Stanislav Šesták: Liga bude lákavejšia pre divákov

Popradskí futbalisti majú za sebou posledný prípravný zápas a už túto nedeľu ich čaká ostrý štart proti Seredi. O situácii v mužstve nám pred začiatkom novej sezóny porozprával hrajúci tréner tímu Stanislav ŠESTÁK.

Stanislav Šesták bude Podtatrancom naďalej pomáhať aj na ihrisku. (Snímka: rov)

V závere jarnej časti sa FK Poprad darilo. Znamená to pre vás optimizmus aj pred štartom novej sezóny?
» Áno, z toho hľadiska, že na jar sme prehrali iba zápas v Skalici a prehrali sme to posledné kolo, kedy sme sa už pripravovali na baráž. Je pozitívne, že sme ten polrok herne aj výsledkovo zvládli, hoci do prvej šestky sme sa nedostali. Bolo to však najmä výsledkami na jeseň. Atmosféra bola vynikajúca a zvládli sme perfektne aj baráž. Verím, že sa to prenesie aj teraz do celoslovenskej súťaže. Výsledky v príprave možno nie sú až také dobré, ale stále to bola len príprava. Verím, že sme dobre pripravení na to, aby sme v lige dosahovali dobré výsledky.

Spomenuli ste prípravu. Ako presne prebiehala?
» Letná príprava na Slovensku nie je nejaká dlhá. Najprv sme si museli trošku oddýchnuť a mať dovolenku, keďže sme hrali baráž a teda o dva týždne dlhšie ako ostatné mužstvá. Gro prípravy sme absolvovali tu v Poprade v domácich podmienkach a hrali sme dosť prípravných zápasov. Mali sme aj šesťdňové sústredenie v Čechách, kde sme odohrali štyri zápasy, takže toho bolo dosť. V sobotu nás čaká generálka pred súťažou (v čase vyjdenia novín už malo FK Poprad tento zápas za sebou, pozn. red.) a na budúci týždeň ostrý štart.

Príprava teda bola kratšia, ale o to intenzívnejšia?
» Za  štyri týždne sa toho nejako enormne veľa nedá trénovať. Ale aj medicínske výsledky sú dobré, takže sme na tom kondične fajn. Na Slovensku je príprava opačná ako v európskych ligách, v zime sa najviac behá a najviac sa hráč pripravuje. Boli sme však stále na ihrisku, mali sme teambuilding, niečo nás čaká ešte aj teraz.

Prípravu vám teda spestrili predovšetkým teambuildingy?
» Áno, boli sme na Téryho chate aj s nejakým nákladom, čiže sme aj pomohli. Teraz nás čaká ešte jeden, také prískočné pre piatich-šiestich nových chlapcov. Ja stále tvrdím, že je veľmi dôležité nie to, mať super futbalistov, individuality v mužstve, ale aby sme boli vynikajúca partia. To nás zdobilo v jarnej časti súťaže a ja verím, že to bude cítiť aj teraz, že jeden za druhého na ihrisku zabojujeme a odovzdáme maximum.

Poďme ale napriek tomu od kolektívu ku jednému konkrétnemu menu. FK Poprad posilnil aj Kamil Kopúnek, s ktorým ste spolu hrali na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike v roku 2010. Čakali ste, že sa raz stretnete aj v jednom klube, v Poprade?
» To, že sa stretneme v Poprade, som vôbec nečakal, lebo Kamil je Trnavčan a od majstrovstiev v roku 2010 bol takmer stále v zahraničí. To, že zrušil zmluvu a nastal uňho čas, že sa chce vrátiť domov, ma teší, a som veľmi rád, že sa rozhodol práve pre Poprad. Nerozhodol sa tak určite len kvôli mne, ale aj kvôli ľuďom, ktorí tu pracujú, pretože ambície a vízie klubu ho veľmi inšpirovali a nadchli. Som rád, že je v našom mužstve, hoci teraz sem-tam má nejaké zdravotné problémy. Verím, že sa dá dokopy tak, že bude pripravený a v lige nám pomôže. Je to rešpektovaný hráč, od ktorého presne vieme, čo môžeme čakať a keď to bude robiť na ihrisku, bude to skvelé.

A čo presne možno od neho čakať? Čo do Popradu prišlo s Kamilom Kopúnkom?
» Kamil je povestný tým, že dokáže obhospodarovať väčší priestor v strede ihriska. Veríme, že bude aj stmeľovať ofenzívnu a defenzívnu časť mužstva. Prinesie rešpekt aj agresivitu. Väčšina mužstiev bude možno proti nám chcieť zatvoriť a hrať na nejaké brejky, preto post defenzívneho záložníka je veľmi dôležitý.

Kde sú silné a kde slabé stránky celého mužstva? Čo treba pred štartom sezóny zlepšiť?
» V druhej polovici súťaže sme posilnili káder – spomeniem Denisa Janča, Kamila (Kopúnka, pozn. red.), mladíkov Lukáša a Vlada, ktorých musím tiež pochváliť (Urbanič  a Apostoliuk, pozn. red. ). Škoda, že tu už nemôže byť Jakub Šašinka. Ten tu bol iba na hosťovaní. Uplatnil sa v Ostrave a ja verím, že on pôjde ešte ďalej, lebo na to má veľký potenciál. Môžeme byť radi, že sme ho pol roka mohli vidieť na popradskom štadióne a že sme ho naštartovali v jeho kariére. Silnými stránkami mužstva sú individuality i technickí hráči. Dúfam, že sa budeme na ihrisku aj takto prezentovať. Slabé spomínať nechcem, aj tak ich nie je veľa (smiech). Stále sa však je čo učiť.

Poprad si teda po novom zahrá celoštátnu ligu. Čo to bude podľa vás znamenať pre klubový futbal ako taký?
» To, čo sme hrali teraz na jar, ani pre nás hráčov, ani pre fanúšikov asi nebolo bohviečo, keď sa mali prísť dvakrát alebo trikrát pozrieť na Lipany, Rimavskú Sobotu či Hanisku. Z tohto hľadiska je veľkým pozitívom, že tu príde Inter Bratislava či iné mužstvá, ktoré majú svoju tradíciu a prídu tu raz a koniec. Takže keď niekto chce vidieť žlto-čiernych, musí prísť raz, lebo druhýkrát ich tu už neuvidí. To je veľké plus, že tá liga bude mať svoju regulárnosť. Aj pre divákov to bude lákavejšie.

Šesták bol v dvojzápase so Skalicou kľúčovým hráčom. (Snímka: archív/mik)

Väčší počet divákov prišiel napríklad na pohárový zápas so Skalicou. Asi aj vám sa hrá lepšie pred takouto početnejšou diváckou kulisou…
» Určite, keď príde viac ľudí na zápas, atmosféra je o niečom úplne inom. Ja som zažil ešte väčšie návštevy, ale vidím to na chlapcoch, že sú zrazu viac motivovaní a tešia sa, že sa na nich prišlo pozrieť veľa ľudí. Domáci zápas so Skalicou aj pričinením súpera – že to bol kvalitný zápas – mal ten svoj náboj i napätie a ľudia odchádzali po našom víťazstve spokojní. Veľká škoda, na ktorú budeme ešte myslieť pár mesiacov či rokov, bola, že sme sa nedostali do finále. Mohlo to byť vypredané a krásny zápas. Ale budeme sa snažiť v každom zápase niečím ľudí potešiť.

Viem, že je ťažko hovoriť dopredu, ale aké máte ambície pred nadchádzajúcou sezónou?
» Šiť si na seba nejaký bič nie je najvhodnejšie. Alebo povedať, že určite chceme postúpiť a byť potom nejakým červeným rúnom pre ostatných, nie je najtaktickejšie riešenie. Pôjdeme od zápasu k zápasu, aby sme naz­bierali čo najviac bodov. Zápasy budú ťažké a vyrovnané. Hovoriť teraz o postupe by bolo naozaj kontraproduktívne.

Čo pohár? Po tom, ako ste mali na dosah postup do finále, máte zrejme o to väčšiu chuť po dobrom umiestnení aj v tomto ročníku.
» Pohár je špecifická vec. Minulý rok nám to vyšlo krásne, že sme sa dostali až do semifinále a finále nám ušlo o nefér správanie a prostredie. Budeme sa, samozrejme, snažiť, ale uvidíme, aké rozuzlenie bude mať ten pavúk tento rok, lebo je to trošku aj o tom lose.

Mária Mlaková, mik