V Kežmarku zažili tropickú noc, horúco bolo všade

Uplynulý týždeň trápili aj náš región mimoriadne vysoké teploty.

V uplynulých dňoch hľadal osvieženie každý. Snímka: rov

Aj napriek tomu, že sa v rámci Slovenska hovorilo o prekonaní historických rekordov a prekonaní 40-stupňovej hranice, netýkalo sa to priamo nášho regiónu, hoci aj tu sme zaznamenali pár rekordov, ktoré stoja za zmienku.

Rekordy padali na Lomničáku

Veľmi teplý, pôvodom tropický vzduch sa prejavil aj na horách. Mimoriadne teplo bolo aj vo vysokých horských polohách, kde maximálna teplota vzduchu na Lomnickom štíte v utorok 1. augusta vystúpila na 15,9 stupňa Celzia, čím bol vyrovnaný rekord z roku 1994 pre daný deň, informoval na svojej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav. Zaujímavý bol aj vývoj teplôt na Lomnickom štíte nasledujúci deň. Najvyššia maximálna teplota vzduchu od roku 1951 pre 2. august mala hodnotu 15,6 stupňa Celzia. Táto hodnota bola prekonaná už dopoludnia o 8.31 h. Teplota v stredu nakoniec vystúpila na 16,1 stupňa Celzia. Hodnota historického teplotného rekordu pre Lomnický štít je pritom 19,3 stupňa Celzia a bola zaznamenaná 3. augusta 1998. Tento rekord zatiaľ odolal.

Teplotné rekordy padali aj na Lomnickom štíte. Snímka: red

Kežmarská tropická noc

Veľmi teplé počasie sa prejavilo v našom regióne aj výskytom tropickej noci na viacerých meteorologických staniciach v našom regióne, z nášho pohľadu na veľmi nezvyčajných miestach. Kým tropická noc na západe či juhu Slovenska nie je až tak výnimočný jav, pod Tatrami je to predsa len čosi nezvyčajné. Noc z utorka na stredu 1. a 2. augusta bola z toho pohľadu výnimočná aj u nás. Tropická noc je vtedy, keď teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia.
Tropickú noc zaznamenali meteorológovia z utorka na stredu v Tatranskej Polianke, kde teplota klesla na 20,9 stupňa Celzia a v Tatranskej Lomnici na 20,6. Podľa meteorológov to nie je až také nezvyčajné, ako tropická noc v dolinách a kotlinách v okolí Tatier, keďže v dolinách a kotlinách sa ochladzuje výraznejšie ako na svahoch, preto tam aj v noci býva typicky chladnejšie a tropická noc je tu veľmi zriedkavá. Aj tu sa však vyskytla tropická noc. Konkrétne v Kežmarku, kde z utorka na stredu neklesla teplota pod 20,1 stupňa Celzia.

Kežmarok zažil tropickú noc Snímka: archív PN

Horúčavy sme si „užívali“ v celom regióne

Vyzerá to tak, že najteplejší deň tohto leta už máme za sebou. Tým dňom bol štvrtok 3. augusta. Na šiestich profesionálnych staniciach SHMÚ padli rekordy maximálnej teploty vzduchu na daný deň. Išlo o stanice Bratislava-Koliba, Bratislava-letisko, Boľkovce, Košice-letisko, Milhostov a pre nás zaujímavé Gánovce. Na stanici Gánovce bol prekonaný rekord pre 3. august o 0,9 °C. V roku 2013 tu meteorológovia namerali najvyššia teplotu na daný deň na úrovni 31,6 stupňov Celzia. Tohto roku to bolo až 32,5 stupňov Celzia. V Poprade, na letisku, v tento deň teplota nad 32 stupňov Celzia nevystúpila. V Poprade v piatok 4. 8. padol rekord pre daný daň. Teplota vystúpila na 32,2 °C. Od utorka do piatku však teploty v Poprade vždy vystúpili nad 30 stupňov Celzia, čo je tiež nezvyčajné. Na Štrbskom Plese už od pondelka 31. júla až do piatku 4. augusta sa najvyššie denné teploty pohybovali od 26 do 27 stupňov Celzia.

Rastislav OVŠONKA