Pod Tatry príde európska elita horskej cyklistiky

Od piatku do soboty sa v Poprade a v okolí Svitu uskutoční Horal weekend 2017.

Ilustračná fotografia z roku 2016. (Snímka: Peter Kostka)

Cyklistický Horal už 18 rokov neodmysliteľne patrí k športovému letu vo Svite. Prvýkrát v histórii však bude mať toto podujatie kredit oficálnych UEC Majstrovstiev Európy, takže na Slovensko zavítajú najlepší európski horskí cyklisti. Amatéri si budú môcť s nimi porovnať svoju výkonnosť, pretože organizátori využijú pre nedeľný šampionát v MTB maratóne trasy zo soboty. Na elitu čaká, samozrejme, najťažšia 134 km dlhá trať KREJZI s prevýšením 4 800 m. Ženy a kategórie MASTERS budú súťažiť na 78-kilometrovej a LEJZI s prevýšením 1 800 m. Okrem nich bude v okolí Svitu na sobotu pripravená aj SENZI (43 km), ÍZI (28 km), ale aj rodinná DEJZI (17 km) pre tím rodiča s dieťaťom. Celková dĺžka tratí prevyšuje 350 km a organizátori očakávajú viac ako 900 amatérov, 250 profesionálov, 500 detských pretekárov, ale aj tisícky divákov. O titul majstra Európy v MTB maratóne zabojuje viac ako 250 reprezentantov z 23 európskych krajín. Chýbať nebude ani trojnásobný držiteľ titulu Alban Lakata z Rakúska, ale ani strieborný Čech z roku 2015 Kristián Hynek.  Slovenským želiezkom v ohni bude Tomáš Višňovský, ktorý si na rovnakej trati vybojoval titul majstra Slovenska. Zúčastniť by sa mal aj zlatý i strieborný olympijský medailista Jaroslav Kulhavý z ČR.

Nová trať v Poprade

Horal patrí na Slovensku medzi najprestížnejšie preteky a je zaradený hneď do niekoľkých seriálov, no pri príležitosti osláv 18-tych narodenín spojených s kreditom ME, organizátori na piatok pripravili aj novú disciplínu. ELIMINATOR je už bežnou súčasťou svetových pretekov. Šprintérska trať, ktorú vytvoril na Námestí Sv. Egídia v Poprade Ondrej Glajza st., bude mať dĺžku 700 m a je koncipovaná ako vzrušujúce mestské preteky. Pýchou Horal víkendu je však najvyšší bod trasy, ktorým je 1 948 m vysoká legendárna Kráľova Hoľa. Je výzvou pre každého nadšenca horskej cyklistiky. Niektorí zahraniční cyklisti tento vrch nazývajú aj Mont Ventoux Slovenska. Nebudú chýbať ani preteky pre najmenších cyklistov v rámci Detskej Tour Petra Sagana, ktorú organizuje Peter Zanický bývalý dorastenecký tréner aktuálneho majstra sveta.

História Horalu

Prvý ročník svitského cyklomaratónu sa konal v roku 2000. Keďže išlo o „pokusný ročník“, maximálny počet účastníkov bol obmedzený správou Národného Parku  Nízke Tatry na 50. Pri druhom ročníku číslo stúplo na 220 a po prvýkrát bola použitá myšlienka rodinnej trasy DEJZI. Počasie v roku 2001 cyklistov poriadne vytrápilo, no skutočný extrém prišiel až na 3. ročníku. „Obdobie intenzívnych dažďov“ začalo už týždeň pred štartom a pršať prestalo až večer po pretekoch. Bahno a potoky vody zmenili maratón pre 190 statočných na cyklistické galeje. Napriek tomu sa Horal postupne dostáva medzi najprestížnejšie podujatia na Slovensku a v roku 2003 odmenil rekordných 430 cyklistov pre zmenu ideálnym počasím. Horalovi opäť stúpol kredit na piatom ročníku, keď sa stal historicky prvými Majstrovstvami Slovenska v MTB maratóne. Účasť presiahla 500 športovcov a postupne sa zvyšovala. V poslednom ročníku bol počet dospelých účastníkov 845 z desiatich európskych krajín a Austrálie. Rok 2017 bude teda opäť prelomovým, vďaka hosteniu UEC Majstrovstiev Európy.

Vyjadrenia kompetentných

„Slovensko v posledných rokoch veľmi intenzívne preniká na mapu svetovej a európskej cyklistiky. Nielen vďaka výsledkom úspešných pretekárov, ale aj zásluhou skvelých organizačných schopností či pohostinnosti funkcionárov a vďačnosti priaznivcov tohto športu v pod Tatrami. Aj Horal MTB maratón 2017 je jednoznačným dôkazom. Veď na podujatí, ktoré píše svoju zaujímavú históriu, sa bude tento rok premiérovo bojovať aj o najcennejšie európske medaily,“ vyjadril sa  prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara. Na Slovensko pricestuje množstvo impozantných osobností, mnohí s veľkými cieľmi. „Na tratiach v Nízkych Tatrách, na ktoré organizátori zaradili aj majestátnu Kráľovú hoľu, budú priaznivci cyklistiky určite svedkami zaujímavých súbojov na najdlhších tratiach v horskej cyklistike. Druhá augustová nedeľa sa teda stane vo Svite a okolí opäť oslavou cyklistického športu. Verím, že návštevníci budú svedkami zaujímavých a dramatických súbojov. Športovcom a jednotlivým tímom želám veľa úspechov, aby sa im v slovenskom teréne podarilo naplniť túžby a predsavzatia, s ktorými k nám pricestovali,“ doplnil Peter Peter Privara. S podmienkami vo Svite je spokojná aj Únia európskej cyklistiky, čo potvrdil aj jej generálny sekretár Enrico Della Casa: „Som príjemne prekvapený úrovňou pripravenosti šampionátu. Trasy pretekov sú veľmi zaujímavé, dlhé a s veľkým prevýšením. Ak porovnám tieto slovenské trasy s trasami dvoch predchádzajúcich európskych šampio­nátov, môžem povedať, že Európsky MTB šampionát sa vracia k svojim vlastným koreňom – do skutočných hôr. Som rád, že sme medzi silnými cyklistickými kandidujúcimi krajinami vybrali práve Slovensko.“ (red)