Mladý Čech neprežil noc v Tatrách, podcenil počasie

Vysoké Tatry si vyžiadali ďalší ľudský život. Českému turistovi sa s najväčšou pravdepodobnosťou stalo osudným ľahké oblečenie počas studenej tatranskej noci.

Ako na svojej webovej stránke informovala Horská záchranná služba (HZS), v noci zo štvrtka 21. na piatok 22. septembra im nahlásili nezvestnosť 29-ročného českého turistu, ktorý sa sám vybral do Vysokých Tatier. „Podľa poskytnutých informácií sa dňa 20.9.2017 (stredu) okolo 16.00 hodiny vybral na túru zo Štrbského plesa. Žiaľ, nikomu nepovedal, nespresnil, kam ide. SMS správou vo večerných hodinách kamarátke oznámil, že je v poriadku, má slabú batériu telefónu a prespí v horách,“ informovali záchranári.
„Vo štvrtok 21. septembra sa predpovede meteorológov naplnili a v nadmorskej výške nad 1 900 m.n.m. okrem búrlivého vetra napadlo miestami 20 – 30 cm snehu. Od prijatia informácie horskí záchranári HZS v spolupráci s políciou SR začali pátranie po nezvestnom turistovi. Polícia prehľadala okolie Štrbského Plesa, ubytovacie zariadenie, kde mal turista svoje veci, nemocničné zariadenia. Horskí záchranári kontaktovali všetky vysokohorské chaty, na ktoré sa dá dostať z danej lokality. Chatári a nosiči potvrdili, že hľadaný nebol ubytovaný na žiadnej vysokohorskej chate ani ho nosiči nestretli na chodníkoch. V priebehu piatka a soboty záchranári HZS prešli všetky turistické chodníky vychádzajúce zo Štrbského Plesa, no hľadaného nenašli. Poveternostné podmienky dovolili až v nedeľu (24.9.2017) nasadenie vrtuľníka Letky Ministerstva vnútra, s ktorým záchranári prehľadávali oblasť aj zo vzduchu. Pozemné pátranie sa rozšírilo aj o miesta, na ktoré nevedú značené turistické chodníky. Pátranie zo vzduchu sa zameralo na plošné pátranie lokality od Kriváňa a po Končistú. V nedeľu prišiel z Čiech brat nezvestného turistu a v spolupráci s Políciou sa mu podarilo dostať sa do notebooku hľadaného. V histórii prehliadania webových stránok sa často opakovalo „Štrbské a Furkotské Solisko“ čo zúžilo záchranárom pátranie na danú oblasť.
Preto v pátraní pokračovali záchranári HZS aj pondelok 25.9.2017 pozemne. V obedňajších hodinách sa zlepšili poveternostné podmienky a bolo možné nasadiť opätovne vrtuľník Letky MV, ktorý zobral na palubu dvoch záchranárov HZS a cielene prehľadávali hrebeň Solísk. V poobedňajších hodinách prišla od záchranárov HZS smutná správa, ktorá hovorila, že sa našlo telo osoby, no žiaľ bez známok života. Telo nebohého našli zo vzduchu 50 metrov pod vrcholom Mlynického Soliska, schované medzi skalami. Turista mal oblečené krátke nohavice, ľahkú bundu, tenisky a ľahký bežecký batoh. Danú zmenu počasia, ktorá nastala vo štvrtok, silný búrlivý vietor so snežením a zápornými teplotami, dávajú veľmi malú šancu na prežitie v horských podmienkach.
Telo nebohého sa podarilo nájsť len za pomoci leteckej techniky, napriek nasadeniu služobnej kynológie HZS. Riaditeľ HZS chce touto cestou poďakovať všetkým zúčastneným záchranárom ako aj Letke MV za pohotové nasadenie v ťažkých poveternostných podmienkach.
Identifikáciu telesných pozostatkov momentálne prešetrujú príslušníci Policajného zboru SR,“ napísala Horská záchranná služba na svojej webstránke.