Marcel Ozimák: Varíme polievku z toho, na čo máme

V piatok sa začal už 25. ročník Tipsport Ligy, v ktorej nechýba ani HK Poprad. Prinášame vám preto rozhovor s hlavným trénerom Marcelom OZIMÁKOM.

Nitran Marcel Ozimák vedie „kamzíkov“od novembra 2016. (Snímka: mik)

Vo štvrťfinále uplynulého ročníka ste vypadli s neskorším vicemajstrom z Nitry. Čo sa potom dialo?
» Po skončení sezóny sme si dali týždňovú pauzu, ale my tréneri sme s vedením už počas tej prestávky pracovali na zostavovaní nového kádra. Samozrejme, v takej miere, čo nám dovoľovali podmienky, ktoré v Poprade máme. Museli sme jednať rýchlo, pretože pri dlhšom váhaní by sme prišli o hokejistov, ktorí tu dnes sú. Absolvovali sme hodiny a hodiny komunikácie s hráčmi a som rád, že sme presvedčili hlavne domácich, aby znova hrali za Poprad. Primárnym cieľom totiž bolo vybudovať mužstvo z domácich hráčov, ktorí si zastanú miesto v základnom kádri. Do značnej miery sa nám to aj podarilo a máme tu drvivú väčšinu Popradčanov a zároveň aj Slovákov. Taktiež chceme pracovať s mladými a postaviť základ toho, čo sa tu bude v budúcnosti hrať.

Domov sa vrátil odchovanec Daniel Brejčák. (Snímka: mik)

Aká bola príprava na suchu?
» Trvala osem týždňov a splnila účel. Nebolo to monotónne a chlapcom sa to muselo páčiť. Mňa v minulosti viedli rôzni tréneri aj z tzv. „Tarasovovskej školy“, kedy sme každý druhý deň behávali 15 – 20 km s činkami v rukách, ale toto už nehrozí. Hokej si dnes vyžaduje úplne iné potreby organizmu ako voľakedy, keď boli hokejisti na ľade minútu a pol aj dve. Teraz je to 20 sekúnd a celý svet ovládla hra na štyri formácie. Na tri päťky by sa to dnes nedalo dlhodobo vydržať. Chalani v 15 prípravných zápasoch po fyzickej stránke neťahali ani v jednom za kratší koniec. Verím, že tie hodiny ťažkých tréningov sa nám vrátia tak v decembri, januári.

Čomu ste sa venovali po prechode na ľad?
» Prvú polovicu sme sa venovali transformácii natrénovaných vecí zo sucha na ľad. Bolo to o tréningoch náročných na kondíciu, silu či dynamiku. V druhej polovici sme sa už zameriavali na systém. Chceli by sme hrať aktívny hokej. Nebudeme sa sústreďovať výhradne na defenzívu či vyhadzovanie pukov. Máme typy na kombinačný hokej, ktorí si vedia vytvoriť množstvo šancí. Chce­me čo najčastejšie ohrozovať súperových brankárov. Stále sa v tom zdokonaľujeme. Naopak, po strate puku sa musia všetci piati okamžite stiahnuť do obranného tvaru a získať puk.

V prípravnom dueli proti Zvolenu vynikal aj obranca Martin Krempaský (vpravo). (Snímka: mik)

Nasledovala zápasová príprava a v úvode vynikali juniori…
» Prvé dva zápasy bolo na ľade cítiť hlavne mladých. Nepočítal som s tým, že do projektu „dvadsiatky“ odídu až piati, ale to je vizitka práce všetkých v klube. Bola tam aj veľká turbulencia hráčov a zohrávať sme sa začali až v druhej polovici augusta. Predtým sme si chceli vyskúšať rôzne kombinácie hráčov, pričom sa hľadelo aj na psychickú odolnosť. Postupne sa nám vykryštalizovala zostava, ktorá nastúpila v piatok v Žiline.

V HK Orange 20 budú pôsobiť Bjalončík, Vašaš, Václav, Krempaský aj Kundrík, čo je skutočne široké zastúpenie z jedného klubu…
» Minulý rok boli v tréningovom procese A-mužstva a hrávali aj Tipsport Ligu, čo sú veci, ktoré ich na terajšiu úroveň posunuli. Ja som s nimi počítal, ale pozerám sa na slovenský hokej globálne, nie iba na Poprad. Dohodli sme sa, že im umožníme ísť do „dvadsiatky“, ale keby sme si postavili hlavu, tak by ostali tu. Pomoc slovenskému hokeju však nie je o rozprávaní, ale potrebné sú skutky. Keby tam naši chlapci neboli, projekt by bol ochudobnený o veľmi dobrých hráčov. Tréner je s nimi spokojný a povedal, že prišli pripravení tak, ako hokejisti majú prísť. Chlapci ešte nemajú ani 20 rokov a ľudský organizmus je práve vtedy na vrchole výkonnosti. Po fyzickej stránke sú na tom veľmi dobre a potrebujú len zbierať skúsenosti. Už sa teším, keď sa po šampionáte vrátia a posilnia náš tím. Od budúcej sezóny by už mali stabilne nastupovať.

Rastislav Václav si za „dvadsiatku“ zahral už pred rokom. (Snímka: archív/mik)

Nasledovali letné turnaje a prvým bol domáci Tatranský pohár…
» Nebyť smolného zápasu s Nice, kde sme boli lepším mužstvom, no zhoreli sme na koncovke, to mohlo byť lepšie. Ale bola to príprava, kde nejdeme silou-mocou vyhrať a nastupuje sa stále v obmenenej zostave. Nevidím to čierno, lebo sa nám ukázalo, kto, čo, s kým môže hrať.

Ste aj súčasťou slovensko-maďarského Višegrad Cup-u, ktorý však Miroslav Kováčik z Nitry pred časom skritizoval…
» Skritizoval ho preto, lebo oni hrajú iný hokej. Je to na hranici faulov, resp. unfér zákrokov, ale na to sa treba pripraviť. My sme nastupovali väčšinou s mladými a tými, ktorí bojovali o miesto. Cieľom bolo postúpiť ďalej, čo sa nám aj podarilo s jedným zaváhaním v Miškovci, kde sme tiež neboli slabší. Chýbali hráči z prvých dvoch pätiek a odohrali to mladí plus sme stiahli niektorých aj zo Spišskej Novej Vsi. Domácim sa podarilo dať lacné góly, s ktorými ani nepočítali a v závere im pomohol aj rozhodca, pretože pre nich to bola malá oslava. Zároveň sa popri tom ukázal charakter chlapcov a schopnosť zvládať vypäté situácie.

Višegrad Cup bude pokračovať aj počas domácej súťaže. Nebude to kontraproduktívne?
» Ťažko povedať a všetko ukáže až čas. Termín nie je síce vhodný, ale kedy ho nájsť? V asociačných prestávkach, kedy majú reprezentácie svoje zrazy? Je to pilotný projekt, netreba ho hneď odsúdiť a pokiaľ sa v budúcnosti na ňom predstavia kluby z celej vyšehradskej štvorky, mohol by byť veľmi zaujímavý.

Odveta po nevydarenom stretnutí proti Nice z Tatranského pohára vo Francúzsku vyšla na výbornú. (Snímka: mik)

Prípravné obdobie vám skončilo začiatkom septembra na francúzskom Riviera Cup-e, ktorý ovládol práve HK Poprad.
» Išli sme tam s vedomím, že turnaj ideme vyhrať. Nebolo to ľahké, pretože najmä Nice má slušnú úroveň, ale aj s nimi sme boli počas celého duelu lepším mužstvom. Dokázali sme hrať kompaktne, skórovať v presilovkách, dobre sme bránili a kontrolovali hru. Potvrdilo sa, že na Tatranskom pohári to bola smola.

Do Francúzska s vami však už necestovali Kostenko s Vicharjevom, s ktorými klub ukončil spoluprácu…
» Kostenko potreboval FBI report z Ameriky a doba na vybavenie tejto záležitosti je 16 týždňov, no my si tu nemôžeme dovoliť tak dlho držať brankára bez toho, aby chytal. Tieto veci by mali vedieť agenti, ktorí svojich klientov niekam posielajú. Nikto to nevedel. Pracujeme teda ešte na brankárovi, ale až najbližší mesiac ukáže, či to bude naozaj potrebné. V prípade zranenia napríklad Corbeila by nám zostal Gavalier a ďalšieho už nemáme. Vicharjev mal také požiadavky, ktoré sme nevedeli splniť a tiež nemal apostil (overenie listiny zo zahraničia, pozn. red.) z Ruska, takže sme sa rozhodli, že budeme hľadať náhradu.

Ozimák by Vicharjeva (vľavo) v tipsportligovom kádri Popradu privítal. (Snímka: mik)

Boli ste spokojní s hokejistami, ktorých ste mali na skúške? Objavil sa tu aj Gabriel Spilar a trojica z nich je aj na finálnej súpiske.
» Bogoslovskij bol medzi najproduktívnejšími po príprave a na naše podmienky bol prijateľný podobne ako Ignatov či Zadražil. Kostenko sa javil fajn a Vicharjev by bol určite platným centrom. Gabo sám prišiel, ponúkol spoluprácu, ale neprišlo k podpisu. Takého hráča by som určite bral, ale nevieme mu zaplatiť peniaze, ktoré si zaslúži. Radšej to povedať na začiatku, ako sa potom doťahovať a nevyplatiť. Ešte budeme hľadať obrancu a potom premýšľať, čo s tými, ktorí sa nepresadia v septembri.

Vicharjev mal zrejme pôvodne nahradiť elitného centra Zagrapana…
» Marek bol prvým, komu som sa ozval. Mal záujem, ale nedohodol sa s vedením na podmienkach. Je mi to ľúto, je dobrým hokejistom. Som s ním stále v kontakte a volali sme si aj pred pár týždňami, kedy podpísal kontrakt vo Švajčiarsku. Pre mňa bol veľmi cenný, ale varíme polievku z toho, na čo máme.

Arne Kroták je ešte stále PN. (Snímka: mik)

Medzi „kamzíkmi“ už nebude Radoslav Suchý, ktorý posilnil Liptákov. Naopak, ďalší veterán Arne Kroták ostáva, no v posledných dueloch nenastúpil…
» S Radom sme sa nedohodli na novej zmluve. Arne Kroták má platnú zmluvu s HK Poprad. V zápase s UTE Budapešť odstúpil pre zdravotné problémy a je vypísaný do 11. septembra.

Prečo ste tesne pred štartom súťaže vyradili z kádra Tomáša Rusinu a Mareka Mašlonku?
» Príprava im nevyšla tak, ako mala a s vedením sme sa dohodli, že ich uvoľníme. Nesplnili, čo sme od nich očakávali. Mašlonka mal strieľať góly a prihrávať na ne, ale z jeho strany toho bolo minimum. Navyše sme potrebovali uvoľniť miesto pre jedného obrancu, takže sme spomínaným hráčom umožnili odísť inam. Musíme nájsť hráčov, ktorí budú spĺňať naše predstavy.

V uplynulej sezóne Podtatranci neuhrali vo štvrťfinále s Nitrou ani jedno víťazstvo. (Snímka: archív/mik)

Aké sú vaše očakávania od práve odštartovanej sezóny?
» Chceme hrať dobrý hokej a vyhrávať. Mladých chlapcov chceme po návrate z projektu zapracovať tak, aby bol Poprad do 2-3 rokov so svojimi hráčmi konkurencieschopný pre tímy, ktoré majú výber sveta. Súťaž bude vyrovnaná, ale jeden dobrý manažér, ktorý roky pôsobí v KHL, povedal, že je zriedkavé, keď klub s dvoj-trojnásobne menším rozpočtom dosiahne na najvyššie méty. Bohatší klub si môže dovoliť kvalitnejších hokejistov, má zázemie, rôzny vplyv. To platí aj u nás. Neočakávajme, že majstrom sa stane klub s rozpočtom 20-tisíc, keď mu konkurujú kluby s rozpočtom milión. To sa môže stať raz za sto rokov. Popradčania, ktorí sú tu, sú dobrými hokejistami a pokiaľ ukážu, že sem patria, tak by sme mohli uhrať výsledky s hocikým.

Po Skalici v lete skončil z ekonomických dôvodov aj ďalší klub. Ako to vnímate?
» Martin je mesto, ktoré má tradíciu, mládež a stalo sa niečo, čo mali kompetentní predpokladať a zvoliť skromnejšiu stratégiu. Je mi ľúto, že tu Martin nebude, no na druhej strane Detva je ambiciózna, spĺňa podmienky, život sa mení, ligy sa menia. Verím, že Detva bude dôstojným súperom a určite sa tam bude hrať ťažko.

Na tipsortligových klziskách už neuvidíte MHC Martin, no ich brankárska opora Mathieu Corbeil posilnila Poprad. (Snímka: archív/mik)

V Tipsport Lige už budú pískať len štyria rozhodcovia a trénerom pribudne nová možnosť – tzv. coaches challenge, kde môžete požiadať o preskúmanie situácie v bránkovisku, čo je však obmedzenejší režim ako napr. v NHL.
» Pozitívne je, že sa spravil aspoň takýto krok a do budúcnosti ich pribudne viac, aby tréner mohol upozorniť na zásadné veci. Aj keď máme štyroch rozhodcov, sú situácie, kedy to oni nevidia, a „niekto“ to vidí najlepšie – kamera. Ja sa toho neobávam.

V piatkovom prvom ligovom stretnutí pod Dubňom ste body ratovali na poslednú chvíľu, ale bolo z toho víťazstvo 1:2 pp…
» Mali sme hernú prevahu, ale nedokázali sme streliť gól. Žilinčania mali v bráne Tomeka, ktorý ich podržal a bol ústrednou postavou zápasu. My sme však bojovali do konca, čo sa nám vyplatilo. Prišiel vytúžený gól a potom v predĺžení sme po nacvičených veciach skórovali z peknej akcie a zaslúžene sme získali dva body.

V prvom domácom stretnutí „kamzíci“ s Trenčínom nebodovali. (Snímka: mik)

Doma ste v nedeľu naopak o body v posledných minútach prišli a podľahli Trenčínu 2:3.
» Nastúpili sme aktívne, z čoho pramenil aj prvý šťastný gól, ale potom nasledovali dve hluché minúty, kedy skúsení hráči Trenčína vyťažili dva góly. Potom sa hralo na obe strany, pričom sme nedokázali výsledok skorigovať. Zlomová pre nás bola presilovka piatich proti trom, v ktorej sme nevystrelili na bránu a potvrdilo sa, že ak tím nevyužije takú možnosť, nemá právo vyhrať. V tretej tretine to bolo o tom, kto urobí chybu a Trenčín má skúsenejších hokejistov, ktorí dokázali upokojiť hru či podržať puk. V závere nám vsietili víťazný gól, no my sme strieľali minimálne. Chalani makali, bojovali, ale chýbalo nám hokejové umenie.

Aký je zdravotný stav hráčov, ktorí nedohrali tieto dva duely?
» O Königovi neviem, má niečo s vnútorným väzom v kolene a Rišo Rapáč má niečo s chrbtom, ale už by mal začať trénovať. Každým dňom za mu zdravotný stav mení. Nemalo by to byť nič vážne a verím, že už v utorok nastúpi.

Michal KLEIN