Bola starostkou v Londýne. Teraz organizuje levočský festival

Rodená Popradčanka Naďa Conway niekoľko rokov viedla londýnsku mestskú časť Enfield. Teraz s manželom už desať rokov pripravuje Levočské babie leto.

Eldar Nebolsin (klavirista, Uzbekistan) a Slovenská filharmónia v Kongresovej sále v Levoči. Snímka: LBL

Ako sa stane, že bývalá vrcholová londýnska politička sa ocitne v Levoči v oblasti vážnej hudby? Vedie k tomu spleť udalostí a životných príbehov. Ústrednou postavou je Naďa Conway, rodená Büchlerová, spolu so svojím britským manželom Davidom.

Do Levoče som sa zamiloval

Ešte pred rokom 1989 sa mladá Popradčanka rozhodla vymeniť život na neslobodnom Slovensku za zahraničie. V Británii sa postupne vypracovala až na starostku Enfieldu, časti Londýna, ktorý je podľa jej slov veľký asi ako Košice. Vydala sa za muzikológa a multiinštrumentalistu Davida, ktorý je aj dnes kreatívnou dušou hudobného festivalu Levočské babie leto. Ten najbližší víkend napíše už svoj desiaty ročník. „Keď padol komunizmus, môj manžel sa rozhodol, že si kúpime dom v Levoči. Kúpili sme si teda starý dom blízko námestia a úplne sme ho obnovili. Mali sme dosť veľa priateľov hudobníkov, tak sme im zavolali, že máme nápad začať v Levoči s festivalom. Nemáme veľa peňazí, ale Slovensko je krásne, dievčatá sú fešandy a pivo je dobré. Chcete prísť?, pýtali sme sa. A viacerí ten prvý rok prišli,“ spomína na začiatky festivalu Naďa, ktorá odvtedy trávi spolu s manželom na Slovensku tak 3-4 mesiace v roku.

David Conway a Jonathan Powell (klavirista). Snímka: LBL

Viedenské klavírne trio prvýkrát na Slovensku

V programe Levočského babieho leta pritom už od začiatku svietilo viacero svetoznámych hudobných mien. „Keď sme boli v Londýne niekde na koncerte, David mi povedal: Choď sa opýtať dozadu, či by neprišli účinkovať aj ku nám. Ale toto je Viedenské klavírne trio, najlepšie trio na svete, oponovala som,“ hovorí s úsmevom Naďa Conway. Niektorí umelci vraj týmto štýlom povedali hneď v prvej sekunde nie, niektorí však áno. V tej druhej skupine bolo aj slávne Viedenské klavírne trio. Napriek tomu, že to majú z Viedne na Slovensko na skok, nikdy predtým u nás neboli. Levočania si ich obľúbili, a tak na ich jesennom hudobnom festivale vystúpili už štyrikrát.

Aj letohrádok Dardanely ožije hudbou

„Je to neobvyklý festival. Po prvé, je veľmi priateľský a intímny. Je iný ako tradičné festivaly v Salzburgu či inde. Ale je to určite festival na európskej úrovni, čo je veľmi dobré pre také malé mesto, akým je Levoča,“ zhodujú sa manželia Conwayovci.

Podľa ich slov dostávajú podporu od ministerstva kultúry, fondu pre umenie, ale pochvaľujú si aj spoluprácu s mestom. „Dávajú nám priestory aj personál zadarmo. Využívame však aj niektoré priestory mimo Levoče. Tento rok opäť pôjdeme aj do letohrádku Dardanely v Markušovciach. Je to pekný priestor pre komornú hudbu. Máme osem koncertov počas piatich dní, teda takmer dva koncerty denne, čo je dosť veľa,“ vysvetľuje Naďa. Levočské babie leto vždy zahŕňa aj koncerty s voľným vstupom, tento rok budú dva. „Ceny ostatných koncertov sú dosť nízke. Londýnčania sa smejú, lebo len lístok na Viedenské klavírne trio stojí najmenej 40 libier. Tu Levočania platia štyri eurá. Máme aj permanentku na celý festival, ktorá stojí 15 eur za osem koncertov,“ približuje David Conway.

Jozef Lupták (slovenský violončelista). Snímka: LBL

Hviezda Jonathan Powell

Medzi lákadlá nadchádzajúceho ročníka patrí Štátny komorný orchester zo Žiliny či svetoznámy americký dirigent Theodor Kuchar, na ktorého Conwayovci čakali desať rokov. „Mali sme ho rezervovaného na prvý festival, ale napokon nemohol prísť, takže až teraz. Prvú vec, ktorú bude orchester pod jeho taktovkou hrať, je slávnostná predohra Jána Levoslava Bellu, ktorý sa spája s Levočou,“ zdôrazňuje Naďa Conway. „Okrem toho máme krásny koncert pre flautu a harfu. A mnoho iných. Napríklad aj Jonathana Powella, virtuózneho anglického klaviristu, ktorý je doslova hviezdou pre Levočanov,“ dopĺňa David. Jonathan Powell je známy tým, že hrá len veľmi náročné kúsky. Levočanov podľa organizátorov festivalu tak uchvátil, že si ho vyžiadali na každý a jeden z ďalších ročníkov.

Festival vážnej hudby Levočské babie leto sa začína v piatok 8. septembra a potrvá až do utorka 12. septembra. Takmer každý deň sú na programe dva koncerty na rôznych miestach v Levoči či jej okolí.

Mária Mlaková