Organizátori festivalu v národnom parku: Hudba veľhorám neublíži

Už tento víkend sa na ôsmich miestach vo Vysokých Tatrách uskutoční nový festival Tatra Flowers. Proti nemu sa postavilo ochranárske združenie.

Oficiálny vizuál festivalu Tatra Flowers. Snímka: Soul for Show

Multižánrový festival Tatra Flowers najbližší víkend prinesie do Tatier tridsať koncertov na ôsmich miestach. Je medzi nimi napríklad aj Téryho chata či Popradské pleso. Takmer všetky podujatia sú pre divákov zdarma, výnimkou je len koncert Jany Kirscher a SĽUK-u na Štrbskom Plese pod mostíkmi. Festival však u časti verejnosti vyvolal vlnu nevôle a tvrdenia, že akcia tohto typu do Tatier nepatrí. Aktivisti zo Slovenského ochranárskeho snemu (S-O-S) adresovali účinkujúcim otvorený list. „Tie koncerty sa nemajú uskutočniť v podhorí, teda za hranicami národného parku, ba zväčša ani len v bývalých tatranských kúpeľných osadách na jeho okraji, ale neraz hlboko v jeho vnútri, ba dokonca na území národných prírodných rezervácií, oficiálne požívajúcich najvyšší stupeň ochrany,“ píše sa v dokumente, pod ktorým je ako kontaktná osoba uvedený Mikuláš Huba, zamestnanec Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied, a tiež ďalší členovia S-O-S.

Program bude aj na Zelenom plese. Snímka: RH

Umelcov vyzvali na zváženie svojej účasti

Členovia spomínaného ochranárskeho združenia argumentujú, že pôjde o stresovanie vzácneho a citlivého tatranského živočíšstva a festival bude mať aj ekologické a environmentálne dôsledky. „Vzácne a zraniteľné územia nevyhlasujeme za chránené na to, aby sme ich následne „oživovali“ a „ozvláštňovali“ rôznymi nie práve najtichšími a najkomornejšími kultúrnymi podujatiami, ale práve (aj) preto, aby sa tam žiadne podujatia na spôsob Tatra Flowers nekonali,“ píše sa ďalej v otvorenom liste. Ten zároveň vyzval umelcov, ktorí na festivale majú vystúpiť, aby takýto krok zvážili.

Majko: Miesta, kde nepatrí ani sláčik, takými ostanú

„Nebudú sa stavať žiadne pódiá, jediný zásah do krajiny budú umiestnené stoličky pre hudobníkov. Nebude sa používať žiadny prístroj na zosilnenie zvuku, ani mikrofón, reproduktor ani nič podobné.“

 

Peter Michalka
chatár na Téryho chate

Organizátori festivalu však argumentujú predovšetkým tým, že celý čas úzko spolupracujú so Správou Tatranského národného parku a maximálne rešpektujú prírodu. „Máme prísne stanovené podmienky a limity, akú hlučnosť v akej vzdialenosti od zdroja zvuku môžeme dosiahnuť. Vo vyšších polohách je to nastavené tak, že hlučnosť našich vystúpení nemôže ohroziť zver v daných lokalitách,“ tvrdia a dodávajú, že napríklad na Popradskom plese nezaznie žiadna hudobná ani iná produkcia. Na programe je len eduktívno-zážitková zóna, ktorú pripravili v spolupráci s TANAP-om, kde hlavne rodiny s deťmi budú môcť spoznať bližšie prírodu, Tatry, národný park a ich dôležitosť.

„„Koncerty“ na Térynke sa budú odohrávať pri chate. Nebudú sa stavať žiadne pódiá, jediný zásah do krajiny budú umiestnené stoličky pre hudobníkov. Nebude sa používať žiadny prístroj na zosilnenie zvuku, ani mikrofón, reproduktor ani nič podobné. Koncerty budú prebiehať od pol jednej do druhej poobede, teda žiadna nočná akcia. Tak to bolo prezentované od začiatku, a za takýchto podmienok s konaním festivalu pri Téryho chate súhlasím a rád pomôžem,“ podporil festival aj Peter Michalka, chatár z Téryho chaty.

Jana Kirschner je jedným z „magnetov“ festivalu Tatra Flowers. Snímka: jg

Za Tatra Flowers sa taktiež postavil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, podľa ktorého sú v Tatrách miesta, kde nepatrí ani sláčik, a tie nimi aj ostanú. „Nevidíme žiaden bod, ktorý by pri dodržaní dohodnutých pravidiel mohol mať na prírodu nejaký negatívny vplyv,“ povedal Majko.

Účinkujúci festival podporili

Festival Tatra Flowers podporili aj samotní účinkujúci umelci. „Od začiatku príprav Tatra Flowers sme s organizátormi naozaj veľmi úzkostlivo debatovali práve o vplyve tohto festivalu na Tatranský národný park. Ide hlavne o to, aby sa do Tatier priniesla krása hudby a myslím si, že line-up, ktorý tam je, je toho absolútnym dôkazom,“ vyjadrila sa jedna z hlavných hviezd festivalu, speváčka Jana Kirschner. Akciu podporil aj známy popradský horolezec Peter Hámor: „Nemyslím si, že by premietanie filmov, alebo koncert na Štrbskom Plese, či iných miestach Tatra Flowers mal mať pri kvalitnej organizácii takéhoto podujatia, negatívny vplyv na životné prostredie. Sú to miesta s kvalitnou infraštruktúrou a sú po každej stránke schopné a pripravené aj na väčší počet návštevníkov – hlavne počas sezóny,“ povedal Hámor.

Festival sa začína v piatok 1. septembra a potrvá do nedele.

Mária Mlaková