Hra o popradské tróny pokračuje

Mestské zastupiteľstvo v Poprade opäť neschválilo program rokovania aj napriek tomu, že v sále boli prítomní všetci poslanci.

Zasadačka bola plná poslancov, program však neschválili. Snímka: rov

Naposledy sa podobná situácia udiala na zasadnutí 24. augusta. Poslanci následne na pokračovaní tohto zastupiteľstva o týždeň schválili len niekoľko bodov z pôvodného programu. Keďže poslanci vo štvrtok neodobrili program, primátor musí do 14 dní zvolať ďalšie rokovanie. „Obviňujú nás, že chceme blokovať zastupiteľstvo, že nechceme dobro pre občanov. Práve naopak. Nie sme stotožnení s tým, situácia sa chce zamiesť pod koberec. Chcú to vysedieť a skutok sa nestal. Plne si uvedomujeme vážnosť situácie. Naďalej trváme na odstúpení primátora. Máme morálny a spoločenský problém pokračovať s ním ďalej,“ uviedol šéf Klubu nezávislých poslancov Štefan Pčola, ktorého členovia nepodporili program rokovania dnešného zastupiteľstva. Zároveň potvrdil, že klub, aj on osobne, dostal neoficiálnu ponuku na post druhého viceprimátora. „Náš klub túto ponuku odmietol,“ uviedol Pčola.

Boli sme zvolení pre občanov, nie pre primátora

Poslankyňa Beáta Sichrovská z klubu KDH-OĽANO-SDKÚ-DS-SaS pripomenula poslancom okolo Štefana Pčolu poslanecký sľub. „V prvom rade sme tu preto, aby sme sa starali o to, aby mesto napredovalo. Nie sme tu na to, aby ste brzdili rozvoj mesta a blokovali jeho chod blokovaním zastupiteľstva. Boli sme zvolení pre občanov, pre mesto a nie pre primátora. Ak je to tak, že primátor pochybil, je to jeho osobné zlyhanie, preto vyzývame poslancov okolo Štefana Pčolu, aby neparalyzovali činnosť mestského zastupiteľstva, ale riadne vykonávali prácu poslanca,“ uviedla Sichrovská. Podľa nej ide zo strany tejto skupiny o vytĺkanie politického kapitálu pred riadnou poslaneckou prácou.

Časť poslancov žiada odstúpenie primátora Jozefa Švagerka. Snímka: rov

Mestu vznikajú časové škody

Viceprimátor Igor Wzoš vyzval všetkých poslancov, aby sa vrátili za rokovaní stôl a aby odsúhlasili program. „Toto mi príde ako branie občana za rukojemníka. Jednoducho s občanom, ktorý potrebuje riešiť obrovské množstvo vecí. Nejdeme predsa zastaviť bytovú výstavbu. Toto nech si zoberú na zodpovednosť práve títo poslanci, ktorí nechcú rokovať,“ povedal Wzoš. Mestu vznikajú podľa viceprimátora hlavne „časové“ škody. „Akékoľvek odsunutie bodov, ktoré sme mali prerokovať, spôsobuje časové posuny. Môže sa napríklad oneskoriť bytová výstavba, ktorú plánujeme. Všetky krúžky, ktoré dnes bežia na školách, sú tam načierno. Je to protiprávny stav a poslanci to nechcú riešiť. Sú to vážne veci, ktoré môžu mať ďalšiu dohru. Ak toto poslanci odmietajú, tak odmietajú princípy, pre ktoré boli zvolení do mestského zastupiteľstva,“ dodal viceprimátor.

Rastislav Ovšonka