí, na Solisko 1 084 a na Brestovú v Západných Tatrách 332 ľudí. Na Hrebienok sa vyviezlo 3 624 ľudí, 1 275 turistov si tento úsek „vyšľapalo“. Najviac bolo v našich veľhorách Slovákov, nasledovali Česi a Poliaci, nechýbali však ani Maďari, Nemci, Angličania, Francúzi či Rusi.

Sprievod pltí nie je v sezóne prekvapením. Snímka: archív

Turistov v ten deň počítali nielen vo vysokohorskom prostredí TANAP-u, ale aj v Pieninskom národnom parku. Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca sa oboma smermi premlelo 3 671 turistov, z toho 2 844 na bicykli, zvyšok pešo. Plte a lode prepravili 6 600 turistov, v ten deň bolo na vode 945 plavidiel.

Rekord tento rok neprekonali

Najčastejšími návštevníkmi Pienin boli už tradične Poliaci. Návštevnosť v TANAP-e evidujú Štátne lesy TANAP-u už od roku 1972. Najvyšší počet turistov bol za posledných pätnásť rokov vo vysokohorskom prostredí v roku 2014. Za jediný deň ich vtedy narátali 24 117. Rekord si však drží rok 1980 s 26 520 návštevníkmi. „Vysoká návštevnosť Tatier v 80-tych rokoch je spojená s bývalým režimom. Po prvé, vtedy boli v Tatrách v plnej permanencii všetky odborárske zotavovne. Po druhé, existovali podnikové rekreačné zariadenia a po tretie tam boli Československé štátne kúpele,“ hovorí bývalý riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

Preplnené poľské Rysy. Na rok 1980 však nemajú. Snímka: rov

Tieto zariadenia navyše nepoznali pojem medzisezóna, obsadené boli permanentne od januára do decembra na takmer sto percent. „Okrem toho v tých časoch sme boli súčasťou východného bloku a väčšina hostí z iných krajín prakticky ani inde do zahraničia nemohla ísť. Príkladom je bývalá Nemecká demokratická republika. Pre týchto Nemcov bolo Československo najvzdialenejšia cudzina, kde vôbec mohli ísť. Mali sme obrovské percento návštevnosti z NDR aj z Maďarska,“ dopĺňa Chudý.

Jana TOMALOVÁ